Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Skaner, renesansowa dusza albo człowiek multipotencjalny?

renensansowa dusza zmianazawodowa

 

Czy jestem skanerem? Jeśli nie czytałeś żadnej książki Barbary Sher, to pewnie nigdy nie zadałeś sobie tego pytania. Skaner, osobowość multipotencjalna czy renesansowa dusza to wszystko określenia dla osoby, która kocha w życiu zmienność, uczenie się i próbowanie bardzo różnych rzeczy. Czy denerwowało Cię, że inni wcześnie wiedzieli, co chcą w życiu robić, a Ty im zazdrościłeś? Albo masz za sobą długą ścieżkę zawodową, ale w żadnej z dziedzin, którą się zajmowałeś, nie czujesz się prawdziwym ekspertem? To wcale nieprawda, że jesteśmy przeznaczeni tylko do jednej życiowej misji czy zawodu. Natomiast z pewnością jesteśmy powołani, wszyscy bez wyjątku, do tworzenia. Także tworzenia naszej zawodowej drogi.

 

Czy świadomość bycia renesansową duszą, skanerem albo człowiekiem multipotencjalnym coś zmieniłaby w Twoim postrzeganiu samego siebie? Margaret Lobenstine w swojej książce "Renesansowa dusza" (Vizja Press&IT, 2007) podaje 5 wskazówek pomocnych w rozpoznaniu u siebie "renesansowej" natury:

 1. zdolność interesowania się wieloma rzeczami naraz i trudność z dokonywaniem wyboru.
 2. zamiłowanie do ciągle nowych wyzwań.
 3. obawa przed zamknięciem w pułapce jednego zawodu czy działalności na całe życie.
 4. szybkie, krótkotrwałe fascynacje, często niesatysfakcjonujące.
 5. udana kariera, odbierana jest jako coś nudnego albo męczącego.

 

Emily Wapnick, popularyzatorka osobowości multipotencjalnej "multipotentialite", w swoim wystąpieniu na TED dodaje do powyższej listy:

 • zdolność syntetyzowania informacji
 • szybkie uczenie się
 • oraz elastyczność.

 

W ujęciu Barbary Sher, amerykańskiej terapeutki, coacha i pisarki, przeciwieństwem skanera (Scanner) jest nurek (Diver), zainteresowany w życiu jedną główną dziedziną, często dochodzący w niej do poziomu mistrzowskiego. Nurkowie potrzebują zagłębić się w swoją dziedzinę, "zanurkować" w niej. Mogą także mieć inne hobby w wolnym czasie, ale ma ono raczej poboczny, dodatkowy charakter.

 

Nie zawsze częste zmiany pracy albo słomiany zapał mogą być sygnałem, że jesteś skanerem (lub renesansową duszą). Być może jesteś nurkiem, który boi się zanurkować. Za częstym przeskakiwaniem z pracy do pracy może kryć się między innymi:

 • brak umiejętności uczenia się
 • brak cierpliwości i wytrwałości w oczekiwaniu na efekt
 • strach przed byciem ocenianym i przed porażką
 • uzależnienie od nowości, "ciągle muszę zaczynać coś nowego"
 • strach przed prawdziwym zaangażowaniem się i unikanie odpowiedzialności
 • depresja
 • zaburzenia koncentracji uwagi.

 

Jakie rozwiązania zawodowe są odpowiednie dla skanera albo renesansansowej duszy?

 1. kolejno realizowane różne ścieżki kariery i częste zmiany zawodowe.
 2. zawód tzw. parasol, czyli taki, który umożliwia realizację różnych zainteresowań, np. konsultant biznesowy, nauczyciel nauczania początkowego, badacz, dziennikarz, przedsiębiorca, pisarz.
 3. dwa w jednym czyli inaczej kariera typu portfolio. Dwie lub więcej ról zawodowych realizowanych równolegle, np. dyrektor finansowy i wykładowca na wyższej uczelni, terapeutka i pisarka, dziennikarka i PR Manager.
 4. Dochodowa praca, która pozwala na utrzymanie i realizację pasji w przyszłości. Lobenstine nazywa P-R-A-C-Ą zajęcia, które są źródłem pieniędzy albo energii albo zapewniają czas na rozwijanie zainteresowań albo dają możliwość korzystania z darmowych zasobów albo nawiązywania użytecznych kontaktów.
 5. Wystarczająco dobra praca (w ujęciu tradycyjnym), a w czasie wolnym możliwość rozwijania licznych zainteresowań.

 

Czy odnajdujesz w sobie osobowość skanera, człowieka renesansu albo multipotencjalnego? Sporo moich klientów zaczęło myśleć o zmianie zawodowej dlatego, że w aktualnej pracy, nie mieli możliwości wykorzystania swoich talentów twórczości. Świat korporacyjny przez tworzenie stanowisk z wąskimi specjalizacjami, ogranicza wielu z nas możliwość czerpania spełnienia i radości z pracy. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu i pracy, ale nie wiesz co i jak, zapraszam do kontaktu! Zapraszam także do odkrywania swoich talentów w  formule warsztatowej - "JAK ODKRYĆ SWÓJ TALENT I PRACOWAĆ Z PASJĄ" - tutaj szczegóły.

 

Wykorzystane źródła:

M. Lobenstine "Renesansowa dusza. Planowanie życia dla ludzi, którzy mają zbyt wiele pasji, aby wybrać tylko jedną", Vizja Press&IT, Warszawa, 2007.

B. Sher "Refuse to choose! A revolutionary program for doing everything that you love.", Rodale, 2006.

https://www.ted.com/talks/emilie_wapnick_why_some_of_us_don_t_have_one_true_calling#t-601130

Blog

RODO

Od dziś wchodzi w życie ustawa o ochronie danych osobowych. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z najnowszą polityką prywatności dla subskrybentów biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.PL.

Warsztat W PÓŁ DROGI

Wiedza

Moja przygoda ze Spadochronem:)

Dziś kończy 88 lat autor jednego z najpopularniejszych poradników dla osób poszukujących pracy i dokonujących zmiany zawodowej "What Color Is Your Parachute?" ("Jakiego koloru jest twój spadochron?" - wyd. polskie 2011, Studio EMKA).

Mobbing w pracy - co robić?

Mobbing w pracy to zjawisko, które zbiera potężne żniwo w naszych czasach. Bardzo duża część moich Klientów i znajomych opowiadała mi o co najmniej jednym epizodzie z życia zawodowego, gdzie stali się ofiarą mobingu. W  świetle badań, przejawy mobbingu i ogólnie zachowania o charakterze toksycznym stają się coraz częstsze w świecie organizacji (Kusy, Holloway, 2009). Jednym z wyjaśnień tej sytuacji jest odchudzanie i spłaszczanie struktur w firmach, a co za tymi idzie stwarzanie większej swobody do działania osób zachowujących się w sposób nieetyczny i szkodliwy dla innych. Celem tego tekstu jest przybliżenie zjawiska mobbingu w miejscu pracy i omówienie możliwych rozwiązań, gdy taka sytuacja zaistnieje w naszym otoczeniu.


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz