Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Wiedza

Laboratorium życia czyli co decyduje o sukcesie?

Wyobraź sobie, że żadna z Twoich cech ani zdolności nie jest Ci dana na stałe, ale możesz je dowolnie kształtować. A im więcej je ćwiczysz i większe pokonujesz poprzeczki, tym łatwiej Ci to przychodzi. Czy w takiej perspektywie, Twoje życie uległoby zmianie? Carol Dweck, amerykańska psycholog, profesor na Uniwersytecie Stanforda, prowadząca od 20 lat badania nad motywacją osiągnięć, lubi porównywać nasz mózg do mięśnia. Im więcej go wykorzystujesz, tym robi się większy i zwiększają się jego możliwości.

 

growth mindsetCo tak naprawdę decyduje o naszych życiowych sukcesach? Otóż w świetle kompleksowych badań nad motywacją człowieka, kluczową sprawą okazuje się nasze nastawienie, a dokładnie rozwojowy sposób myślenia (growth mindset). Według dr Dweck z Uniwersytetu Stanforda, o tym, jak uporamy się z porażką i jak wytrwale będziemy dążyć do zmiany, decyduje nasze podejście do naszych zdolności i cech. Osoby, które traktują umiejętności jako coś statycznego, talenty, z którymi się rodzimy (albo je mamy albo nie), dążą do zachowania status quo, do potwierdzenia stałych cech i dyspozycji. Mówimy wtedy o ugruntowanym sposobie myślenia (fixed mindset).

 

Ludzie o odmiennym podejściu, którzy traktują swoje zdolności, czy wręcz cechy charakteru, jako poletko do nieustannych ćwiczeń i wytężonego wysiłku, którzy wiedzą, że ich umiejętności są jak mięśnie, częściej podejmują nowe wyzwania i sprawdzają się. Dla nich ryzyko bycia ocenionym przez innych, jako osoby niekompetentne czy słabe, nie stanowi zagrożenia, a wręcz może być pomocną wskazówką na drodze zmiany.

 

Jeśli rozejrzeć się wokoło, to ugruntowany sposób myślenia dominuje na każdym kroku, w szkole, w domu i w pracy. Myślę, że w Polsce jest dużo powszechniejszy niż w USA. Boimy się porażek, obawiamy się prób, ciężko przeżywamy czyjąś negatywną krytykę. Nie chcemy być negatywnie ocenieni, a jednocześnie z lubością oceniamy innych. Tymczasem zmiana sposobu myślenia może zdziałać cuda. Możemy wpływać na dzieci, odnosząc się do ich zachowań, a nie stałych cech. To samo dotyczy naszych podwładnych lub współpracowników. To, jak myślimy o sobie i o innych, może pomagać w rozwoju lub wręcz odwrotnie - spowalniać lub hamować ten proces. Niby to wiemy, ale jednak ciągle wpadamy w mentalną pułapkę...

 

Jak pisze Dweck, rozwojowy sposób myślenia wcale nie oznacza podejścia, że każdy może stać się każdym, że każdy z odpowiednią motywacją i wykształceniem może stać się Einsteinem lub Beethovenem. Nie, ale osoba z rozwojowym nastawieniem wie, że nasz potencjał jest wielką niewiadomą, niemożliwą do poznania i nie jesteśmy w stanie przewidzieć naszych osiągnięć po latach ćwiczeń pełnych pasji i trudu (Dweck C., Mindset The New Psychology of Success, Random House, 2006). Czyli ciągle możemy kogoś zaskakiwać, pokazywać się od nieznanej strony, zmieniać się i stawać się lepszymi ludźmi.

 

Ważne jest to, że rozwojowego sposobu myślenia można się uczyć. A jeśli uważasz, że to ciebie nie dotyczy, to przyjrzyj się swoim reakcjom w sytuacjach porażek, podczas otrzymywania negatywnych ocen czy podejmowania nowych ryzykownych wyzwań. Do rozwoju potrzebna jest pasja, więc warto koncentrować się na tych obszarach, które lubimy, czujemy się w nich dobrze, wtedy możemy startować od razu z wyższego pułapu. Dlatego dobrze jest nieustannie przyglądać się sobie, swoim działaniom, preferencjom oraz wartościom i pamiętać, że całe nasze życie jest jednym wielkim laboratorium. 


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2017 - JC Coaching Justyna Ciećwierz