Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Jak rozpoznać swoje powołanie?

jak rozpoznac swoje powolanie

 

Jeśli wpisać w google frazę "Jak rozpoznać swoje powołanie?", w pierwszej kolejności pojawiają się strony dotyczące rozpoznawania powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, do małżeństwa lub do życia w pojedynkę. Oczywiście rozeznanie powołania stanu jest czymś ogromnie ważnym, ale na tym przecież nie koniec. Jest jeszcze przecież powołanie zawodowe. Ważne jest przecież, aby w życiu robić to, do czego mamy największe talenty, czym możemy się dzielić z miłością i z pełnym zaangażowaniem. Po to zostaliśmy obdarowani przez Stwórcę różnorakimi predyspozycjami i uzdolnieniami, aby czynić z nich najlepszy użytek, obracać przysłowiowymi talentami. Pytanie, czy mamy świadomość, (a) jakie są nasze wewnętrzne dary i (b) w jaki sposób mamy je wykorzystywać w życiu.

 

Dla ludzi wierzących priorytetem w takiej sytuacji jest powierzenie tej sprawy Panu Bogu i otwarcie się na pomoc Bożej Opatrzności. To punkt wyjścia. Najczęściej potrzebny jest czas, jednak samo czekanie może nie wystarczyć. Potrzeba przyglądać się sobie i odkrywać siebie, najlepiej w działaniu.

 

Jak odkryć swoje powołanie zawodowe - co może na nie wskazywać?

 

1. Radość. Wiele razy na tej stronie pisałam o radości. Odczuwanie radości jest najbardziej oczywistym naszym ludzkim drogowskazem. Jedne czynności, aktywności, sprawiają nam radość, a inne niekoniecznie. Mogą być one wskazówką naszych talentów, ale nie muszą! Wystarczy przyglądać się sobie w życiu codziennym. A co zrobić, gdy mamy trudny czas i nie odczuwamy radości, czujemy wypalenie, zmęczenie, brak sił? Dobrze jest wtedy przyjrzeć się swojej przeszłości, co wcześniej sprawiało nam prawdziwą radość, przypomnieć sobie te piękne chwile. Pracując indywidualnie z klientami zwykle staramy się przyglądać takim ważnym momentom, zdarzeniom i poszukiwać w nich ukrytych wskazówek dotyczących powołania.

 

2. Tęsknota serca. Czy jest jakieś zajęcie, za którym tęsknisz i ta tęsknota nie daje Ci spokoju? Jakie sygnały wysyła Ci Twoje ciało i dusza? O czym to może świadczyć? Jakie widzisz ograniczenia i jak możesz sobie z nimi poradzić? Przypominam sobie klientkę, która najbardziej na świecie kochała operę i w marzeniach i tęsknotach serca zawsze była śpiewaczką operową. Jasne było dla niej, że nie ma warunków głosowych, aby mogła wykonywać z powodzeniem ten zawód. W końcu zdecydowała, że wybiera inny zawód, a operą będzie żyła po pracy.  Tak rozeznała swoją drogę. Warto iść jednak za tęsknotą serca i szukać zawodów, zajęć, które łączą się w jakiś sposób z ukochaną dziedziną, w których możemy wykorzystywać nasze silne strony. Można samemu nie śpiewać, ale pracować przy produkcji widowisk operowych, sprzedawać sprzęt grający, pisać na temat muzyki operowej i tak dalej i dalej.

 

 3. Szybkie uczenie się. Warto przyjrzeć się temu, co przychodzi nam z naturalną łatwością. Do tego potrzeba zacząć działać i sprawdzać siebie poprzez praktykę. To temat, nad którym bardzo często pracuję z klientami. Zauważanie "cichego" mistrzostwa, a więc obszarów, w których szybko zdobywamy wiedzę i umiejętności, jest często trudne, dlatego, że wydaje się nam, że wszyscy reagują tak samo. Czasem szybko opanowujemy jakąś dziedzinę, ale trudno jest nam przekazać te umiejętności krok po kroku drugiej osobie.

 

4. Doświadczenie typu "flow". Flow (po polsku przepływ), to termin wprowadzony przez amerykańskiego psychologa, Mihály Csíkszentmihályi. Wskazuje na stany pełnej koncentracji i zaangażowania w zadanie, kiedy czujemy szczęście, wręcz uskrzydlenie.  Przy jakich aktywnościach czas przestaje dla nas płynąć? Jakie działania pochłaniają nas bez reszty? Kiedy najłatwiej jest się nam skoncentrować?

 

5. Konkretna informacja zwrotna. Co o naszym powołaniu mogą powiedzieć inni? Jak nas odbierają? Jak postrzegają nasze talenty? Informacja zwrotna może być ważną wskazówką, ale trzeba być tutaj ostrożnym. Ktoś inny, życzliwy nam, może mieć gotową koncepcję dla naszego życia. Często się zdarza, że to rodzice lub osoby bliskie chcąc nam pomóc, uszczęśliwiają nas dobrymi radami. W efekcie idziemy w kierunku, który jest realizacją tęsknot czy przemyśleń innej osoby, a nie jest naszą własną drogą.

 

Jeśli czujesz, że potrzebujesz rozpoznać swoją drogę, a żadna z powyższych wskazówek nie daje Ci jasności, skonsultuj się z kimś zaufanym. Czasem wystarczy zmiana perspektywy, aby zobaczyć rzeczy w innym świetle.

 

Wszystkich, którzy pragną rozpoznać swoje talenty i zawodowe powołanie oraz zaprojektować drogę zawodową, która będzie z nimi zgodna,
zapraszam na warsztat JAK ODKRYĆ SWÓJ TALENT I PRACOWAĆ Z PASJĄ - więcej szczegółów TUTAJ.

Blog

Gazeta Finansowa o zawodowej zmianie

 

Dziś w tygodniku Gazeta Finansowa (23.02-01.03.2018) ukazał się tekst Anny Czyżewskiej "Czas na zawodową zmianę", w którym miałam okazję się wypowiedzieć. W tekście między innymi:

Warsztat Jak odkryć swój talent i pracować z pasją już wiosną!

Uwaga, uwaga! Otwieramy dziś zapisy na warsztat "Jak odkryć swój talent i pracować z pasją"- edycja wiosna 2018! Jeśli masz poczucie, że Twoja obecna praca nie jest miejscem najlepszym dla Ciebie, jeśli znajdujesz się na rozdrożu albo jeśli chcesz lepiej poznać swoje silne strony, zgłoś się koniecznie na nasz warsztat! Spotkajmy się wiosną 14 i 28 kwietnia w Warszawie.

Specjalna oferta cenowa w przedsprzedaży dla osób zapisujących się wcześniej!!!

Więcej szczegółów: TUTAJ

Wiedza

Drabina czy rampa czyli jak zarządzać swoją karierą?

Czy w dzisiejszych, tak nieprzewidywalnych czasach, w ogóle można mówić o czymś takim jak zarządzanie karierą? Przyzwyczailiśmy się do myślenia o karierze w sposób skokowy i "interwencyjny" - mobilizujemy się do działania wtedy, gdy dzieje się coś nagłego i niespodziewanego.

Stres w pracy - jak budować odporność na stres?


Każdego dnia napotykamy na stres. Najczęściej wiąże się on z pieniędzmi (przeważnie ich brakiem) i pracą. Stres w pracy może oznaczać trudnego szefa, toksycznych współpracowników, irytujących klientów, niedopasowany charakter pracy, zbyt duże obciążenie obowiązkami, konflikt wartości, szybkie tempo i brak czasu na odpoczynek - lista może być jeszcze długa. Stres może paraliżować, pozbawiać snu, apetytu czy sił, doprowadzać do wściekłości czy do smutku. W skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z nadmiernym stresem, jest przyczyną poważnych chorób, szczególnie kardiologicznych, a także śmierci. Wydawałoby się, że nic dobrego nie łączy się ze stresem. Jednak najnowsze badania psychologiczne pokazują wyraźnie dobrodziejstwa stresu - mechanizm, który pomaga nam poradzić sobie z napięciem i obciążeniem, którego tak często doświadczamy.


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz