Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Czego uczy nas Bolles?

Richard Bolles, autor słynnego bestsellerowego podręcznika na osób projektujących karierę i poszukujących pracy "Jakiego koloru jest twój spadochron?" (Studio EMKA, 2011) swoją kultową książkę (w oryginale amerykańskim "What Color is Your Parachute?") napisał ponad 40 lat temu i od tego czasu stale ją aktualizuje [aż do roku 2017 - zmarł 31.03.2017]. W Stanach Zjednoczonych co roku pojawiało się nowe wydanie, z mniejszymi lub większymi poprawkami autora.

 

Zadziwiający jest fakt, że w marcu tego roku Bolles skończył...87 lat. [Autor zmarł w wieku 90 lat]

 

Dick był pełnym humoru człowiekiem, ciągle ciekawym świata i ludzi. Miałam okazję i wielkie szczęście poznać go osobiście w 2008 w Kalifornii, gdzie uczestniczyłam w prowadzonym przez niego warsztacie w jego własnym domu w okolicach San Francisco. Jakiś czas temu na facebooku Dick pisał o swoich zamierzeniach związanych z nowa edycją książki. Na kilku stosach miał rozłożone materiały zbierane w internecie, dotyczące kilku nowych tematów, które chce poruszyć w swojej książce. Bardzo często powtarzał, jak ważne w życiu jest stałe poszerzanie swoich horyzontów. Jest żywym przykładem na to, jak wielkie cuda może zdziałać takie podejście.

 

Niezwykłe dla mnie jest to, że jego filozofia poszukiwania swojej drogi zawodowej i życiowej drogi, poprzez gruntowną analizę samego siebie, opisana po raz pierwszy w 1970 roku ciągle nie traci nic ze swojej aktualności. Idea Bollesa stała się podstawą wielu programów i koncepcji doradztwa zawodowego w wielu krajach. Także w Polsce w 1993 roku wraz z pierwszym polskim wydaniem "Spadochronu" (FISE, 1993) powstał na bazie książki program szkoleniowy dla bezrobotnych. Program ten jest oferowany w biurach karier i urzędach pracy i cieszy się nadal dużą popularnością.

 

Myślę, że każdy w pewnym wieku zaczyna sobie zadawać pytanie, jakie będzie moje życie, jak będzie wyglądała moja emerytura, jak chcę żyć, aby przy końcu ziemskiej egzystencji mieć poczucie spełnienia i satysfakcji. Bolles jest dla mnie wielką inspiracją i żywym przykładem, jak może wyglądać życie człowieka, świadomego swojego posłannictwa, żyjącego świadomie, a jednocześnie z wielkim dystansem do siebie.

 

Bolles w książce "Jakiego koloru jest twój spadochron?" pięknie porównał życie do symfonii. Utwór symfoniczny składa się zazwyczaj z czterech części. Końcowa, czwarta część zależy od kompozytora, czy będzie triumfalna i pełna radości, czy przygaszona, pełna zadumy. Tak samo jest z naszym życiem. Od nas zależy, od naszych codziennych decyzji, czy nasze dojrzałe życie będzie pełne entuzjazmu, poczucia sensu i pogody ducha, czy zdominują je nuty zgorzknienia i smutku.

 

Zachęcam do refleksji nad tym, jak chcemy, aby wyglądało nasze dojrzałe życie? Co możemy zrobić, aby osiągnąć nasz cel?

 

O tym, co jest potrzebne do udanej zmiany zawodowej i spełnienia marzenia według Richarda Bollesa można przeczytać w artykule "7 składników przepisu na spełnione marzenie". 

Blog

Prace techniczne nad nową stroną

 

Jak można zauważyć, w ostatnim czasie nie pojawiają się nowe materiały na stronie. Wiąże się to z pracami technicznym nad aktualizacją i unowocześnieniem witryny, która powstała 7 lat temu. Mam wielką nadzieję, że od września będę mogła publikować treści już w nowej odsłonie. Serdecznie dziękuję za oferty wszystkim, którzy widzą potrzebę zmian www.zmianazawodowa.pl. I przepraszam za długi czas oczekiwania. Wszystkich niecierpliwych zapraszam na fb/ZmianaZawodowa.

RODO

Od dziś wchodzi w życie ustawa o ochronie danych osobowych. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z najnowszą polityką prywatności dla subskrybentów biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.PL.

Wiedza

Mamy dokładnie tyle ile nam potrzeba

Każdy człowiek jest na swój sposób unikalny i jedyny w swoim rodzaju. O znaczeniu odkrywania naszej misji życiowej pisałam już wielokrotnie (Odkrywanie życiowego posłannictwa, Co jest najważniejsze). Ciągle mam jednak potrzebę poruszania tej kwestii na nowo. Jedną z ostatnich inspiracji jest "Wielka ryba" O. Adama Szustaka OP.

Elementem, który nadaje nam niepowtarzalny kształt jest nasza dusza. Potrzebujemy odkryć właściwości swojej duszy, aby rozpoznać kim naprawdę jesteśmy.

 

Perfekcjonizm - sprawdź czy masz w sobie perfekcjonistę?

Wczoraj słuchałam wykładu amerykańskiego emerytowanego majora, a teraz fenomenalnego mówcy motywacyjnego, Rocco A. Spencera, który mówił do przedsiębiorców  o potrzebie dążenia do sukcesów i niezadowalania się czymś gorszym. Major Spencer przekonywał do stałego nastawienia na to, co najlepsze, do bycia prawdziwym liderem, a więc numerem jeden. Musimy mieć świadomość, że będziemy przegrywać, ale potrzeba umieć podnosić się po porażkach, wyciągać wnioski i walczyć dalej. I to jest cecha prawdziwego lidera.

 

Jak to się ma do perfekcjonizmu? Otóż mamy dążyć do doskonałości, ale w zdrowy sposób. Być najlepszymi wersjami samych siebie. Stale zmagać się ze sobą, żeby robić coś coraz lepiej, stawiać sobie coraz wyższe cele. Jednak dobrze mieć pełną świadomość, jakie pułapki mogą wiązać się z tym podejściem? Jak nie popaść w szkodliwy perfekcjonizm, który może doprowadzić do depresji albo innych poważnych zaburzeń?


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz