Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Artykuły

Produktywność - jak najpełniej wykorzystać swój czas?

Najcenniejszym naszym zasobem, który został dany każdemu po równo, jest czas. Każdy z nas ma go tyle samo do dyspozycji w ciągu doby. Od nas zależy jak go wykorzystamy. Nie zamierzam pisać tutaj o zarządzaniu czasem, bo coś takiego jest zwyczajnie niemożliwe. Czas płynie nieubłaganie, bez względu na to jak dobrze będziemy nim zarządzać. Mamy jednak wpływ na to, jak go wykorzystamy, jakie będą nasze cele, aktywności i nastawienie.


produktywność

Przede wszystkim, warto przyjąć założenie, że 1) mamy wystarczającą ilość czasu, aby wypełnić nasz życiowy cel, nasze posłannictwo tu na ziemi. Taka postawa daje nam poczucie sensu i kontroli. 2) Mamy znaczący wpływ na przebieg wydarzeń. Od tego, jakie decyzje oraz działania podejmiemy i jak to zrobimy, wiele zależy. 3) Jesteśmy otwarci na wyzwania i zmiany, które dzieją się wokół nas, na które nie mamy wpływu. Zmiany są czymś naturalnym i oczywistym - są dla nas szansą, jeśli je dobrze wykorzystamy.

Co robić, aby wykorzystywać swój czas jak najpełniej - najbardziej efektywnie?

1. Jasne cele. Bez względu na to, czy szukasz pracy, planujesz zwrot w swojej karierze czy rozkręcasz własny biznes, świadomość celu, związanych z nim priorytetów i pełna odpowiedzialność za ich realizację, jest Twoją busolą. Jeśli nie zależy Ci na niczym konkretnym, nie ma znaczenia co zrobisz ze swoim czasem, prawda? Pomyśl, jaki jest Twój cel, do czego dążysz? Czym chcesz się podzielić ze światem najbardziej?

2. Terminy. Bardzo często, gdy mamy jasny termin wykonania zadania, nasza produktywność rośnie. Łatwiej jest nam określić priorytety poszczególnych zadań, co jest najważniejsze i najbardziej pilne, co może poczekać, jest całkowicie zbyteczne, a co może wykonać z powodzeniem ktoś inny. Ustalenie realistycznego terminu jest punktem wyjścia na drodze do celu. Kiedy chcesz osiągnąć swój cel? Kiedy postawisz swój pierwszy krok?

3. Dobre przyzwyczajenia. Jest wiele nawyków, które świetnie służą naszej produktywności, ale być może wcale nie mamy takiej świadomości. Dobrze jest zacząć od zastanowienia, co jest obecne w Twoim życiu w tym momencie? Jakie Twoje przyzwyczajenia służą Tobie i Twoim celom, a co przeszkadza i chciałbyś to zmienić? Gdzie czas przecieka Ci jak przez sito?

4. Dyscyplina. Mówi się, że wyjątkowe rezultaty osiągają tylko ci, którzy wytrwale kontynuują zadania, pomimo niesprzyjających okoliczności. Jeśli myślisz o sobie, że nie jesteś zdyscyplinowany, to nie znaczy, że nie możesz tego zmienić. Dyscyplina wcale nie oznacza poganiania siebie bacikiem. Wręcz przeciwnie. Przyjrzyj się swoim najbardziej smakowitym "marchewkom". Samodyscyplina nie ogranicza Cię, ale daje Ci pole do wykonania działań, które są dla Ciebie najważniejsze. Ważne, że nie musi to być katorga, możesz czuć przy tym radość i dobrze się bawić. Nawet jeśli coś się nie uda, zawsze jest to okazja do uczenia się i podejmowania nowego wyzwania. Jeśli lenisz się lub zwlekasz z podjęciem działania, co mogłoby Ci pomóc? Co najbardziej Cię motywuje w takich okolicznościach? Co pomaga Ci zachować kurs? Może potrzebujesz jednej osoby lub grupy, która będzie Cię wspierała albo konkretnych "przypominajek" wspomagających Twoją pamięć ?

Jednym z moich sposobów na wzrost efektywności jest "centralizacja" zadań do zrobienia w notesie, w którym prowadzę dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne plany działań na polu zawodowym i prywatnym. Osobiście wolę taką formę niż na przykład zapisywanie zadań w kalendarzu elektronicznym. Inny nawyk, z którego jestem zadowolona, to wykonywanie od razu zadań, które trwają nie dłużej niż 2 minuty oraz ustawianie sobie czasomierza w telefonie, gdy mam do wykonania większą pracę - praca bez zakłóceń przez 20 lub 50 minut, a potem zaplanowanie sobie krótkiej przerwy.

 

A jakie są Twoje sposoby na produktywność?

Zapraszam na stronę https://www.facebook.com/ZmianaZawodowa/

 


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz