Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

4 rzeczy, których nauczyła mnie pewna impreza

impreza zmianazawodowa copy

 

W ostatnim czasie miałam okazję zorganizować nietypową imprezkę. Był to pewnego rodzaju eksperyment, zamknięta, wirtualna grupa na fejsbuku, która dzielila się swoimi pomysłami na pokonanie przeszkód na drodze do realizacji marzeń. Wszystko w formie tygodniowej imprezy:) Było to ciekawe dla mnie przedsięwzięcie, bo byłam jednocześnie organizatorem, ale także aktywnym uczestnikiem tej inicjatywy.  I jak to po imprezie - mam kilka refleksji, którymi chcę się podzielić.

 

1. Potrzebujemy uczyć się pokazywać swoje słabości, dzielić się trudnościami z innymi ludźmi. W ten sposób stajemy się bardziej ludzcy. Bardzo często budujemy wyidealizowany obraz samych siebie, ale jest to "kolos na glinianych nogach", który prędzej czy później musi runąć. Przyznanie się do błędu, do niewiedzy, do wątpliwości, do braku może spowodować naszą przemianę, ale też pomóc innym ludziom wokół nas.

 

2. Mamy zgadzać się wewnętrznie na trudności, wysiłek, cierpienie, które pojawiają się w naszym życiu. One są wpisane w naszą drogę.

Dużo na tej stronie piszę o dopasowaniu zawodowym, o poszukiwaniu radości w pracy i odkrywaniu powołania, ale za mało o pasji, w pełnym tego słowa znaczeniu. Pasja to nie tylko zamiłowanie do czegoś, ale także (łac. passio) męka i cierpienie, to ostatnie 12 godzin życia Jezusa i wreszcie duże wzburzenie, gniew. W słowie pasja zamyka się sens naszego dążenia do spełnienia marzeń. Życie zgodne z powołaniem nie musi być usłane różami, to oznacza codzienne pokonywanie samych siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń. Towarzyszyć temu może gniew, poczucie dyskomfortu, wręcz cierpienie, mozolny wysiłek, aby doskonalić swoje umiejętności, czasem brak pewności co do swojej decyzji i niepewność. Aby dobić do drugiego brzegu, trzeba porzucić ciepełko i bezpieczną stabilizację, trzeba zacisnąć zęby i skoczyć...

W czasie Wielkiego Postu od razu nasuwa się myśl, że to "w krzyżu jest prawdziwe zwycięstwo". Moim zdaniem, to uniwersalna prawda, nie tylko dla ludzi, którzy są blisko Jezusa.

 

3. Aby zauważyć przeszkodę na drodze do celu, trzeba zobaczyć tę drogę, wytyczyć szlak, może zacząć podążać tym szlakiem. Do tego wszystkiego potrzebujemy się zatrzymać. Regularna refleksja nad drogą, którą mamy za sobą i tym co przed nami, jest nieodzowna, jeśli chcemy dotrzeć na szczyt, zyskać spełnienie i satysfakcję. Jeśli refleksji zabraknie, będziemy jak ten chomik kręcący się w kółko, zakręceni, zapracowani, wiecznie zajęci, ale niekoniecznie posuwający się do przodu.

 

4. Na drodze do realizacji naszych zamierzeń jesteśmy dla siebie wzajemnie wsparciem. Jeśli się odważymy i poprosimy o pomoc, może się okazać, że zyskamy coś, czego kompletnie się nie spodziewaliśmy. To tak jak w poszukiwaniu pracy, niektórzy wierzą, że jedynym sposobem jest odpowiadanie na ogłoszenia w internecie, jednak to poprzez sieć znajomych możemy najszybciej dotrzeć do informacji o potrzebach pracodawcy i tym samym znaleźć nowe zatrudnienie. Jeśli otworzymy się na pomoc innych ludzi możemy też upewnić się co do swojej drogi, do tego, co sami wiemy o sobie i o tym, dokąd chcemy pójść.

 

Otrzymaliśmy tęsknoty marzenia w sercu i jeśli są one prawdziwe, wypływają z głębi nas samych, to każda przeszkoda jest do pokonania. Potrzebujemy tylko stale podejmować działanie, a potem zatrzymywać się i wyciągać wnioski z tego, co za nami. Do tego przyda się spisanie planu działania i pomoc kogoś drugiego w trudnych momentach, które na pewno nas czekają. Dla osób wierzących jest jeszcze jedna rzecz (moim zdaniem najważniejsza) - zaufanie Bogu, który nas prowadzi na tej drodze.

Blog

Prace techniczne nad nową stroną

 

Jak można zauważyć, w ostatnim czasie nie pojawiają się nowe materiały na stronie. Wiąże się to z pracami technicznym nad aktualizacją i unowocześnieniem witryny, która powstała 7 lat temu. Mam wielką nadzieję, że od września będę mogła publikować treści już w nowej odsłonie. Serdecznie dziękuję za oferty wszystkim, którzy widzą potrzebę zmian www.zmianazawodowa.pl. I przepraszam za długi czas oczekiwania. Wszystkich niecierpliwych zapraszam na fb/ZmianaZawodowa.

RODO

Od dziś wchodzi w życie ustawa o ochronie danych osobowych. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z najnowszą polityką prywatności dla subskrybentów biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.PL.

Wiedza

Czy prosić o informację zwrotną po rozmowie kwalifikacyjnej?

"Zawsze po odbytym spotkaniu proszę o feedback, niestety, po pierwsze, trzeba o niego prosić, po drugie, nie zawsze się go otrzymuje, a po trzecie, czasem otrzymuje się nieprawdę. Nie wiem czy to wynika z braku umiejętności przekazywania negatywnych informacji przez rekruterów, czy z niechęci do robienia "krzywdy". Ja tego nie rozumiem, przecież nic nie mogę zmienić, jeżeli nie wiem co jest nie tak. Mogę rozwijać podając przykłady..."  - to słowa jednej z czytelniczek biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.

 

Zwykle zachęcam moich klientów do proszenia o informację zwrotną po rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego, bo dzięki feedbackowi mamy możliwość stałego doskonalenia swoich umiejętności. Jednak otrzymanie wartościowego feedbacku od rekrutera to ciągle rzadkość. Faktycznie, zdarza się to praktycznie tylko wtedy, gdy o taką informację poprosimy. Jednak i tak wiele osób zajmujących się rekrutacją zwyczajnie odmawia jej podania. Ważne, że nie jest to bolączka wyłącznie kandydatów w Polsce, ale problem o charakterze znacznie szerszym.

Depresja - jak ją rozpoznać?

Depresja w dzisiejszych czasach zbiera potężne żniwo. Na świecie odsetek chorych wynosi około 5%, w Polsce szacuje się, że jest to około 9% populacji. Mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) plasuje ją na czwartym miejscu wśród najpoważniejszych problemów zdrowotnych na naszym globie. Badania pokazują, że ciągle wzrasta odsetek zachorowań spowodowanych nadmiernym stresem oraz pędem życia. Bardzo często depresja jest niezdiagnozowana i nieleczona. Kładzie się cieniem na naszym życiu i ogranicza coraz bardziej normalne funkcjonowanie. Pamiętajmy, że depresja jest chorobą śmiertelną, bo jej najpoważniejszą konsekwencją jest popełnienie samobójstwa.

 

Wokół nas jest wiele osób, które cierpią na depresję, ale o tym nie wiedzą lub boją się stanąć w prawdzie przed sobą samym. Wprowadzenie w życie jakiejkolwiek satysfakcjonującej zmiany, w tym także zawodowej, skazane jest na niepowodzenie, jeśli najpierw nie rozprawimy się z "cieniem", który nam towarzyszy.

 

Jak rozpoznać to zaburzenie nastroju, aby stawić mu czoła?


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz