Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Czego uczy nas Bolles?

Richard Bolles, autor słynnego bestsellerowego podręcznika na osób projektujących karierę i poszukujących pracy "Jakiego koloru jest twój spadochron?" (Studio EMKA, 2011) swoją kultową książkę (w oryginale amerykańskim "What Color is Your Parachute?") napisał ponad 40 lat temu i od tego czasu stale ją aktualizuje [aż do roku 2017 - zmarł 31.03.2017]. W Stanach Zjednoczonych co roku pojawiało się nowe wydanie, z mniejszymi lub większymi poprawkami autora.

 

Zadziwiający jest fakt, że w marcu tego roku Bolles skończył...87 lat. [Autor zmarł w wieku 90 lat]

 

Dick był pełnym humoru człowiekiem, ciągle ciekawym świata i ludzi. Miałam okazję i wielkie szczęście poznać go osobiście w 2008 w Kalifornii, gdzie uczestniczyłam w prowadzonym przez niego warsztacie w jego własnym domu w okolicach San Francisco. Jakiś czas temu na facebooku Dick pisał o swoich zamierzeniach związanych z nowa edycją książki. Na kilku stosach miał rozłożone materiały zbierane w internecie, dotyczące kilku nowych tematów, które chce poruszyć w swojej książce. Bardzo często powtarzał, jak ważne w życiu jest stałe poszerzanie swoich horyzontów. Jest żywym przykładem na to, jak wielkie cuda może zdziałać takie podejście.

 

Niezwykłe dla mnie jest to, że jego filozofia poszukiwania swojej drogi zawodowej i życiowej drogi, poprzez gruntowną analizę samego siebie, opisana po raz pierwszy w 1970 roku ciągle nie traci nic ze swojej aktualności. Idea Bollesa stała się podstawą wielu programów i koncepcji doradztwa zawodowego w wielu krajach. Także w Polsce w 1993 roku wraz z pierwszym polskim wydaniem "Spadochronu" (FISE, 1993) powstał na bazie książki program szkoleniowy dla bezrobotnych. Program ten jest oferowany w biurach karier i urzędach pracy i cieszy się nadal dużą popularnością.

 

Myślę, że każdy w pewnym wieku zaczyna sobie zadawać pytanie, jakie będzie moje życie, jak będzie wyglądała moja emerytura, jak chcę żyć, aby przy końcu ziemskiej egzystencji mieć poczucie spełnienia i satysfakcji. Bolles jest dla mnie wielką inspiracją i żywym przykładem, jak może wyglądać życie człowieka, świadomego swojego posłannictwa, żyjącego świadomie, a jednocześnie z wielkim dystansem do siebie.

 

Bolles w książce "Jakiego koloru jest twój spadochron?" pięknie porównał życie do symfonii. Utwór symfoniczny składa się zazwyczaj z czterech części. Końcowa, czwarta część zależy od kompozytora, czy będzie triumfalna i pełna radości, czy przygaszona, pełna zadumy. Tak samo jest z naszym życiem. Od nas zależy, od naszych codziennych decyzji, czy nasze dojrzałe życie będzie pełne entuzjazmu, poczucia sensu i pogody ducha, czy zdominują je nuty zgorzknienia i smutku.

 

Zachęcam do refleksji nad tym, jak chcemy, aby wyglądało nasze dojrzałe życie? Co możemy zrobić, aby osiągnąć nasz cel?

 

O tym, co jest potrzebne do udanej zmiany zawodowej i spełnienia marzenia według Richarda Bollesa można przeczytać w artykule "7 składników przepisu na spełnione marzenie". 

Blog

Wypalenie zawodowe czy dotyczy Ciebie? - sesja indywidualna

 

Doskwiera Ci zmęczenie i stres w pracy? Podejrzewasz, że problem wypalenia zawodowego może właśnie Ciebie dotyczyć? Potrzebujesz porady kogoś zaufanego, jak możesz sobie pomóc? Zapraszam Cię na indywidualne spotkanie połączone z wypełnieniem profesjonalnego kwestionariusza mierzącego poziom wypalenia zawodowego Link Burnout Questionnaire.

Jak napisać CV, gdy zmieniamy pracę lub zawód pdf

 

Od dziś pdf na temat skutecznego CV w nowej zaktualizowanej wersji. Wraz z zapisem do grona odbiorców biuletynu ZMIANA ZAWODOWA, otrzymujesz raport pdf wraz z najważniejszymi wskazówkami pomocnymi w procesie tworzenia CV.

Z raportu dowiesz się między innymi:

Wiedza

Odkrywanie życiowego posłannictwa

Steven Covey w swojej książce "7 nawyków skutecznego działania" pisze tak: "Zaczynać z wizją końca - to zaczynać z jasnym zrozumieniem własnego przeznaczenia, to wiedzieć, dokąd się podąża, by lepiej rozumieć, gdzie jest się teraz, i stawiać każdy krok we właściwym kierunku.".

Jak zadbać o równowagę?

Jedna z moich klientek, która przechodzi zmianę zawodową, rozwija swoje nowe kompetencje i chce maksymalnie ograniczyć w pracy wszystko to, co nie jest jej najmocniejszą stroną. Dąży do tego, aby jak najmniej planować, organizować, dopinać szczegółów, a jak najwięcej tworzyć, wspierać, uczyć innych, inspirować i odczuwać radość podczas pracy. Bardzo dobrze jest poznać swoje naturalne preferencje oraz słabsze obszary. Możemy wtedy unikać sytuacji, które wymagają wykorzystywania innych funkcji niż nasze preferowane. Jednak co wtedy, gdy nie mamy wpływu na pewne obowiązki lub okoliczności i pojawia się silny stres?

 

Przyznam się, że ta kwestia jest mi bardzo bliska, bo parę lat temu w ramach rozwijania swoich mocnych stron, postanowiłam, że w moim życiu będzie jak najwięcej rzeczy, które lubię i łatwo mi przychodzą, a zredukuję do minimum to, co trudne, mozolne, uciążliwe i stresujące. I tak rozpoczęłam eksperyment:)


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2017 - JC Coaching Justyna Ciećwierz