Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Mentoring - szukaj mentorów

mentoring zmianazawodowa

Załóżmy taką sytuację: rozglądasz się za nową pracą, w dotychczasowej przestałeś się rozwijać, masz wręcz poczucie, że się zawodowo cofasz. Dokonałeś autoanalizy własnych kompetencji, czego chcesz w życiu i w pracy, masz konkretny pomysł co do dalszej kariery, a teraz stoisz przed dylematem, jak to w praktyce wdrożyć w życie.

 

Z pomocą może przyjść ci mentor, czyli osoba bardziej doświadczona w obszarze zawodowym, w którym chcesz się rozwijać. Mentor jest dla dla ciebie autorytetem, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami. Mentoring, jako pojęcie, na dobre zadomowił się w rzeczywistości biznesowej, ale nie każdy z niego korzysta.

 

Mentoring - definicja

Mentoring to proces uczenia się przez całe życie, oparty na obopólnych korzyściach. Jak pisze Janine Moon, moja mentor-coach, w swojej książce "Career Ownership", w każdej zmianie zawodowej potrzebna jest współpraca z innymi ludźmi.

 

My sami możemy zebrać informacje o swoich pragnieniach i preferencjach, przeanalizować je, ale często nie jesteśmy w stanie popatrzeć na siebie z różnych stron. Postrzegamy własną osobę oraz perspektywy zawodowe przez pryzmat własnych przekonań i doświadczeń życiowych, które mogą nas ograniczać. Możemy nie dostrzegać tego, co dla innych jest zupełnie oczywiste.

 

Dlatego najpierw praca z coachem, a potem poszukiwanie własnych osobistych mentorów, okazuje się niezwykle pomocne w przypadku zmiany ścieżki kariery. Mentorem może być ktoś z twojej organizacji, ktoś ze znajomych znajomych, ktoś o kim słyszałeś, że zajmuje się dziedziną, w której pragniesz się rozwijać.

 

O czym warto pamiętać w poszukiwaniu mentorów?

  1. Wszystkie myśli typu "ten ktoś z pewnością nie będzie miał dla mnie czasu", "kim ja jestem, żeby prosić o spotkanie...", "na pewno mi odmówi, może lepiej w ogóle nie prosić" to wewnętrzne głosy, które często nie mają związku z realiami i warto je po prostu zignorować.
  2. Proś, proś, proś - jeśli nie poprosisz o pomoc, kto się domyśli, że jej potrzebujesz?
  3. Dobrze przygotuj się do spotkania: jakie cele chcesz osiągnąć? dlaczego kierujesz się do tej właśnie osoby? Czego chcesz się od niej/niego dowiedzieć, nad czym pracować?
  4. Zadbaj o logistykę spotkania i dopasuj się do możliwości czasowych mentora.
  5. Okazuj szacunek i dołóż wszelkich starań, aby była to relacja obopólnie korzystna "win- win". Zaproszenie na kawę, może spotkanie podczas lunchu? Jakie pasje podzielasz z tą osobą? Czy jest jakaś książka, którą mógłbyś się zrewanżować? Ważne jest tu wyczucie tej drugiej osoby i jej potrzeb. Na pierwszym miejscu jest budowanie relacji z drugim człowiekiem, a nie podejście merkantylne coś za coś.
  6. Dziękuj za poświęcony czas i za pomoc. Dobrze, gdyby stało się to nawykiem. Wdzięczność i pamięć bardzo pomagają w rozwoju, także zawodowym. Odkryłam to na samym początku mojej drogi coachingowej, parę lat temu.
  7. Sam bądź mentorem w dziedzinie, na której dobrze się znasz. Pomagaj ludziom, gdy o taką pomoc proszą. Nawet, gdy spotkała cię w przeszłości niewdzięczność, pomyśl o potrzebach innych osób.

 

Mentorem może być także ktoś, kto nie pracuje z Tobą indywidualnie, w aktywny, regularny sposób. To może być osoba będąca dla ciebie wzorem postępowania, nauczyciel, szef, przyjaciel albo współmałżonek. Ja osobiście spotkałam w życiu mentorów, którym wiele zawdzięczam. Co łączy te osoby? Szersze spojrzenie poza schematy "out of the box", profesjonalizm, pasja,  szacunek i otwartość na ludzi. Bardzo Wam wszystkim dziękuję!

 

A czy Ty jesteś otwarty na uczenie się od mentorów?

 

Ostatnia aktualizacja 01.03.2017.

Blog

Prace techniczne nad nową stroną

 

Jak można zauważyć, w ostatnim czasie nie pojawiają się nowe materiały na stronie. Wiąże się to z pracami technicznym nad aktualizacją i unowocześnieniem witryny, która powstała 7 lat temu. Mam wielką nadzieję, że od września będę mogła publikować treści już w nowej odsłonie. Serdecznie dziękuję za oferty wszystkim, którzy widzą potrzebę zmian www.zmianazawodowa.pl. I przepraszam za długi czas oczekiwania. Wszystkich niecierpliwych zapraszam na fb/ZmianaZawodowa.

RODO

Od dziś wchodzi w życie ustawa o ochronie danych osobowych. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z najnowszą polityką prywatności dla subskrybentów biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.PL.

Wiedza

Rozmowa kwalifikacyjna = rekrutacja pracodawcy

"[Na rozmowę kwalifikacyjną] nie przychodzisz jako petent żebrzący o pracę, ale jako darczyńca dysponujący kapitałem, którym jesteś ty sam. Uwierz mi, możesz okazać się dla pracodawcy prawdziwym skarbem." Richard Bolles (z książki "Jakiego koloru jest twój spadochron" wyd. Studio EMKA, Warszawa, 2011)

 

 

Te słowa niedawno zmarłego Dick Bollesa, guru doradztwa zawodowego, towarzyszą mi za każdym razem, gdy jako kandydatka stawiam się na rozmowie kwalifikacyjnej. W ostatnim czasie brałam udział w ciekawym procesie rekrutacyjnym i na ten temat kilka refleksji.

Laboratorium życia czyli co decyduje o sukcesie?

Wyobraź sobie, że żadna z Twoich cech ani zdolności nie jest Ci dana na stałe, ale możesz ją dowolnie kształtować. A im więcej z nich korzystasz i wyższe pokonujesz poprzeczki, tym łatwiej Ci to przychodzi. Czy w takiej perspektywie, Twoje życie uległoby zmianie? Carol Dweck, amerykańska psycholog, profesor na Uniwersytecie Stanforda, prowadząca od 20 lat badania nad motywacją osiągnięć, autorka książki "Nowa psychologia sukcesu" (Muza, 2017), lubi porównywać nasz mózg do mięśnia. Im więcej go wykorzystujesz, tym się bardziej rozrasta i zwiększają się jego możliwości.


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz