Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

4 rzeczy, których nauczyła mnie pewna impreza

impreza zmianazawodowa copy

 

W ostatnim czasie miałam okazję zorganizować nietypową imprezkę. Był to pewnego rodzaju eksperyment, zamknięta, wirtualna grupa na fejsbuku, która dzielila się swoimi pomysłami na pokonanie przeszkód na drodze do realizacji marzeń. Wszystko w formie tygodniowej imprezy:) Było to ciekawe dla mnie przedsięwzięcie, bo byłam jednocześnie organizatorem, ale także aktywnym uczestnikiem tej inicjatywy.  I jak to po imprezie - mam kilka refleksji, którymi chcę się podzielić.

 

1. Potrzebujemy uczyć się pokazywać swoje słabości, dzielić się trudnościami z innymi ludźmi. W ten sposób stajemy się bardziej ludzcy. Bardzo często budujemy wyidealizowany obraz samych siebie, ale jest to "kolos na glinianych nogach", który prędzej czy później musi runąć. Przyznanie się do błędu, do niewiedzy, do wątpliwości, do braku może spowodować naszą przemianę, ale też pomóc innym ludziom wokół nas.

 

2. Mamy zgadzać się wewnętrznie na trudności, wysiłek, cierpienie, które pojawiają się w naszym życiu. One są wpisane w naszą drogę.

Dużo na tej stronie piszę o dopasowaniu zawodowym, o poszukiwaniu radości w pracy i odkrywaniu powołania, ale za mało o pasji, w pełnym tego słowa znaczeniu. Pasja to nie tylko zamiłowanie do czegoś, ale także (łac. passio) męka i cierpienie, to ostatnie 12 godzin życia Jezusa i wreszcie duże wzburzenie, gniew. W słowie pasja zamyka się sens naszego dążenia do spełnienia marzeń. Życie zgodne z powołaniem nie musi być usłane różami, to oznacza codzienne pokonywanie samych siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń. Towarzyszyć temu może gniew, poczucie dyskomfortu, wręcz cierpienie, mozolny wysiłek, aby doskonalić swoje umiejętności, czasem brak pewności co do swojej decyzji i niepewność. Aby dobić do drugiego brzegu, trzeba porzucić ciepełko i bezpieczną stabilizację, trzeba zacisnąć zęby i skoczyć...

W czasie Wielkiego Postu od razu nasuwa się myśl, że to "w krzyżu jest prawdziwe zwycięstwo". Moim zdaniem, to uniwersalna prawda, nie tylko dla ludzi, którzy są blisko Jezusa.

 

3. Aby zauważyć przeszkodę na drodze do celu, trzeba zobaczyć tę drogę, wytyczyć szlak, może zacząć podążać tym szlakiem. Do tego wszystkiego potrzebujemy się zatrzymać. Regularna refleksja nad drogą, którą mamy za sobą i tym co przed nami, jest nieodzowna, jeśli chcemy dotrzeć na szczyt, zyskać spełnienie i satysfakcję. Jeśli refleksji zabraknie, będziemy jak ten chomik kręcący się w kółko, zakręceni, zapracowani, wiecznie zajęci, ale niekoniecznie posuwający się do przodu.

 

4. Na drodze do realizacji naszych zamierzeń jesteśmy dla siebie wzajemnie wsparciem. Jeśli się odważymy i poprosimy o pomoc, może się okazać, że zyskamy coś, czego kompletnie się nie spodziewaliśmy. To tak jak w poszukiwaniu pracy, niektórzy wierzą, że jedynym sposobem jest odpowiadanie na ogłoszenia w internecie, jednak to poprzez sieć znajomych możemy najszybciej dotrzeć do informacji o potrzebach pracodawcy i tym samym znaleźć nowe zatrudnienie. Jeśli otworzymy się na pomoc innych ludzi możemy też upewnić się co do swojej drogi, do tego, co sami wiemy o sobie i o tym, dokąd chcemy pójść.

 

Otrzymaliśmy tęsknoty marzenia w sercu i jeśli są one prawdziwe, wypływają z głębi nas samych, to każda przeszkoda jest do pokonania. Potrzebujemy tylko stale podejmować działanie, a potem zatrzymywać się i wyciągać wnioski z tego, co za nami. Do tego przyda się spisanie planu działania i pomoc kogoś drugiego w trudnych momentach, które na pewno nas czekają. Dla osób wierzących jest jeszcze jedna rzecz (moim zdaniem najważniejsza) - zaufanie Bogu, który nas prowadzi na tej drodze.

Blog

Moje cele na 2018 rok

 

Sylwestrowe fajerwerki już za nami. Serdecznie Cię witam w Nowym Roku 2018 - życzę Ci satysfakcji, spełnienia i radości na polu zawodowym oraz osobistym.

 

Zachęcam Cię do podsumowania starego roku i spisania celów na kolejne 12 miesięcy, zamiast albo jako uzupełnienie postanowień noworocznych. Do 12 stycznia możesz pobrać tutaj osobisty_plan_na_rok_2018.pdf - arkusz coachingowy pomocny w podsumowaniu starego i zaplanowaniu nowego roku. Życzę dobrze postawionych i zrealizowanych celów!

Boże Narodzenie 2017

 

Wiedza

Jak poznać siebie - co daje MBTI 2

 

Życie człowieka to proces nieustannego poznawania siebie. Jak pisał Ewagriusz z Pontu, jeden z moich ulubionych mnichów pustyni, "poznanie samego siebie jest początkiem zbawienia".  W poszukiwaniu pracy i projektowaniu zmiany zawodowej, najpierw trzeba poznać siebie, swoje mocne strony, talenty oraz naturalne preferencje, a potem, na ich podstawie dopiero określić swój zawodowy cel. Przy każdej zmianie ten cykl może się powtarzać, bo coraz lepiej siebie poznajemy. Pomocą w poznawaniu siebie są codzienne zdarzenia i aktywności, w których bierzemy udział. Co przychodzi nam z łatwością, do czego potrzebujemy więcej energii, w czym jesteśmy dobrzy, w których momentach czujemy ekscytację i radość, a co powoduje stres (o tym między innymi w popularnym artykule Jak rozpoznać swoje powołanie?)

 

Ułatwieniem w odkrywaniu siebie są wszelkie testy i narzędzia psychologiczne, o ile odnajdziemy w nich prawdę o nas. Oczywiście żaden test nie zapewni całkowitego zrozumienia złożonej i wyjątkowej natury ludzkiej, jednak wartościowe narzędzie może pomóc w docenieniu naszej indywidualności. Dla mnie kanwą, bardzo pomocną w zbieraniu informacji o osobowości człowieka i pomaganiu w tematach zawodowych, jest podejście Myers Briggs (MBTI). W czym MBTI Step 1 i 2 może Ci pomóc, o tym poniżej.

Co łączy talenty i ośmiornicę?

Czy widziałeś kiedyś ośmiornicę zanim dokona skoku na swoją ofiarę? Na filmie poniżej dobrze widać mechanizm jej działania.

 


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz