Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Flow czyli jak się zmotywować

motywacja_zmianazawodowaNazwisko amerykańskiego psychologa Mihaly Csikszentmihalyi autora teorii flow (ang. przepływ) pojawiało się na tej stronie już kilkakrotnie przy różnych okazjach (Jak rozpoznać swoje powołanie, Wybierz szczęście). Dziś trochę więcej na ten temat w odpowiedzi na sugestię jednej z czytelniczek biuletynu ZMIANA ZAWODOWA. Pozdrawiam Cię Aniu!

 

Csíkszentmihályi - nazwisko pochodzenia węgierskiego trudne do zapamiętania, które należy czytać Cziksentmihaji. Sam uczony żartobliwie podpowiada, że brzmi ono tak samo jak zwrot “chick sent me high” – czyli coś w rodzaju “laska dała mi kosza”;) 

 

Co to jest flow?

 

Csikszentmihalyi określa mianem FLOW najwyższy poziom motywacji człowieka. Gdy jesteśmy w pełni zmotywowani, wchodzimy z pełnym zaangażowaniem w proces. To tak jak byśmy "zanurzali" się w tę aktywność. Czas wtedy mija niepostrzeżenie, godziny stają się minutami. Badania z zakresu psychologii zaangażowania dowodzą, że zostaliśmy jako ludzie wręcz stworzeni do przeżywania stanu FLOW.

 

Co musi być spełnione, aby osiągnąć stan maksymalnej motywacji?

 

Jak pisze Csikszentmihalyi, potrzebne są przede wszystkim:

  • optymalny poziom wyzwania (zadanie nie jest zbyt proste ani zbyt trudne) oraz
  • możliwość maksymalnego wykorzystania posiadanych umiejętności.

Gdy nie ma wyzwania i brak jest możliwości wykorzystania własnych talentów, pojawia się apatia. Gdy możemy korzystać z naszych umiejętności, ale zadanie ciągle nie stanowi wystarczającej trudności, możemy doświadczyć nudy lub stanu odpoczynku. Mówi się wtedy o zjawisku "przerdzewienia" w pracy. Przy średnim poziomie wyzwania, możemy mieć poczucie kontroli nad zadaniem, ale to jeszcze nie FLOW. Żeby pojawił się stan "przepływu", trzeba zwiększyć poziom wyzwania czyli utrudnić sobie zadanie, jednak tylko do pewnego stopnia. Gdy podejmiemy zbyt trudne wyzwanie, przekraczające nasze umiejętności, może pojawić się niepokój, strach albo stan pobudzenia. Przejście od pobudzenia do FLOW łączy się z procesem uczenia się, nabywania nowych umiejętności i ich doskonalenia.

 

Co jest jeszcze potrzebne do osiągnięcia stanu pełnego zaangażowania?

 

  • jasne cele do wykonania, wymagające konkretnych kroków. Przykładem może być każdy sport zespołowy czy gra planszowa, w której obowiązują jasne reguły;
  • informacja zwrotna, najlepiej natychmiast po zakończeniu działania, co było dobrze, co było źle;
  • możliwość wpływu na całą aktywność, od początku do końca; poczucie odpowiedzialności za to, co robimy;
  • wewnętrzny spokój, oderwanie od codziennej rzeczywistości, poczucie wzrastania i przekraczania siebie.

W takich warunkach nasza energia psychiczna może być w pełni skoncentrowana na działaniu. Potrzebujemy poszukiwać okazji jak najpełniejszego wykorzystania naszych talentów, sytuacji, w których możemy uczyć się czegoś nowego i wkładać serce w nawet najzwyklejsze codzienne czynności. Csikszentmihalyi mówi o potrzebie rozwijania w sobie osobowości autotelicznej (auto - samo, telos - cel), a co za tym idzie motywacji do wykonywania czynności dla niej samej, a nie dla zewnętrznej nagrody.

 

Na koniec definicja piekła z książki Csikszentmihalyi "Finding Flow". Piekło to oddzielenie człowieka od przepływu życia, od Boga, który daje życie. Koncentracja na sobie, na przeszłości, na bezpieczeństwie, na byciu w bezruchu. Dia bollein po grecku to oddzielenie, podzielenie na kawałki. Gdy oddzielamy swoją energię duchową od czynności, którą wykonujemy czyli inaczej przestajemy się całym sobą angażować w to, co robimy, diabeł się cieszy.

 

Do refleksji: W jakich aktywnościach w Twoim życiu masz możliwość doświadczania stanu flow? Jak dużo masz takich okazji? Co możesz zmienić, aby tych momentów było więcej?

Zapraszam do podzielenia się przemyśleniami na fb!

 

Żródła:

Mihaly Csikszentmihalyi (1997) Finding Flow, The Psychology of Engagement with Everyday Life. Basic Books, New York.

Polecam: http://www.ted.com/talks/mihaly_csikszentmihalyi_on_flow

 

W tekście wykorzystano fragmenty wystąpienia autorki z warsztatów SOHO "Jak (z)motywować się do działania? czyli autocoaching w prowadzeniu firmy" wygłoszonego 25.10.2012. Więcej o spotkaniu SOHO.

Blog

Prace techniczne nad nową stroną

 

Jak można zauważyć, w ostatnim czasie nie pojawiają się nowe materiały na stronie. Wiąże się to z pracami technicznym nad aktualizacją i unowocześnieniem witryny, która powstała 7 lat temu. Mam wielką nadzieję, że od września będę mogła publikować treści już w nowej odsłonie. Serdecznie dziękuję za oferty wszystkim, którzy widzą potrzebę zmian www.zmianazawodowa.pl. I przepraszam za długi czas oczekiwania. Wszystkich niecierpliwych zapraszam na fb/ZmianaZawodowa.

RODO

Od dziś wchodzi w życie ustawa o ochronie danych osobowych. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z najnowszą polityką prywatności dla subskrybentów biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.PL.

Wiedza

Jestem zwolniony i co dalej? - 4 wskazówki, o czym pamiętać


Każdy, kto doświadczył zwolnienia z pracy, pewnie się zgodzi ze mną, że nie jest to nic przyjemnego. Sama wspominam tego typu doświadczenie, gdy w 2000 roku firma, w której pracowałam, ogłosiła upadłość, stery przejął syndyk masy upadłościowej, a wszyscy pracownicy dostali wypowiedzenia umowy o pracę. Tak wiele było wtedy trudnych emocji... Z pewnością gorzej jest, gdy zwolnieni zostajemy indywidualnie, my odchodzimy, a inni zostają. No i dziś kilka wskazówek dla osób, które znalazły się właśnie "za burtą".

7 składników przepisu na spełnione marzenie

Poszukiwanie swojego zawodowego i życiowego powołania może wywoływać w otoczeniu i w nas samych mieszane odczucia. Czy to jest realne? Czy to jest możliwe? Czy to nie jest naiwne albo śmieszne? Kiedyś pisałam w biuletynie ZMIANA ZAWODOWA obszerniej na ten temat ("Jak to jest tą zmianą zawodową?"). Dziś chcę powrócić do recepty na udaną zmianę zawodową i spełnienie swojego marzenia.


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz