Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Wiedza

Mentoring - szukaj mentorów

mentoring zmianazawodowa

Załóżmy taką sytuację: rozglądasz się za nową pracą, w dotychczasowej przestałeś się rozwijać, masz wręcz poczucie, że się zawodowo cofasz. Dokonałeś autoanalizy własnych kompetencji, czego chcesz w życiu i w pracy, masz konkretny pomysł co do dalszej kariery, a teraz stoisz przed dylematem, jak to w praktyce wdrożyć w życie.

 

Z pomocą może przyjść ci mentor, czyli osoba bardziej doświadczona w obszarze zawodowym, w którym chcesz się rozwijać. Mentor jest dla dla ciebie autorytetem, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami. Mentoring, jako pojęcie, na dobre zadomowił się w rzeczywistości biznesowej, ale nie każdy z niego korzysta.

 

Mentoring - definicja

Mentoring to proces uczenia się przez całe życie, oparty na obopólnych korzyściach. Jak pisze Janine Moon, moja mentor-coach, w swojej książce "Career Ownership", w każdej zmianie zawodowej potrzebna jest współpraca z innymi ludźmi.

 

My sami możemy zebrać informacje o swoich pragnieniach i preferencjach, przeanalizować je, ale często nie jesteśmy w stanie popatrzeć na siebie z różnych stron. Postrzegamy własną osobę oraz perspektywy zawodowe przez pryzmat własnych przekonań i doświadczeń życiowych, które mogą nas ograniczać. Możemy nie dostrzegać tego, co dla innych jest zupełnie oczywiste.

 

Dlatego najpierw praca z coachem, a potem poszukiwanie własnych osobistych mentorów, okazuje się niezwykle pomocne w przypadku zmiany ścieżki kariery. Mentorem może być ktoś z twojej organizacji, ktoś ze znajomych znajomych, ktoś o kim słyszałeś, że zajmuje się dziedziną, w której pragniesz się rozwijać.

 

O czym warto pamiętać w poszukiwaniu mentorów?

  1. Wszystkie myśli typu "ten ktoś z pewnością nie będzie miał dla mnie czasu", "kim ja jestem, żeby prosić o spotkanie...", "na pewno mi odmówi, może lepiej w ogóle nie prosić" to wewnętrzne głosy, które często nie mają związku z realiami i warto je po prostu zignorować.
  2. Proś, proś, proś - jeśli nie poprosisz o pomoc, kto się domyśli, że jej potrzebujesz?
  3. Dobrze przygotuj się do spotkania: jakie cele chcesz osiągnąć? dlaczego kierujesz się do tej właśnie osoby? Czego chcesz się od niej/niego dowiedzieć, nad czym pracować?
  4. Zadbaj o logistykę spotkania i dopasuj się do możliwości czasowych mentora.
  5. Okazuj szacunek i dołóż wszelkich starań, aby była to relacja obopólnie korzystna "win- win". Zaproszenie na kawę, może spotkanie podczas lunchu? Jakie pasje podzielasz z tą osobą? Czy jest jakaś książka, którą mógłbyś się zrewanżować? Ważne jest tu wyczucie tej drugiej osoby i jej potrzeb. Na pierwszym miejscu jest budowanie relacji z drugim człowiekiem, a nie podejście merkantylne coś za coś.
  6. Dziękuj za poświęcony czas i za pomoc. Dobrze, gdyby stało się to nawykiem. Wdzięczność i pamięć bardzo pomagają w rozwoju, także zawodowym. Odkryłam to na samym początku mojej drogi coachingowej, parę lat temu.
  7. Sam bądź mentorem w dziedzinie, na której dobrze się znasz. Pomagaj ludziom, gdy o taką pomoc proszą. Nawet, gdy spotkała cię w przeszłości niewdzięczność, pomyśl o potrzebach innych osób.

 

Mentorem może być także ktoś, kto nie pracuje z Tobą indywidualnie, w aktywny, regularny sposób. To może być osoba będąca dla ciebie wzorem postępowania, nauczyciel, szef, przyjaciel albo współmałżonek. Ja osobiście spotkałam w życiu mentorów, którym wiele zawdzięczam. Co łączy te osoby? Szersze spojrzenie poza schematy "out of the box", profesjonalizm, pasja,  szacunek i otwartość na ludzi. Bardzo Wam wszystkim dziękuję!

 

A czy Ty jesteś otwarty na uczenie się od mentorów?

 

Ostatnia aktualizacja 01.03.2017.


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz