Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Depresja - jak ją rozpoznać?

depresja zmianazawodowaDepresja w dzisiejszych czasach zbiera potężne żniwo. Na świecie odsetek chorych wynosi około 5%, w Polsce szacuje się, że jest to około 9% populacji. Mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) plasuje ją na czwartym miejscu wśród najpoważniejszych problemów zdrowotnych na naszym globie. Badania pokazują, że ciągle wzrasta odsetek zachorowań spowodowanych nadmiernym stresem oraz pędem życia. Bardzo często depresja jest niezdiagnozowana i nieleczona. Kładzie się cieniem na naszym życiu i ogranicza coraz bardziej normalne funkcjonowanie. Pamiętajmy, że depresja jest chorobą śmiertelną, bo jej najpoważniejszą konsekwencją jest popełnienie samobójstwa.

 

Wokół nas jest wiele osób, które cierpią na depresję, ale o tym nie wiedzą lub boją się stanąć w prawdzie przed sobą samym. Wprowadzenie w życie jakiejkolwiek satysfakcjonującej zmiany, w tym także zawodowej, skazane jest na niepowodzenie, jeśli najpierw nie rozprawimy się z "cieniem", który nam towarzyszy.

 

Jak rozpoznać to zaburzenie nastroju, aby stawić mu czoła?

 

Bardzo często depresja łączy się z bardzo określoną sytuacją w życiu człowieka. Co może być jej przyczyną?

  • znaczące wydarzenia w życiu, np. śmierć kogoś bliskiego, rozpad związku, przeprowadzka, utrata pracy, urodzenie dziecka, starzejący się i wymagający opieki rodzice;
  • pogorszenie sytuacji materialnej, dotkliwe kłopoty finansowe, niemożność spłaty zobowiązań (bardzo często idą w parze z wydarzeniami opisanymi w poprzednim punkcie);
  • nadmierny stres w środowisku pracy wywołany obciążeniem zadaniami, konfliktami z przełożonym i/lub współpracownikami czy utrudnioną komunikacją;
  • przedłużające się, przewlekłe choroby.

 

Jakie objawy depresji mogą być sygnałem do zwrócenia się po pomoc?

 

1. Długotrwałe, przedłużające się odczucie wyczerpania, brak sił i energii do pracy; zmęczenie, które nie mija. To może oznaczać niewspółmiernie duży wysiłek lub czas, który musimy włożyć w realizację jakiegoś zadania.

 

2. Niekontrolowane wybuchy złości. Wściekłość pracy może łączyć się z brakiem cierpliwości w obliczu cudzych błędów, tendencją do obwiniania ludzi wokół siebie lub gniewem związanym z nadmiarem zadań do wykonania. Oczywiście mogą być także inne przyczyny tak gwałtownych emocji, niekoniecznie związane z pracą.

 

3. Kłopoty ze snem. Mogą polegać na trudnościach z zasypianiem, bezsennością w środku nocy albo wyraźnie zwiększoną potrzebą snu, przesypianiem dużej ilości czasu, także w środku dnia.

 

4. Zaburzenia koncentracji, kłopoty z pamięcią, często skutkujące brakiem efektywności w pracy.

 

5. Obniżona samoocena. Bardzo często w depresji borykamy się ze spadkiem poczucia własnej wartości, niewiarą w swoje kompetencje i umiejętności, albo wręcz  deprecjonowaniem swoich silnych stron. Towarzyszyć temu może strach przed ujawnieniem swojej niekompetencji, szczególnie w pracy, ale także trudność z przyjmowaniem krytyki ze strony otoczenia.

 

6. Zniekształcone postrzeganie świata. Depresja powoduje, że widzimy świat w czarnych kolorach, brakuje nam nadziei na lepsze jutro. Przedłużający się stan beznadziei może sprawić, że traktujemy nasze subiektywne odczucia jako obiektywne fakty. Może to prowadzić do negatywnego postrzegania nawet bardzo pozytywnych doświadczeń, które dzieją się w naszym życiu.

 

7. Nadmierne poczucie winy. Zjawisko, które bardzo ściśle wiąże się z dwoma wcześniejszymi punktami. Jeśli często postrzegamy swoją winę tam, gdzie obiektywnie jej nie ma, mówimy o neurotycznym poczuciu winy, mogącym towarzyszyć depresji.

 

8. Dolegliwości fizyczne. Przypadłości trudne do zdiagnozowania, mogą być sposobem maskowania depresji, np. bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle kręgosłupa, dolegliwości żołądkowe, bóle w klatce piersiowej. 

 

 9. Zachowania ryzykowne, nadużywanie alkoholu i innych używek; wszelkiego rodzaju inne uzależniania, np. niekontrolowana skłonność do hazardu, seksu, zakupów, itp.

 

10. "Paraliż" woli, niemożność podjęcia decyzji lub określonego działania w danym momencie, które w sposób ciągły towarzyszy danemu człowiekowi.

 

To tylko niektóre z objawów towarzyszących depresji. Jeśli zauważasz, że może być to także Twój problem,  skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub psychoterapeutą. W walce z depresją potężny i skuteczny oręż stanowi terapia, farmakologia lub kombinacja  jednego z drugim. Być może potrzebna jest także pomoc duchowa.

 

Źródła, z których korzystałam:

depresja.org/down/depresja_choroba_uleczalna.pdf

inc.com/amy-morin/7-subtle-signs-of-depression-you-shouldn-t-ignore

portal.abczdrowie.pl/depresja-praca

 

Artykuły na tej stronie o podobnej treści:

Kiedy korzystać z profesjonalnej pomocy?

Blog

Moje cele na 2018 rok

 

Sylwestrowe fajerwerki już za nami. Serdecznie Cię witam w Nowym Roku 2018 - życzę Ci satysfakcji, spełnienia i radości na polu zawodowym oraz osobistym.

 

Zachęcam Cię do podsumowania starego roku i spisania celów na kolejne 12 miesięcy, zamiast albo jako uzupełnienie postanowień noworocznych. Do 12 stycznia możesz pobrać tutaj osobisty_plan_na_rok_2018.pdf - arkusz coachingowy pomocny w podsumowaniu starego i zaplanowaniu nowego roku. Życzę dobrze postawionych i zrealizowanych celów!

Boże Narodzenie 2017

 

Wiedza

Czy prosić o informację zwrotną po rozmowie kwalifikacyjnej?

"Zawsze po odbytym spotkaniu proszę o feedback, niestety, po pierwsze, trzeba o niego prosić, po drugie, nie zawsze się go otrzymuje, a po trzecie, czasem otrzymuje się nieprawdę. Nie wiem czy to wynika z braku umiejętności przekazywania negatywnych informacji przez rekruterów, czy z niechęci do robienia "krzywdy". Ja tego nie rozumiem, przecież nic nie mogę zmienić, jeżeli nie wiem co jest nie tak. Mogę rozwijać podając przykłady..."  - to słowa jednej z czytelniczek biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.

 

Zwykle zachęcam moich klientów do proszenia o informację zwrotną po rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego, bo dzięki feedbackowi mamy możliwość stałego doskonalenia swoich umiejętności. Jednak otrzymanie wartościowego feedbacku od rekrutera to ciągle rzadkość. Faktycznie, zdarza się to praktycznie tylko wtedy, gdy o taką informację poprosimy. Jednak i tak wiele osób zajmujących się rekrutacją zwyczajnie odmawia jej podania. Ważne, że nie jest to bolączka wyłącznie kandydatów w Polsce, ale problem o charakterze znacznie szerszym.

O czym pamiętać przy zmianie pracy lub kariery?

Na dzisiejszym rynku zmiana pracy albo zmiana zawodu dotyczy prawie każdego. Do takiej sytuacji warto być przygotowanym. Niektórzy po przepracowaniu kilku czy kilkunastu lat zmieniają swój zawód lub ścieżkę kariery na taką, która będzie ich bardziej „kręcić”. Czasem jest to zwyczajnie zmiana branży lub miejsca pracy - z własnej inicjatywy lub z powodów niezależnych. Coraz więcej osób rozważa odejście z pracy w korporacji i założenie własnego biznesu. Wielkim wyzwaniem jest powrót po przerwie na rynek pracy. Jak sobie radzić w tym trudnym procesie, żeby osiągnąć to, czego się chce, w możliwie jak najkrótszym czasie i przy optymalnym zaangażowaniu zasobów finansowych?


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz