Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Wiedza

O czym pamiętać zmieniając pracę lub karierę?

Na dzisiejszym rynku pracy zmiana zawodowa dotyczy prawie każdego. Do takiej sytuacji warto być przygotowanym. Niektórzy po przepracowaniu kilku czy kilkunastu lat zmieniają swój zawód lub ścieżkę kariery na taką, która będzie ich bardziej „kręcić”. Czasem jest to zwyczajnie zmiana branży lub miejsca pracy - z własnej inicjatywy lub z powodów niezależnych. Coraz więcej osób rozważa odejście z pracy w korporacji i założenie własnego biznesu. Wielkim wyzwaniem jest powrót po przerwie na rynek pracy. Jak sobie radzić w tym trudnym procesie, żeby osiągnąć to, czego się chce, w możliwie jak najkrótszym czasie i przy optymalnym zaangażowaniu zasobów finansowych?

 

Kilka lat temu ja także przechodziłam proces zmiany zawodowej. Poszukiwałam pomysłu na siebie, chciałam pracować i jednocześnie nie być tylko weekendową mamą trojga małych dzieci. Ważne było dla mnie, żeby w pracy robić coś, co będzie miało sens, i dla mnie, i dla innych. Rozważałam różne scenariusze, czasem bardzo abstrakcyjne. W końcu doszłam do wniosku, że chcę wykorzystać wcześniejsze doświadczenia zawodowe i swoje talenty (najpierw w ogóle się przekonać, że takowe posiadam!) i odnaleźć nową pasję. Może w innym miejscu opiszę szczegółowo historię swojej zmiany i jak to się stało, że zajęłam się coachingiem kariery.

Teraz chciałabym się skoncentrować na sześciu punktach, które według mnie są najważniejsze w związku z procesem zmiany zawodowej. Jestem przekonana, że warto o nich wiedzieć, pamiętać i skutecznie zastosować.

 

1. Nastawienie. To podstawa powodzenia w przypadku każdej zmiany. Po angielsku mindset (jedno z moich ulubionych słów...;). Może to wydać się truizmem, ale na każdym kroku zauważam potrzebę pracy nad nastawieniem w procesie zmiany zawodowej. Pozytywne podejście - wiara, że spotkają mnie w życiu dobre rzeczy – sprzyja realizacji celu. Warto również przyjąć postawę partnera, osoby dysponującej zasobami. Przecież nawet jeśli szukam pracy, mam wiele do zaoferowania pracodawcy. Nie jestem ofiarą.

 

2. Świadomość celu i koncentracja na nim. Jeśli jesteś na początku drogi, to przed tobą najpierw odkrycie swojej nowej ścieżki, a potem zaplanowanie sposobu dotarcia do niej. Im lepiej widzisz cel, tym szybciej go osiągniesz. Czasem zdarza mi się słyszeć, że ktoś zmieniający pracę nie chce się ograniczać. Ale czy koncentracja na celu jest ograniczaniem się? Która ścieżka doprowadzi Cię szybciej do celu: szerokie podejście i rozważanie tego, co oferuje rynek czy odszukanie celu w sobie? W sytuacji niezdecydowania warto określić sobie kilka alternatywnych celów i do każdego zaplanować odpowiednie działania. Pamiętaj, jeśli masz jasną wizję tego, co chcesz osiągnąć, to czego szukasz, także szuka ciebie!

 

3. Wytrwałość. Potrzeba zaakceptować fakt, że zmiana nie zajdzie za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na wszystko potrzeba czasu i wysiłku. I w wielu przypadkach ten proces powinien być dość długi, żeby zmiana rzeczywiście przyniosła ci korzyść.

 

4. Przyzwolenie na odczuwanie emocji. W procesie zmiany zawodowej mogą pojawiać się momenty uniesienia, ale i kryzysy. Towarzyszą temu uczucia, takie jak rezygnacja, lęk, depresja, smutek, złość, strach, poczucie winy. Jeśli zaakceptujesz je, jako normalną część naszego życia, będą działały na twoją korzyść, przynosząc Ci ważne informacje.

 

5. Wsparcie otoczenia. Otaczaj się ludźmi, którzy stanowią dla Ciebie wsparcie. W miarę możliwości pomagaj innym, poznawaj nowe osoby, proś o pomoc. To ważne: nie izoluj się! W procesie zmiany pracy lub kariery, podstawę stanowi networking, w którym nacisk położyłabym na budowanie relacji. Jeśli nawiążesz ciekawe i twórcze kontakty z innymi i będziesz je pielęgnować, to będą one dla ciebie wartością. I to nie tylko w trakcie zmiany zawodowej, ale w całym dalszym życiu.

 

6. Aktywności, które sprawiają ci przyjemność. Podejmuj działania, które lubisz i w ten sposób dbaj o siebie. Im więcej takich czynności będziesz wykonywał, tym lepsza będzie twoja forma fizyczna i psychiczna.

 

Ja sama przygotowując się do zmiany zawodowej, zaczęłam się uczyć włoskiego, bo o tym od dawna marzyłam. Lubię poznawać nowe rzeczy, uczyć się języków obcych, a dodatkowo lubię kontakty ze współkursantami. Odczuwanie przyjemności to ważny wskaźnik tego, w czym jesteśmy dobrzy, co nam wychodzi i co może być naszą mocną stroną. Stąd polecam podejmowanie, a czasem na nowo odkrywanie, wszelkich działań, które wywołują w nas pozytywne odczucia.

To tylko kilka wybranych punktów, ale w moim odczuciu niezwykle istotnych. Czytelniku, czytelniczko... jeśli nasuwa Ci się komentarz do tego, co napisałam lub chcesz się podzielić swoimi osobistymi doświadczeniami, zapraszam do wpisania się na blogu.

 

 

Comments

zmiany w zyciu, zmiana pracy

Thu, 18 Mar 2010

Witam,
Ciekawy artykuł dodający otuchy i odwagi osobom niezadowolonym z aktualnej pracy. Moja sytuacja jest inna przeprowadzam się do nowego rodzinnego domu w innym odległym od pracy miejscu, pracę mam dobrą, bardzo ją lubię i szukam podobnej. Uważam się za specjalistę i tak jestem opłacany.
Za dwa dni mam pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Miasto do którego się przeprowadzę zapewnia dużo mniejszą średnią płacę i nie spodziewam się podobnych pieniędzy.
Jako doświadczona osoba pewnie wiesz jak rozmawiać z pracodawcą o odejściu z pracy, może też wiesz jakie są moje szanse na skrócenie okresu wypowiedzenia.
Proponuję temat następnego artykułu traktujący o odejściu z pracy, może wzbogacony o prawne informacje o ile czujesz się w tej kwestii kompetentna. Pozdrawiam

Justyna

Fri, 19 Mar 2010

Bardzo dziękuję za komentarz. Z tego, co piszesz wnioskuję, że jesteś dobry w tym, co robisz, i dla pracodawcy to nie będzie miła wiadomość, gdy się dowie, że odchodzisz.

Pomyślę o artykule na ten temat, czego warto się wystrzegać w sytuacji odejścia z pracy.

Tymczasem zachęcam Cię do zebrania informacji, jakie były dotychczasowe praktyki w firmie związane z odchodzeniem, jakie były reakcje przełożonego w takich sytuacjach i co byś zrobił ty, będąc na jego lub jej miejscu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w zmianie pracy:)
Justyna


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2017 - JC Coaching Justyna Ciećwierz