Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Jak to jest z tą zmianą zawodową?

klucz jest w nasNiedawno znajomy zagadnął mnie o moją pracę. Czy faktycznie zmiana zawodowa w zgodzie z naszymi pasjami jest w ogóle możliwa? Czy to się komuś udaje? Że można z tego wyżywić rodzinę? A może jest to tylko wymysł Amerykanów? Może w warunkach polskich to się po prostu nie udaje? Słuchałam tych pytań i pomyślałam, że są to kwestie pojawiające się w głowach wielu osób z mojego otoczenia. Ciekawe, że gdy zaczęłam pisać ten tekst zadzwonił mój dawny klient, z którym jestem zaprzyjaźniona i także opowiadał o swoich dylematach związanych z nowymi wyborami na ścieżce zawodowej.

 

Jak to jest z tą zmianą zawodową? Kiedy zmiana kariery czy pracy jest udana? Przyznam się, że Amerykanie ciągle bardzo mnie inspirują i gdyby nie to, pewnie robiłabym w życiu coś innego. Ciągle uczę się od nich, że do każdej zmiany zakończonej sukcesem, także tej zawodowej, potrzebna jest odwaga w sięganiu po marzenia i wytrwałość.

 

Projektowanie ścieżki zawodowej w zgodzie ze sobą jest trudnym procesem, często także żmudnym. Jeśli jednak zaczynamy odkrywać siebie i swoją drogę, to mają miejsce tak zwane zbiegi okoliczności, które możemy interpretować jako pomoc z góry, przejawy działania Bożej Opatrzności. Krótko mówiąc otrzymujemy wsparcie w naszych dążeniach, które trudno wytłumaczyć w sposób racjonalny.

 

Z zaangażowaniem przyglądamy się swoim preferencjom i talentom, temu, co jest dla nas ważne, czego najbardziej pragniemy w głębi duszy i w ten sposób odkrywamy ścieżkę, która się zagubiła, ale jest w nas gdzieś zapisana. To tak jakby rozwijać rulon naszej własnej unikalności, który nigdy się nie kończy i zawsze pozostaje ta nieodkryta część. Im lepiej siebie znamy, tym odkrywanie ścieżki jest łatwiejsze, ale zawsze może nas coś zaskoczyć. To nieodkryte, to nasz potencjał. Możemy go blokować albo nieustannie szukać nowych sposobów jego rowijania. Przez całe życie. Michael Gerber, autor bardzo inspirującej książki "Mit przedsiębiorczości"(ang. The E-Myth) pisze tak (w wolnym tłumaczeniu): Twoja ścieżka zawsze była w tobie. Po prostu ją zagubiłeś. Nie ufałeś jej. W dążeniu do zaspokojenia oczekiwań rodziców czy nauczycieli, straciłeś łączność z samym sobą. Na szczęście nie na zawsze.

 

Trudno jest przeprowadzić zmianę, gdy nie ma się wokół odpowiednich wzorców albo nasze otoczenie ma swój własny pomysł na nasze życie. Presja zapewnienia odpowiedniego statusu materialnego, tytułu na wizytówce czy dążenie do (wątpliwego) bezpieczeństwa, jakie daje praca na etacie, często nie mają nic wspólnego z tym, co jest prawdziwie dla nas ważne. I tak upływa nam życie. A w pewnym momencie stwierdzamy, że jest za późno na zmiany...I to może być pułapka, w którą wpada wielu z nas.

 

Gerber pisze o prawdziwej ścieżce życia, na której za każdym zakrętem czeka na nas niespodzianka, odkrywanie czegoś nowego. Jest to ścieżka ciągłego zaangażowania, ścieżka naszej wolności. Ta wolność, to nie tylko możliwość odpowiedzi "tak" lub "nie" w określonej sytuacji, ale przede wszystkim SIŁA do kształtowania siebie samego, do wychodzenia poza strefę komfortu, poza to, co już dobrze znamy. Do stawiania się tym, kim jesteśmy naprawdę.

 

To może oznaczać, że gdy dokonamy jednej zmiany zawodowej, pojawią się następne. Będziemy kształtować siebie, poszukiwać jak najlepszych sposobów rozwijania swojego potencjału, odkrywać swoje wartości i naturalne dążenia. I będzie to proces ciągły.

 

Co jest do tego potrzebne? Z jednej strony czas na zatrzymanie się i kontakt z samym sobą, podejmowanie działania, przyglądanie się sobie i wyciąganie wniosków, szczególnie z porażek, a z drugiej strony otwartość na inspiracje płynące od innych ludzi, na to, co dzieje się wokół nas. Ciągłe uczenie się siebie.


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz