Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa




 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Co łączy talenty i ośmiornicę?

Czy widziałeś kiedyś ośmiornicę zanim dokona skoku na swoją ofiarę? Na filmie poniżej dobrze widać mechanizm jej działania.

 

 

Bardzo często w poszukiwaniu optymalnej drogi zawodowej nie zauważamy tego, co jest na wyciągnięcie ręki, ale jednak ukryte. Tak jak z tą ośmiornicą na filmie. Szukamy, szukamy, staramy się dotrzeć do tego, co jest ważne i nie możemy zobaczyć.  I nagle błysk, olśnienie, niespodzianka. Coś, czego długi czas szukaliśmy, było cały czas bardzo blisko. Wcześniej niezauważalne.

 

Dlaczego nasze największe talenty i droga naszego powołania często są przed nami zakryte?

Tak zostaliśmy skonstruowani, że nie zauważamy w sobie tego, co może być oczywistością dla innych. Nie doceniamy tego, co mamy. Uważamy, że to nic szczególnego, że każdy tak ma. Dick Bolles w książce wielokrotnie cytowanej na tej stronie, jednej z moich ulubionych, pisze  tak: "Każdy z nas cierpi na rodzaj ślepoty - i to nie na dary otrzymywane od innych ludzi. Jesteśmy daltonistami w kwestii własnej wyjątkowości." (Jakiego koloru jest twój spadochron?, Wyd. STUDIO EMKA, Warszawa, 2011).

 

Na drodze do realizacji naszego powołania możemy natrafić wielokrotnie na sytuację, gdy obracamy się w kółko, bezskutecznie poszukując jakiejś wskazówki, natchnienia.

 

Co robić, gdy talent, idealna praca, nasze życiowe powołanie lub realistyczne jego wdrożenie w życie są przed nami ciągle ukryte?

 

1. Po pierwsze cierpliwość, bo jak mówi przysłowie, "co nagle, to po diable". Wiedz, że nie ma możliwości, aby to, co jest Twoim powołaniem, nie pojawiło się w Twoim życiu w którymś momencie. Powołanie jak sama nazwa wskazuje, woła Cię - trzeba cierpliwie wsłuchiwać się w siebie. Bardzo pomocna jest wtedy modlitwa, powierzanie się Opatrzności, zaufanie Bożemu planowi wobec nas.

 

2. Zachowaj świeży umysł. Zadbaj o swoje ciało, zrównoważone odżywianie, codzienną aktywność fizyczną, wystarczającą dawkę snu. Zapewnij sobie czas na odpoczynek i relaks. Niby oczywistości, a tak często o tym zapominamy uporczywie koncentrując się na znalezieniu rozwiązania naszego problemu.

 

3. Przyglądaj się sobie w działaniu. Testuj siebie w różnych sytuacjach, wykraczaj poza strefę wygody i ciepełka. Wyciągaj wnioski z tych działań. Bądź konkretny, spisuj swoje obserwacje. Co sprawia, że rozkwitasz? Kiedy zyskujesz nową energię? Kiedy praca staje się dla Ciebie zabawą i źródłem radości? Jak najlepiej możesz się dzielić swoimi talentami ze światem? Do czego czujesz się powołany?

 

4. Inni ludzie mogą być drogowskazem. Słuchaj innych, rozmawiaj z nimi. Rozwiązanie może przyjść do Ciebie poprzez ludzi. Dlatego tak ważne jest unikanie izolacji na etapie odkrywania swojej drogi. Poznawaj nowe osoby, szczególnie przyglądaj się tym, którzy odkryli swoje miejsce na Ziemi i dokonali satysfakcjonującej zmiany.

 

5. Walcz z przeciwnościami. Nastaw się, że na drodze do odkrywania siebie może nie być łatwo, że pojawi się strach, różne zewnętrzne okoliczności staną na drodze, uaktywni się w Twojej głowie wewnętrzny krytyk. Wszystko po to, aby odwieść Cię od realizacji Twojego pragnienia duszy. Jeśli widzisz, że to się dzieje, to znak, że jesteś na dobrej drodze i że trzeba nią teraz wytrwale podążać.

 

6. Nie bądź sam. Zadbaj o wsparcie ze strony życzliwych Ci osób. Inni ludzie są po to, aby Ci pomóc. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz.

 

Zapraszamy na warsztat ODKRYJ SWOJE OBDAROWANIE - tutaj znajdziesz więcej szczegółów.

 

Blog

RODO

Od dziś wchodzi w życie ustawa o ochronie danych osobowych. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z najnowszą polityką prywatności dla subskrybentów biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.PL.

Warsztat W PÓŁ DROGI

Wiedza

Jak poznać siebie - co daje MBTI 2

 

Życie człowieka to proces nieustannego poznawania siebie. Jak pisał Ewagriusz z Pontu, jeden z moich ulubionych mnichów pustyni, "poznanie samego siebie jest początkiem zbawienia".  W poszukiwaniu pracy i projektowaniu zmiany zawodowej, najpierw trzeba poznać siebie, swoje mocne strony, talenty oraz naturalne preferencje, a potem, na ich podstawie dopiero określić swój zawodowy cel. Przy każdej zmianie ten cykl może się powtarzać, bo coraz lepiej siebie poznajemy. Pomocą w poznawaniu siebie są codzienne zdarzenia i aktywności, w których bierzemy udział. Co przychodzi nam z łatwością, do czego potrzebujemy więcej energii, w czym jesteśmy dobrzy, w których momentach czujemy ekscytację i radość, a co powoduje stres (o tym między innymi w popularnym artykule Jak rozpoznać swoje powołanie?)

 

Ułatwieniem w odkrywaniu siebie są wszelkie testy i narzędzia psychologiczne, o ile odnajdziemy w nich prawdę o nas. Oczywiście żaden test nie zapewni całkowitego zrozumienia złożonej i wyjątkowej natury ludzkiej, jednak wartościowe narzędzie może pomóc w docenieniu naszej indywidualności. Dla mnie kanwą, bardzo pomocną w zbieraniu informacji o osobowości człowieka i pomaganiu w tematach zawodowych, jest podejście Myers Briggs (MBTI). W czym MBTI Step 1 i 2 może Ci pomóc, o tym poniżej.

Mobbing w pracy - co robić?

Mobbing w pracy to zjawisko, które zbiera potężne żniwo w naszych czasach. Bardzo duża część moich Klientów i znajomych opowiadała mi o co najmniej jednym epizodzie z życia zawodowego, gdzie stali się ofiarą mobingu. W  świetle badań, przejawy mobbingu i ogólnie zachowania o charakterze toksycznym stają się coraz częstsze w świecie organizacji (Kusy, Holloway, 2009). Jednym z wyjaśnień tej sytuacji jest odchudzanie i spłaszczanie struktur w firmach, a co za tymi idzie stwarzanie większej swobody do działania osób zachowujących się w sposób nieetyczny i szkodliwy dla innych. Celem tego tekstu jest przybliżenie zjawiska mobbingu w miejscu pracy i omówienie możliwych rozwiązań, gdy taka sytuacja zaistnieje w naszym otoczeniu.


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz