Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Turkusowe klimaty w zarządzaniu

turkusowe klimaty zmianazawodowa

 

Gdy po raz pierwszy przeczytałam o firmie zarządzanej w sposób "turkusowy" pomyślałam, że to miejsce wymarzone dla mnie. Nie tylko dlatego, że lubię ten kolor (co widać na mojej stronie:) Na to czekałam w zarządzaniu i cieszę się, że nowa era właśnie nadchodzi.

 

Hierarchiczne modele zarządzania sprawiają, że pracownik może czuć się trybikiem w maszynie. Era koloru niebiesko-zielonego czyli turkusu to odpowiedź na lęk przed decyzjami, podział na lepszych i gorszych w piramidzie organizacyjnej, rozrost biurokracji i ego kadry zarządzającej, ucieczkę przed podejmowaniem odpowiedzialności i brak zaangażowania w pracę u dużej części pracowników.

 

W filozofii Turkusu ostatecznym celem naszego życia nie jest odniesienie sukcesu albo bycie kochanym, ale życie swoją autentyczną tożsamością, w zgodzie ze sobą, z własnym obdarowaniem i powołaniem, w służbie ludziom. Laloux w swojej bestsellerowej książce "Pracować inaczej" (Studio Emka, 2016) pisze o życiu jako o podróży wgłąb naszej prawdziwej natury. Ta podróż wymaga stanięcia w prawdzie przed sobą, takimi jakimi jesteśmy naprawdę, zaakceptowania siebie ze wszystkimi ograniczeniami i słabościami. "Życie nie prosi nas, abyśmy stali się kimś innym od tego, co już zostało w nas zasiane." Mamy koncentrować się na tym, co w ludziach piękne, co jest ich potencjałem i siłą. Pracownicy "nie są problemem, który czeka na rozwiązanie, ale potencjałem czekającym na rozwój."

 

W podejmowaniu decyzji, w nowym nurcie, potrzebujemy dopuścić do siebie zarówno racjonalność, jak i intuicję, korzystać z emocji jako naturalnej wskazówki naszych najgłębszych potrzeb, a także dopuszczać w myśleniu paradoksy. W relacjach pojawia się potrzeba uwolnienia od osądzania, koncentracji na słuchaniu i pomaganiu innym w odkryciu swojego własnego głosu.

 

Okazuje się, że na świecie i także w Polsce sporo organizacji rozpoczęło turkusowy eksperyment z dobrym biznesowym wynikiem. Co łączy ten nowy nurt?

 

1. Samozarządzanie jest absolutnym filarem numer 1. Firmy tworzą żywe organizmy, w których pracownicy skupieni są w samodzielnie zarządzających się zespołach, bez struktur hierarchicznych ani kontroli odgórnej. Przyjęcie odpowiedzialności za organizację i za indywidualne zobowiązania wiąże się się z pełnym dostępem do informacji biznesowych dla każdego w firmie. Decyzje podejmowane są przez zespół nie na zasadzie konsensusu, ale poprzez grupowe konsultacje. Bardzo ważne staje się ograniczenie do minimum stanowisk sztabowych i umiejscowienie zespołów możliwie jak najbliżej klienta. W zespołach role są podzielone według indywidualnych kompetencji i doświadczenia, z zachowaniem idei odwróconego delegowania, gdzie zespoły samodzielnie decydują, które sprawy chcą przekazać do góry. Założeniem wstępnym jest dobra wola drugiej osoby i zaufanie do niej, dopóki nie udowodni się, że jest inaczej.

 

2. Człowiek w pełni. Ludzie w organizacji wnoszą w nią całych siebie, całą swoją zawodową tożsamość, talenty i powołanie. W miejscu pracy uwzględniany jest zarówno aspekt intelektualny, fizyczny, jak również emocje, intuicja i duchowość człowieka. W organizacji Turkusu zamiast równowagi praca-życie mówi się o doświadczaniu życia w całej pełni, gdzie praca, jest integralną jego częścią. Bezpieczne i troskliwe środowisko oznacza dopuszczenie niepowodzeń jako ważnych etapów na drodze do celu, przyjęcie postawy ciągłego uczenia się i korzystanie z mądrości płynących z porażek.  To także otwartość w radzeniu sobie z konfliktami, korzystanie z informacji zwrotnej na drodze rozwoju, postawa szacunku wobec siebie i innych, a także konstruktywne poszukiwanie rozwiązań.

 

3. Cel istnienia. Każda organizacja ma pewien zbiorowy cel istnienia, kierunek, w którym ma podążać. Rolą wszystkich zatrudnionych jest rozpoznawanie tego kierunku, jak również odkrywanie swojego indywidualnego powołania i jego współbrzmienia z celem firmy.

 

Myślę, że wiele osób, które myśli o zmianie zawodowej, które narzeka za bezduszność środowiska pracy, które poszukuje swojej osobistej misji życiowej i sensu w pracy, może znaleźć w koncepcji organizacji Turkusu inspirujące wątki. To być może zaproszenie do poszukiwania Turkusowego pracodawcy albo wezwanie do zakładania własnej firmy w duchu niebiesko-zielonym. Czy jesteś na to gotowy?

 

Zapraszam do podzielenia się swoimi refleksjami na https://www.facebook.com/ZmianaZawodowa/

 

Źródła, z których korzystałam:

F. Laloux "Pracować inaczej. Nowatorski model organizacji inspirowany kolejnym etapem ludzkiej świadomości", Studio EMKA, 2016.

http://www.uwazamrze.pl/artykul/1123417/turkusowe-firmy-przyszlosci

http://innpoland.pl/127905,wszyscy-bedziemy-turkusowi-nowy-paradygmat-zarzadzania-w-firmie-przyszlosci

Blog

Moje cele na 2018 rok

 

Sylwestrowe fajerwerki już za nami. Serdecznie Cię witam w Nowym Roku 2018 - życzę Ci satysfakcji, spełnienia i radości na polu zawodowym oraz osobistym.

 

Zachęcam Cię do podsumowania starego roku i spisania celów na kolejne 12 miesięcy, zamiast albo jako uzupełnienie postanowień noworocznych. Do 12 stycznia możesz pobrać tutaj osobisty_plan_na_rok_2018.pdf - arkusz coachingowy pomocny w podsumowaniu starego i zaplanowaniu nowego roku. Życzę dobrze postawionych i zrealizowanych celów!

Boże Narodzenie 2017

 

Wiedza

Olśnienie czyli jak zyskać jasność?

Myślę, że każdy tego doświadczył. Najpierw poczucie całkowitego zablokowania, niemoc w znalezieniu rozwiązania i nagle olśnienie -  wszystko układa się w całość, znajdujemy to, o co nam chodziło.

 

Najłatwiej o olśnieniu pisać, gdy się go właśnie doznało. Pewnie dlatego ten temat pojawił mi się w głowie, bo kilka dni temu właśnie go doświadczyłam. Wcześniej dłuższy czas czułam się zablokowana, nie miałam jasności co do swojej dalszej drogi zawodowej i biznesowej. Pracuję od kilku lat jako coach kariery i wspieram innych w odkrywaniu swojego zawodowego powołania, a jednocześnie do niedawna czułam, że potrzebuję większej jasności i sama stoję na rozdrożu. Przyglądałam się sobie, zadawałam pytania, w którym kierunku mam iść i nie potrafiłam znaleźć odpowiedzi. Zrozumiałe, że był to stan mocno frustrujący. Myślę, że sporo osób czytających ten tekst może go dobrze znać.

Jak opracować dobry plan?

Ktoś kiedyś powiedział, że każde marzenie może stać się planem działania,  jeśli tylko określimy termin jego realizacji. Z pewnością wielka moc tkwi w planowaniu. Amerykanie mówią, jeśli nie udaje ci się przygotować planu, to planujesz porażkę.

 

Co jest podstawą opracowania dobrego planu?


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz