Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

O czym pamiętać przy zmianie pracy lub kariery?

zmianapracy zmianazawodowa

Na dzisiejszym rynku zmiana pracy albo zmiana zawodu dotyczy prawie każdego. Do takiej sytuacji warto być przygotowanym. Niektórzy po przepracowaniu kilku czy kilkunastu lat zmieniają swój zawód lub ścieżkę kariery na taką, która będzie ich bardziej „kręcić”. Czasem jest to zwyczajnie zmiana branży lub miejsca pracy - z własnej inicjatywy lub z powodów niezależnych. Coraz więcej osób rozważa odejście z pracy w korporacji i założenie własnego biznesu. Wielkim wyzwaniem jest powrót po przerwie na rynek pracy. Jak sobie radzić w tym trudnym procesie, żeby osiągnąć to, czego się chce, w możliwie jak najkrótszym czasie i przy optymalnym zaangażowaniu zasobów finansowych?

 

Kilka lat temu ja także przechodziłam proces zmiany zawodowej. Poszukiwałam pomysłu na siebie, chciałam pracować i jednocześnie nie być tylko weekendową mamą trojga małych dzieci. Ważne było dla mnie, żeby w pracy robić coś, co będzie miało sens, i dla mnie, i dla innych. Rozważałam różne scenariusze, czasem bardzo abstrakcyjne. W końcu doszłam do wniosku, że chcę wykorzystać wcześniejsze doświadczenia zawodowe i swoje talenty (najpierw w ogóle się przekonać, że takowe posiadam!) i odnaleźć nową pasję. Może w innym miejscu opiszę szczegółowo historię swojej zmiany i jak to się stało, że zajęłam się coachingiem kariery.

Teraz chciałabym się skoncentrować na sześciu, a właściwie siedmiu, punktach, które według mnie są najważniejsze w związku z procesem zmiany na drodze zawodowej. Jestem przekonana, że warto o nich wiedzieć, pamiętać i skutecznie zastosować.

 

1. Nastawienie. To podstawa powodzenia w przypadku każdej zmiany. Po angielsku mindset (jedno z moich ulubionych słów...;). Może to wydać się truizmem, ale na każdym kroku zauważam potrzebę pracy nad nastawieniem w procesie zmiany zawodowej. Pozytywne podejście - wiara, że spotkają mnie w życiu dobre rzeczy – sprzyja realizacji celu. Warto również przyjąć postawę partnera, osoby dysponującej zasobami. Przecież nawet jeśli szukam pracy, mam wiele do zaoferowania pracodawcy. Nie jestem petentem, ale kimś, kto oferuje swój czas, zaangażowanie, konkretne kompetencje i doświadczenia.

 

2. Świadomość celu i koncentracja na nim. Jeśli jesteś na początku drogi, to przed tobą najpierw odkrycie swojej nowej ścieżki, a potem zaplanowanie sposobu dotarcia do niej. Im lepiej widzisz cel, tym szybciej go osiągniesz. Czasem zdarza mi się słyszeć, że ktoś zmieniający pracę nie chce się ograniczać. Ale czy koncentracja na celu jest ograniczaniem się? Która ścieżka doprowadzi Cię szybciej do celu: szerokie podejście i rozważanie tego, co oferuje rynek czy odszukanie celu w sobie? W sytuacji niezdecydowania warto określić sobie kilka alternatywnych celów i do każdego zaplanować odpowiednie działania. Pamiętaj, jeśli masz jasną wizję tego, co chcesz osiągnąć, to czego szukasz, także szuka ciebie!

 

3. Wytrwałość. Potrzeba zaakceptować fakt, że zmiana nie zajdzie za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na wszystko potrzeba czasu i wysiłku. I w wielu przypadkach ten proces powinien być dość długi, żeby zmiana rzeczywiście przyniosła ci korzyść.

 

4. Przyzwolenie na odczuwanie emocji. W procesie zmiany zawodowej mogą pojawiać się momenty uniesienia, ale i kryzysy. Towarzyszą temu uczucia, takie jak rezygnacja, lęk, depresja, smutek, złość, strach, poczucie winy. Jeśli zaakceptujesz je, jako normalną część naszego życia, będą działały na twoją korzyść, przynosząc Ci ważne informacje. Potrzebujesz tylko zwrócić na nie swoją uwagę i przyjrzeć się im z dystansu.

 

5. Wsparcie otoczenia. Otaczaj się ludźmi, którzy stanowią dla Ciebie wsparcie. W miarę możliwości pomagaj innym, poznawaj nowe osoby, proś o pomoc. To ważne: nie izoluj się! W procesie zmiany pracy lub kariery, podstawę stanowi networking, w którym nacisk położyłabym na budowanie relacji. Jeśli nawiążesz ciekawe i twórcze kontakty z innymi i będziesz je pielęgnować, to będą one dla ciebie wartością. I to nie tylko w trakcie zmiany zawodowej, ale w całym dalszym życiu.

 

6. Zwróć uwagę na aktywności, które sprawiają ci przyjemność. Podejmuj działania, które lubisz i w ten sposób dbaj o siebie. Im więcej takich czynności będziesz wykonywał, tym lepiej zadbasz o swój mózg i lepsza będzie twoja forma fizyczna i psychiczna.

Ja sama przygotowując się do zmiany zawodowej, zaczęłam się uczyć włoskiego, bo o tym od dawna marzyłam. Lubię poznawać nowe rzeczy, uczyć się języków obcych, a dodatkowo lubiłam kontakty z koleżankami z kursu. Odczuwanie przyjemności i radości to ważny wskaźnik tego, w czym jesteśmy dobrzy, co nam wychodzi i co może być naszą mocną stroną. Stąd polecam podejmowanie, a czasem na nowo odkrywanie, wszelkich działań, które wywołują w nas pozytywne odczucia.

 

7. I ćwicz się także w nowych dziedzinach, które Cię być może na początku Cię przerażają, podejmuj próby, przyglądaj się sobie, na jakie trudności napotykasz. Wychodź ze strefy komfortu! Docieranie do dawno niewidzianych znajomych i czy kontakty telefoniczne z potencjalnymi pracodawcami mogą być takimi trudnymi wyzwaniami. Warto je podejmować, bo tylko wtedy masz szansę na prawdziwy rozwój. Jeśli potrzebujesz kogoś, kto by Ci w tym towarzyszył, pomagał wyznaczać takie "rozciągające" Cię cele, zapraszam do skorzystania z coachingu kariery!

 

To tylko kilka wybranych punktów, ale w moim odczuciu niezwykle istotnych. Czytelniku, czytelniczko... jeśli nasuwa Ci się komentarz do tego, co napisałam lub chcesz się podzielić swoimi osobistymi doświadczeniami, zapraszam do podzielenia się nimi na stronie FB/zmianazawodowa lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017

 

 

Comments

zmiany w zyciu, zmiana pracy

Thu, 18 Mar 2010

Witam,
Ciekawy artykuł dodający otuchy i odwagi osobom niezadowolonym z aktualnej pracy. Moja sytuacja jest inna przeprowadzam się do nowego rodzinnego domu w innym odległym od pracy miejscu, pracę mam dobrą, bardzo ją lubię i szukam podobnej. Uważam się za specjalistę i tak jestem opłacany.
Za dwa dni mam pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Miasto do którego się przeprowadzę zapewnia dużo mniejszą średnią płacę i nie spodziewam się podobnych pieniędzy.
Jako doświadczona osoba pewnie wiesz jak rozmawiać z pracodawcą o odejściu z pracy, może też wiesz jakie są moje szanse na skrócenie okresu wypowiedzenia.
Proponuję temat następnego artykułu traktujący o odejściu z pracy, może wzbogacony o prawne informacje o ile czujesz się w tej kwestii kompetentna. Pozdrawiam

Justyna

Fri, 19 Mar 2010

Bardzo dziękuję za komentarz. Z tego, co piszesz wnioskuję, że jesteś dobry w tym, co robisz, i dla pracodawcy to nie będzie miła wiadomość, gdy się dowie, że odchodzisz.

Pomyślę o artykule na ten temat, czego warto się wystrzegać w sytuacji odejścia z pracy.

Tymczasem zachęcam Cię do zebrania informacji, jakie były dotychczasowe praktyki w firmie związane z odchodzeniem, jakie były reakcje przełożonego w takich sytuacjach i co byś zrobił ty, będąc na jego lub jej miejscu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w zmianie pracy:)
Justyna

Blog

RODO

Od dziś wchodzi w życie ustawa o ochronie danych osobowych. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z najnowszą polityką prywatności dla subskrybentów biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.PL.

Warsztat W PÓŁ DROGI

Wiedza

Jak uniknąć toksyn związanych z porównywaniem się z innymi - 6 prostych sposobów

Od jakiegoś czasu pracuję indywidualnie i grupowo z kobietami planujących powrót do pracy zawodowej po przerwie związanej z dziećmi. Rozmawiamy o trudnościach, które napotykają na swojej drodze i jednocześnie odkrywamy kapitał, który drzemie w środku każdej z nich. Jedną z ważnych kwestii, która utrudnia nam odważne wprowadzenie w życie zmian, do których nam rwie się dusza, jest zjawisko porównywania się z innymi. Jak mogę zostać nauczycielką i pracować z dziećmi, gdy wcześniej pracowałam w super ważnym banku albo skończyłam prestiżową Akademię Arcyważnych Sztuk? Przecież to nie mieści się w głowie moim rodzicom czy mojemu mężowi. Co pomyślą o tym koledzy z dawnej pracy? Zadaję wtedy pytanie: a czego Ty dla siebie pragniesz?

 

Porównywanie z innymi może mieć plusy. Może motywować nas do lepszej pracy, większego wysiłku, albo uspokajać nas, gdy nasze własne problemy, w porównaniu z bolączkami innych, wydają się całkowice błahe.

 

Jednak dużo częściej, porównywanie z innymi może dostarczać nam niebezpiecznych "toksyn", które zatruwają nas od środka. W badanich psychologicznych okazuje się, że im ktoś wewnętrznie czuje się szczęśliwszy, tym mniej zwraca uwagę, na to czy lepiej, czy gorzej wypadł od drugiego, nie przywiązuje do tego porównywania aż takiej wagi. Odwrotnie ma się rzecz z osobami wewnętrznie poranionymi i nieszczęśliwymi. Oceniają one siebie częściej według standardów innych osób, a nie własnych, bardziej frustrują ich lepsze wyniki kolegi czy koleżanki. Takie porównywanie może łączyć się dla nich z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 

Wydaje się, że kluczem może być nauczenie się, że nasze własne standardy oceny są przynajmniej równie ważne jak standardy innych osób wokół nas.  Jak bronić się przed toksynami związanymi z porównywaniem się z innymi?

Odkrywanie życiowego posłannictwa

Steven Covey w swojej książce "7 nawyków skutecznego działania" pisze tak: "Zaczynać z wizją końca - to zaczynać z jasnym zrozumieniem własnego przeznaczenia, to wiedzieć, dokąd się podąża, by lepiej rozumieć, gdzie jest się teraz, i stawiać każdy krok we właściwym kierunku.".


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz