Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Drabina czy rampa czyli jak zarządzać swoją karierą?

Czy w dzisiejszych, tak nieprzewidywalnych czasach, w ogóle można mówić o czymś takim jak zarządzanie karierą? Przyzwyczailiśmy się do myślenia o karierze w sposób skokowy i "interwencyjny" - mobilizujemy się do działania wtedy, gdy dzieje się coś nagłego i niespodziewanego.

drabina czy rampa

 

To mogą być zewnętrzne okoliczności, na przykład:

 • Twoja firma dokonuje optymalizacji struktur lub zmienia strategię
 • produkt, którym się zajmowałeś, przestaje istnieć
 • branża, w której byłeś zatrudniony, przeżywa kryzys

 

Lub, gdy sam zauważasz potrzebę zmiany i podejmujesz decyzję o poszukiwaniu nowego zatrudnienia,

 • masz dość swojego szefa
 • praca zaczyna Cię nudzić, nie widzisz przed sobą wyzwań

 • przeszkadza Ci zbyt duża odpowiedzialność
 • chcesz więcej zarabiać
 • potrzebujesz czegoś nowego w obszarze zawodowym
 • nie odpowiada Ci atmosfera lub klimat organizacyjny w firmie
 • lub jeszcze coś innego.

 

Co zwykle robisz w takiej sytuacji?

Najczęściej ciężko wzdychasz, bo nie cierpisz zajmować się swoją karierą. Zabierasz się za przygotowanie lub aktualizację swojego CV, zaczynasz przeszukiwać portale z ofertami pracy, być może próbujesz odświeżyć kilka starych kontaktów, rozpuszczasz wici wśród znajomych, przygotowujesz list motywacyjny, może dzwonisz do znajomych osób zajmujących się rekrutacjami. I tak za każdym razem, gdy dochodzisz do wniosku, że czas szukać nowej pracy, z własnego wyboru lub, gdy zmuszają Cię do tego okoliczności. Ten styl działania można porównać do wspinania się po drabinie.  Każda Twoja zmiana pracy to wspięcie się na kolejny szczebel, czasem pójście w dół albo w bok. Bardzo często brakuje Ci wizji, co ma być na samym szczycie tej drabiny. Każda zmiana pracy lub stanowiska pochłania dużo energii, za każdym razem musisz odpocząć.

 

Jeszcze do niedawna takie podejście wystarczało. Ale czy to jest zarządzanie karierą? Czy będzie działało w przyszłości? Jak zarządzać karierą i mieć pewność, że Twój kapitał będzie optymalnie wykorzystany i w każdym momencie będziesz przygotowany do zmian?

 

William Arruda - współautor książki "Career Distinction" - pisze o nowym zarządzaniu karierą jak o wchodzeniu po rampie. Bardzo dobrze ta analogia do mnie przemawia.  Idziesz lekko pod górę, bez zatrzymywania się. Nie musisz wtedy odpoczywać. Zarządzasz karierą w sposób ciągły, przez całe życie. Robisz to z łatwością i z radością. Jak to możliwe?

 

Przede wszystkim oznacza to nowe nastawienie  i zmianę codziennych nawyków.

 • to Ty jesteś szefem swojej ścieżki zawodowej, jesteś odpowiedzialny za jej przebieg i za własną satysfakcję z niej
 • masz jasny cel przed sobą, do którego dążysz

 • stale poszukujesz zadań i projektów, które przybliżają Cię do Twojego celu

 • znasz swoje unikalne talenty i mocne strony, na każdym kroku poszukujesz sposobów ich jak najlepszego wykorzystania - z pożytkiem dla firmy, w której jesteś zatrudniony

 • ciągle odkrywasz nowe działania, które sprawiają Ci radość  i łatwo Ci przychodzą - w tych obszarach rozwijasz się najszybciej

 • na bieżąco aktualizujesz swoje CV lub portfolio zawodowe

 • utrzymujesz stałe kontakty z osobami, które cenisz i szanujesz dla nich samych, a nie dla korzyści, jakie możesz uzyskać

 • myślisz o sobie jako o marce, cennym aktywie, które pielęgnujesz i które, odpowiednio traktowane, stale zyskuje na wartości

 • każdego dnia odkrywasz swoją własną unikalną ścieżkę, Twoją rampę, nie kopiując nikogo i skutecznie komunikujesz swoją markę w otoczeniu

 

Który z powyższych punktów już dziś gotowy jesteś wprowadzać w życie? 

 

Drabina czy rampa?  Wybór należy do Ciebie...

Blog

Gazeta Finansowa o zawodowej zmianie

 

Dziś w tygodniku Gazeta Finansowa (23.02-01.03.2018) ukazał się tekst Anny Czyżewskiej "Czas na zawodową zmianę", w którym miałam okazję się wypowiedzieć. W tekście między innymi:

Warsztat Jak odkryć swój talent i pracować z pasją już wiosną!

Uwaga, uwaga! Otwieramy dziś zapisy na warsztat "Jak odkryć swój talent i pracować z pasją"- edycja wiosna 2018! Jeśli masz poczucie, że Twoja obecna praca nie jest miejscem najlepszym dla Ciebie, jeśli znajdujesz się na rozdrożu albo jeśli chcesz lepiej poznać swoje silne strony, zgłoś się koniecznie na nasz warsztat! Spotkajmy się wiosną 14 i 28 kwietnia w Warszawie.

Specjalna oferta cenowa w przedsprzedaży dla osób zapisujących się wcześniej!!!

Więcej szczegółów: TUTAJ

Wiedza

Mobbing w pracy - co robić?

Mobbing w pracy to zjawisko, które zbiera potężne żniwo w naszych czasach. Bardzo duża część moich Klientów i znajomych opowiadała mi o co najmniej jednym epizodzie z życia zawodowego, gdzie stali się ofiarą mobingu. W  świetle badań, przejawy mobbingu i ogólnie zachowania o charakterze toksycznym stają się coraz częstsze w świecie organizacji (Kusy, Holloway, 2009). Jednym z wyjaśnień tej sytuacji jest odchudzanie i spłaszczanie struktur w firmach, a co za tymi idzie stwarzanie większej swobody do działania osób zachowujących się w sposób nieetyczny i szkodliwy dla innych. Celem tego tekstu jest przybliżenie zjawiska mobbingu w miejscu pracy i omówienie możliwych rozwiązań, gdy taka sytuacja zaistnieje w naszym otoczeniu.

Drugi kod czyli na co mamy wpływ?

Pracując z klientami nad odkrywaniem najlepszego dopasowania zawodowego, często zadaję sobie pytanie, do jakiego stopnia jesteśmy zdeterminowani przez geny, z którymi przyszliśmy na świat, a w jakim zakresie mamy wpływ na kształtowanie tego, kim jesteśmy. Sporo światła w tym obszarze dała mi ostatnio książka Petera Sporka "Drugi kod", po którą sięgnęłam za namową znajomej terapeutki.


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz