Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Wiedza

Design Thinking i zmiana zawodowa

design thinking zmianazawodowa

 

Metoda Design Thinking (myślenie projektowe) służy rozwiązywaniu problemów w innowacyjny sposób. Zaczynamy od generowania opcji, potem testujemy strategie i uzyskujemy informację zwrotną dotyczącego pomysłu wdrożenia nowego produktu lub procesu. Powstała na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, a jednym z jej twórców jest profesor David M. Kelley. Miałam okazję praktycznie się z nią zapoznać niedawno w Brain Embassy - oto kilka moich refleksji.  Zauważam sporo jej zastosowań, także w radzeniu sobie z blokadami i najtrudniejszymi życiowymi wyzwaniami, w tym także w przeprowadzaniu zmiany zawodowej, zarządzaniu karierą oraz procesie coachingu.

Czytaj więcej...

Skaner, renesansowa dusza albo człowiek multipotencjalny?

renensansowa dusza zmianazawodowa

 

Czy jestem skanerem? Jeśli nie czytałeś żadnej książki Barbary Sher, to pewnie nigdy nie zadałeś sobie tego pytania. Skaner, osobowość multipotencjalna czy renesansowa dusza to wszystko określenia dla osoby, która kocha w życiu zmienność, uczenie się i próbowanie bardzo różnych rzeczy. Czy denerwowało Cię, że inni wcześnie wiedzieli, co chcą w życiu robić, a Ty im zazdrościłeś? Albo masz za sobą długą ścieżkę zawodową, ale w żadnej z dziedzin, którą się zajmowałeś, nie czujesz się prawdziwym ekspertem? To wcale nieprawda, że jesteśmy przeznaczeni tylko do jednej życiowej misji czy zawodu. Natomiast z pewnością jesteśmy powołani, wszyscy bez wyjątku, do tworzenia. Także tworzenia naszej zawodowej drogi.

Czytaj więcej...

Jak poznać siebie - co daje MBTI 2

TypeTable

 

Życie człowieka to proces nieustannego poznawania siebie. Jak pisał Ewagriusz z Pontu, jeden z moich ulubionych mnichów pustyni, "poznanie samego siebie jest początkiem zbawienia".  W poszukiwaniu pracy i projektowaniu zmiany zawodowej, najpierw trzeba poznać siebie, swoje mocne strony, talenty oraz naturalne preferencje, a potem, na ich podstawie dopiero określić swój zawodowy cel. Przy każdej zmianie ten cykl może się powtarzać, bo coraz lepiej siebie poznajemy. Pomocą w poznawaniu siebie są codzienne zdarzenia i aktywności, w których bierzemy udział. Co przychodzi nam z łatwością, do czego potrzebujemy więcej energii, w czym jesteśmy dobrzy, w których momentach czujemy ekscytację i radość, a co powoduje stres (o tym między innymi w popularnym artykule Jak rozpoznać swoje powołanie?)

 

Ułatwieniem w odkrywaniu siebie są wszelkie testy i narzędzia psychologiczne, o ile odnajdziemy w nich prawdę o nas. Oczywiście żaden test nie zapewni całkowitego zrozumienia złożonej i wyjątkowej natury ludzkiej, jednak wartościowe narzędzie może pomóc w docenieniu naszej indywidualności. Dla mnie kanwą, bardzo pomocną w zbieraniu informacji o osobowości człowieka i pomaganiu w tematach zawodowych, jest podejście Myers Briggs (MBTI). W czym MBTI Step 1 i 2 może Ci pomóc, o tym poniżej.

Czytaj więcej...

Jakiego koloru jest twój spadochron - czyli jak odkryć swój talent

odkryj swojeobdarowanie zmianazawodowa

 

Wczoraj żona autora książki "Jakiego koloru jest twój spadochron?", Marci Bolles, opublikowała na facebooku okładkę nowej edycji tej legendarnej książki na rok 2018 (wydanej na rynku amerykańskim, dostępnej na www.amazon.com). Napisała o łzach, które jej popłynęły, gdy wzięła tę książkę do ręki. Dlaczego? Bo książka została wydana po śmierci autora. Dick co roku przygotowywał nową edycję i w tym roku jeszcze zdążył to zrobić przed swoją śmiercią.

Czytaj więcej...

Wdzięczność i mózg

wdziecznosc i mozg zmianazawodowa

Każdy dzień to kolejny cud istnienia. Niewyobrażalny cud. Poranne słońce, niebieskie niebo z białymi, kłębiącymi się chmurami - tak jak dzisiaj, letnia temperatura, śpiew ptaków, delikatny powiew wiatru - czy to widzisz, słyszysz, czujesz? Ile czasu w ciągu Twojego dnia zajmuje Ci odczuwanie wdzięczności, za to, czego możesz być uczestnikiem? W jaki sposób wdzięczność jest obecna w Twoim życiu?

 

Okazuje się, że wdzięczność (ang. gratitude) jest stanem, który według badaczy, może nie tylko wpływać na większą uważność, miłość do życia, czy rozwój osobisty, ale także może dobrze wspomagać funkcjonowanie naszego mózgu. Kłopoty psychiczne, nadmierny stres, obciążenie obowiązkami i informacjami powodują, że ciągle szukamy skutecznych sposobów na poprawę samopoczucia. Postawa wdzięczności jest z pewnością jednym z takich kluczy.

Czytaj więcej...

Toksyczny szef - co robić

toksyczny szef zmianazawodowa
Dobra relacja z szefem to marzenie wielu z nas. Badania pokazują, że ponad połowa pracowników pragnie zmienić pracę właśnie z powodu swojego bezpośredniego przełożonego (Instytut Gallupa, 2015). Ten temat pojawia się często na sesjach coachingowych i to zarówno od strony przełożonego, jak i podwładnego. Ostatni obrazek: menedżerowi z kilkuletnim stażem w firmie zmienia się szef. Nowy szef przychodzi z zewnątrz i energicznie wprowadza w firmie nowe porządki. W relacji podwładny-przełożony zaczyna iskrzyć. Historia jakich wiele, jednak każda niesie ze sobą mnóstwo emocji i silny stres. Po stronie podwładnego pojawić się może brak zaangażowania, spadek motywacji i pewności siebie, większa podatność na choroby. Badania potwierdzają, że ryzyko zawału serca w przypadku pracy ze złym szefem wzrasta o 50%, zwiększa się także prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Naturalną reakcją jest chęć zmiany pracy, jednak nie zawsze jest to możliwe w danym momencie.

 

Co robić, gdy z szefem nie układa się dobrze?

Czytaj więcej...

Kryzys wieku średniego

kryzys wieku sredniego zmianazawodowaPrzychodzi w życiu człowieka taki czas, gdy zaczynamy konfrontować się z tym, co już za nami, a co jeszcze nas czeka. Zadajemy sobie pytania i szukamy na nie odpowiedzi. Często odczuwamy przy tym różne trudne emocje, poczucie żalu, smutek, złość, ale także poczucie spełnienia, radość, szczęście. Jedna z moich dawnych klientek ostatnio napisała mi w mailu, że zauważa u siebie spadek formy, który utożsamia z kryzysem wieku średniego. Koleżanka, jedna z moich rówieśniczek, zrobiła podsumowanie życia i doświadczyła w efekcie nowej twórczej energii. Pomyślałam, że kryzys środka życia w różnych odmianach dotyczy tak wielu osób, że nie sposób go pominąć na łamach ZmianyZawodowej.

 

Na czym polega kryzys wieku średniego i jak go mądrze przeżyć?

Czytaj więcej...

Stres w pracy - jak budować odporność na stres?

stres w pracy zmianazawodowa
Każdego dnia napotykamy na stres. Najczęściej wiąże się on z pieniędzmi (przeważnie ich brakiem) i pracą. Stres w pracy może oznaczać trudnego szefa, toksycznych współpracowników, irytujących klientów, niedopasowany charakter pracy, zbyt duże obciążenie obowiązkami, konflikt wartości, szybkie tempo i brak czasu na odpoczynek - lista może być jeszcze długa. Stres może paraliżować, pozbawiać snu, apetytu czy sił, doprowadzać do wściekłości czy do smutku. W skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z nadmiernym stresem, jest przyczyną poważnych chorób, szczególnie kardiologicznych, a także śmierci. Wydawałoby się, że nic dobrego nie łączy się ze stresem. Jednak najnowsze badania psychologiczne pokazują wyraźnie dobrodziejstwa stresu - mechanizm, który pomaga nam poradzić sobie z napięciem i obciążeniem, którego tak często doświadczamy.

Czytaj więcej...

4 rzeczy, których nauczyła mnie pewna impreza

impreza zmianazawodowa copy

 

W ostatnim czasie miałam okazję zorganizować nietypową imprezkę. Był to pewnego rodzaju eksperyment, zamknięta, wirtualna grupa na fejsbuku, która dzielila się swoimi pomysłami na pokonanie przeszkód na drodze do realizacji marzeń. Wszystko w formie tygodniowej imprezy:) Było to ciekawe dla mnie przedsięwzięcie, bo byłam jednocześnie organizatorem, ale także aktywnym uczestnikiem tej inicjatywy.  I jak to po imprezie - mam kilka refleksji, którymi chcę się podzielić.

Czytaj więcej...

Silna wola i samodyscyplina - jak je ćwiczyć?

Wszyscy wiemy, że jednym z warunków powodzenia jakiejkolwiek zmiany jest silna wola i wytrwałość. Siła woli, to coś, co odróżnia istotę ludzką od wszystkich innych stworzeń. To potężna siła - energia, która tkwi w każdym z nas, bez wyjątku.

Czytaj więcej...

Depresja - jak ją rozpoznać?

depresja zmianazawodowaDepresja w dzisiejszych czasach zbiera potężne żniwo. Na świecie odsetek chorych wynosi około 5%, w Polsce szacuje się, że jest to około 9% populacji. Mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) plasuje ją na czwartym miejscu wśród najpoważniejszych problemów zdrowotnych na naszym globie. Badania pokazują, że ciągle wzrasta odsetek zachorowań spowodowanych nadmiernym stresem oraz pędem życia. Bardzo często depresja jest niezdiagnozowana i nieleczona. Kładzie się cieniem na naszym życiu i ogranicza coraz bardziej normalne funkcjonowanie. Pamiętajmy, że depresja jest chorobą śmiertelną, bo jej najpoważniejszą konsekwencją jest popełnienie samobójstwa.

 

Wokół nas jest wiele osób, które cierpią na depresję, ale o tym nie wiedzą lub boją się stanąć w prawdzie przed sobą samym. Wprowadzenie w życie jakiejkolwiek satysfakcjonującej zmiany, w tym także zawodowej, skazane jest na niepowodzenie, jeśli najpierw nie rozprawimy się z "cieniem", który nam towarzyszy.

 

Jak rozpoznać to zaburzenie nastroju, aby stawić mu czoła?

Czytaj więcej...

Co łączy talenty i ośmiornicę?

Czy widziałeś kiedyś ośmiornicę zanim dokona skoku na swoją ofiarę? Na filmie poniżej dobrze widać mechanizm jej działania.

 

Czytaj więcej...

Drugi kod czyli na co mamy wpływ?

DNA zmianazawodowaPracując z klientami nad odkrywaniem najlepszego dopasowania zawodowego, często zadaję sobie pytanie, do jakiego stopnia jesteśmy zdeterminowani przez geny, z którymi przyszliśmy na świat, a w jakim zakresie mamy wpływ na kształtowanie tego, kim jesteśmy. Sporo światła w tym obszarze dała mi ostatnio książka Petera Sporka "Drugi kod", po którą sięgnęłam za namową znajomej terapeutki.

Czytaj więcej...

Ken Robinson o odkrywaniu siebie i swoich talentów

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku Sir Kena Robinsona o poszukiwaniu swojej tożsamości i talentów, które są czasem gdzieś w nas głęboko ukryte (wersja angielska z napisami).

 

Co jest Ci potrzebne, aby w pełni rozkwitnąć?

 

Czytaj więcej...

Przekonania w procesie zmiany pracy

Absolutnym fundamentem skuteczności w poszukiwaniu zatrudnienia i w zmianie zawodowej są nasze przekonania - to w jaki sposób myślimy o sobie i o tym, co jest wokół nas. Potrzebujemy mieć świadomość pułapek, które mogą pojawić się z naszej głowie i utrudnić nam życie. Amerykańscy badacze Aaron Beck oraz David Burns kilka dekad temu zaproponowali użyteczną klasyfikację zniekształceń poznawczych. Przyjrzyjmy się podstawowym błędom, które mogą pojawiać się w naszym myśleniu. Które stwierdzenia brzmią znajomo?

Czytaj więcej...

Flow czyli jak się zmotywować

motywacja_zmianazawodowaNazwisko amerykańskiego psychologa Mihaly Csikszentmihalyi autora teorii flow (ang. przepływ) pojawiało się na tej stronie już kilkakrotnie przy różnych okazjach (Jak rozpoznać swoje powołanie, Wybierz szczęście). Dziś trochę więcej na ten temat w odpowiedzi na sugestię jednej z czytelniczek biuletynu ZMIANA ZAWODOWA. Pozdrawiam Cię Aniu!

 

Csíkszentmihályi - nazwisko pochodzenia węgierskiego trudne do zapamiętania, które należy czytać Cziksentmihaji. Sam uczony żartobliwie podpowiada, że brzmi ono tak samo jak zwrot “chick sent me high” – czyli coś w rodzaju “laska dała mi kosza”;) 

 

Co to jest flow?

Czytaj więcej...

Mobbing w pracy - co robić?

mobbing i zmiana zawodowaMobbing w pracy to zjawisko, które zbiera potężne żniwo w naszych czasach. Bardzo duża część moich Klientów i znajomych opowiadała mi o co najmniej jednym epizodzie z życia zawodowego, gdzie stali się ofiarą mobingu. W  świetle badań, przejawy mobbingu i ogólnie zachowania o charakterze toksycznym stają się coraz częstsze w świecie organizacji (Kusy, Holloway, 2009). Jednym z wyjaśnień tej sytuacji jest odchudzanie i spłaszczanie struktur w firmach, a co za tymi idzie stwarzanie większej swobody do działania osób zachowujących się w sposób nieetyczny i szkodliwy dla innych. Celem tego tekstu jest przybliżenie zjawiska mobbingu w miejscu pracy i omówienie możliwych rozwiązań, gdy taka sytuacja zaistnieje w naszym otoczeniu.

Czytaj więcej...

Jak rozpoznać swoje powołanie?

jak rozpoznac swoje powolanie

 

Jeśli wpisać w google frazę "Jak rozpoznać swoje powołanie?", w pierwszej kolejności pojawiają się strony dotyczące rozpoznawania powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, do małżeństwa lub do życia w pojedynkę. Oczywiście rozeznanie powołania stanu jest czymś ogromnie ważnym, ale na tym przecież nie koniec. Jest jeszcze przecież powołanie zawodowe. Ważne jest przecież, aby w życiu robić to, do czego mamy największe talenty, czym możemy się dzielić z miłością i z pełnym zaangażowaniem. Po to zostaliśmy obdarowani przez Stwórcę różnorakimi predyspozycjami i uzdolnieniami, aby czynić z nich najlepszy użytek, obracać przysłowiowymi talentami. Pytanie, czy mamy świadomość, (a) jakie są nasze wewnętrzne dary i (b) w jaki sposób mamy je wykorzystywać w życiu.

Czytaj więcej...

Perfekcjonizm - sprawdź czy masz w sobie perfekcjonistę?

Wczoraj słuchałam wykładu amerykańskiego emerytowanego majora, a teraz fenomenalnego mówcy motywacyjnego, Rocco A. Spencera, który mówił do przedsiębiorców  o potrzebie dążenia do sukcesów i niezadowalania się czymś gorszym. Major Spencer przekonywał do stałego nastawienia na to, co najlepsze, do bycia prawdziwym liderem, a więc numerem jeden. Musimy mieć świadomość, że będziemy przegrywać, ale potrzeba umieć podnosić się po porażkach, wyciągać wnioski i walczyć dalej. I to jest cecha prawdziwego lidera.

 

Jak to się ma do perfekcjonizmu? Otóż mamy dążyć do doskonałości, ale w zdrowy sposób. Być najlepszymi wersjami samych siebie. Stale zmagać się ze sobą, żeby robić coś coraz lepiej, stawiać sobie coraz wyższe cele. Jednak dobrze mieć pełną świadomość, jakie pułapki mogą wiązać się z tym podejściem? Jak nie popaść w szkodliwy perfekcjonizm, który może doprowadzić do depresji albo innych poważnych zaburzeń?

Czytaj więcej...

7 składników przepisu na spełnione marzenie

Poszukiwanie swojego zawodowego i życiowego powołania może wywoływać w otoczeniu i w nas samych mieszane odczucia. Czy to jest realne? Czy to jest możliwe? Czy to nie jest naiwne albo śmieszne? Kiedyś pisałam w biuletynie ZMIANA ZAWODOWA obszerniej na ten temat ("Jak to jest tą zmianą zawodową?"). Dziś chcę powrócić do recepty na udaną zmianę zawodową i spełnienie swojego marzenia.

Czytaj więcej...

Awans zawodowy - jak zostać liderem?

Tematy przygotowania do awansu, odkrywania potencjału menedżerskiego, gotowości do bycia liderem przewijają się w prowadzonych przeze mnie projektach coachingowych dość często. Czy nadaję się na menedżera? Czy mogę wyżej awansować? Jakie są moje mocne i słabe strony? Jak mam pokierować swoją dalszą ścieżką zawodową? Czy zmienić pracę czy zostać w obecnej firmie? To tylko niektóre z pytań, które słyszę. Bardzo jest ważne nasze nastawienie  i przyjrzenie się sprawom, które zależą od nas samych, na które mamy wpływ.

Czytaj więcej...

Olśnienie czyli jak zyskać jasność?

Myślę, że każdy tego doświadczył. Najpierw poczucie całkowitego zablokowania, niemoc w znalezieniu rozwiązania i nagle olśnienie -  wszystko układa się w całość, znajdujemy to, o co nam chodziło.

 

Najłatwiej o olśnieniu pisać, gdy się go właśnie doznało. Pewnie dlatego ten temat pojawił mi się w głowie, bo kilka dni temu właśnie go doświadczyłam. Wcześniej dłuższy czas czułam się zablokowana, nie miałam jasności co do swojej dalszej drogi zawodowej i biznesowej. Pracuję od kilku lat jako coach kariery i wspieram innych w odkrywaniu swojego zawodowego powołania, a jednocześnie do niedawna czułam, że potrzebuję większej jasności i sama stoję na rozdrożu. Przyglądałam się sobie, zadawałam pytania, w którym kierunku mam iść i nie potrafiłam znaleźć odpowiedzi. Zrozumiałe, że był to stan mocno frustrujący. Myślę, że sporo osób czytających ten tekst może go dobrze znać.

Czytaj więcej...

Jak pielęgnować duszę?

O rozwoju duchowym chciałam napisać już dawno, ale dopiero rozmowa z pewnym dominikaninem zmobilizowała mnie do działania. W dzisiejszym świecie często dbamy o formę fizyczną, zdrowie ciała, wygląd zewnętrzny, a zaniedbujemy swojego ducha, a poprawniej rzec - duszę. Pozwalamy, aby w naszym wewnętrznym ogrodzie rozrastały się chwasty.

 

Jak pielęgnować naszą duszę, aby panowała w niej harmonia i piękno?
Oto kilka myśli, którymi chcę się podzielić bazując na swoim osobistym doświadczeniu i przekonaniach.

Czytaj więcej...

Jak zadbać o równowagę?

Jedna z moich klientek, która przechodzi zmianę zawodową, rozwija swoje nowe kompetencje i chce maksymalnie ograniczyć w pracy wszystko to, co nie jest jej najmocniejszą stroną. Dąży do tego, aby jak najmniej planować, organizować, dopinać szczegółów, a jak najwięcej tworzyć, wspierać, uczyć innych, inspirować i odczuwać radość podczas pracy. Bardzo dobrze jest poznać swoje naturalne preferencje oraz słabsze obszary. Możemy wtedy unikać sytuacji, które wymagają wykorzystywania innych funkcji niż nasze preferowane. Jednak co wtedy, gdy nie mamy wpływu na pewne obowiązki lub okoliczności i pojawia się silny stres?

 

Przyznam się, że ta kwestia jest mi bardzo bliska, bo parę lat temu w ramach rozwijania swoich mocnych stron, postanowiłam, że w moim życiu będzie jak najwięcej rzeczy, które lubię i łatwo mi przychodzą, a zredukuję do minimum to, co trudne, mozolne, uciążliwe i stresujące. I tak rozpoczęłam eksperyment:)

Czytaj więcej...

Kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Każdy człowiek ma w życiu lepsze i gorsze dni. Jednak, gdy coraz więcej rzeczy zaczyna nas u siebie niepokoić, warto zwrócić się po pomoc. I to nie do coacha, a raczej do terapeuty-psychologa. I to szczególnie wtedy, gdy rozważamy zmianę pracy lub zawodu. Korzystanie z pomocy profesjonalisty staje się w Polsce coraz bardziej popularne i nie musi od razu świadczyć o chorobie psychicznej. Dajemy sobie w ten sposób czas na odkrywanie siebie i tego, co nam sprawia trudność, przy wsparciu mądrego i bezstronnego fachowca.

Czytaj więcej...

Jak uniknąć toksyn związanych z porównywaniem się z innymi - 6 prostych sposobów

Od jakiegoś czasu pracuję indywidualnie i grupowo z kobietami planujących powrót do pracy zawodowej po przerwie związanej z dziećmi. Rozmawiamy o trudnościach, które napotykają na swojej drodze i jednocześnie odkrywamy kapitał, który drzemie w środku każdej z nich. Jedną z ważnych kwestii, która utrudnia nam odważne wprowadzenie w życie zmian, do których nam rwie się dusza, jest zjawisko porównywania się z innymi. Jak mogę zostać nauczycielką i pracować z dziećmi, gdy wcześniej pracowałam w super ważnym banku albo skończyłam prestiżową Akademię Arcyważnych Sztuk? Przecież to nie mieści się w głowie moim rodzicom czy mojemu mężowi. Co pomyślą o tym koledzy z dawnej pracy? Zadaję wtedy pytanie: a czego Ty dla siebie pragniesz?

 

Porównywanie z innymi może mieć plusy. Może motywować nas do lepszej pracy, większego wysiłku, albo uspokajać nas, gdy nasze własne problemy, w porównaniu z bolączkami innych, wydają się całkowice błahe.

 

Jednak dużo częściej, porównywanie z innymi może dostarczać nam niebezpiecznych "toksyn", które zatruwają nas od środka. W badanich psychologicznych okazuje się, że im ktoś wewnętrznie czuje się szczęśliwszy, tym mniej zwraca uwagę, na to czy lepiej, czy gorzej wypadł od drugiego, nie przywiązuje do tego porównywania aż takiej wagi. Odwrotnie ma się rzecz z osobami wewnętrznie poranionymi i nieszczęśliwymi. Oceniają one siebie częściej według standardów innych osób, a nie własnych, bardziej frustrują ich lepsze wyniki kolegi czy koleżanki. Takie porównywanie może łączyć się dla nich z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 

Wydaje się, że kluczem może być nauczenie się, że nasze własne standardy oceny są przynajmniej równie ważne jak standardy innych osób wokół nas.  Jak bronić się przed toksynami związanymi z porównywaniem się z innymi?

Czytaj więcej...

Wybierz szczęście - 12 nawyków ludzi szczęśliwych

Większość osób pytanych w różnych badaniach o to, co jest dla nich w życiu najważniejsze, odpowiada: szczęście. Przez całe życie możemy szukać drogi prowadzącej do stanu szczęśliwości i z różnym skutkiem udaje się nam ją odnaleźć. Jednak szczęście to nie jest stan zero-jedynkowy, albo jestem szczęśliwa, albo nie. To raczej umiejętność życia w zgodzie z określonymi zasadami, można powiedzieć nawykami, które pomagają zwiększać nam poczucie osobistego szczęścia i rozwój osobisty.

 

nawykiludziszczesliwych zmianazawodowa

Jakie nawyki charakteryzują szczęśliwych ludzi?

Czytaj więcej...

MBTI czyli jak rozwijamy się w toku życia ?

mbti

 

Jedną z moich dużych inspiracji jest kurs certyfikacyjny MBTI (Myers-Briggs Type Indicator). MBTI to narzędzie służące do odkrywania naszych preferencji osobowościowych,  z długą historią, bardzo popularne na świecie. Ma ono wiele różnych zastosowań, między innymi ułatwia projektowanie ścieżki kariery, optymalnie dopasowanej do tego, jacy jesteśmy i do czego zostaliśmy stworzeni.

Czytaj więcej...

Zarządzanie czasem czyli jak zmobilizować się do działania?

zmobilizuj sie do dzialania

 

Każdy z pewnością może sobie przypomnieć taki czas, gdy wszystko szło jak po grudzie, gdy nic się nie chciało, brakowało energii. Tak jakby nam ktoś poluzował korek i energia powoli z nas wypływała jak woda z wanny.  I o ile sytuacja nie ma charakteru chronicznego, gdy trzeba jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty, to dobre nawyki związane z organizacją czasu, mobilizacją oraz samodyscypliną z pewnością mogą zdziałać cuda w takich momentach.

 

W pierwszym artykule z tego cyklu ("Produktywność czyli jak najpełniej wykorzystać swój czas") wspomniałam, że coś takiego jak zarządzanie czasem zwyczajnie nie istnieje, bo nie mamy wpływu na upływ czasu. Możemy jednak umiejętnie podejmować lub ograniczać niektóre swoje aktywności, aby jak najpełniej wykorzystać minuty, godziny, dni, miesiące i lata, które są nam dane. Wtedy mówimy o zarządzaniu sobą w czasie, a nie o zarzadzaniu czasem.

Czytaj więcej...

Produktywność - jak najpełniej wykorzystać swój czas?

Najcenniejszym naszym zasobem, który został dany każdemu po równo, jest czas. Każdy z nas ma go tyle samo do dyspozycji w ciągu doby. Od nas zależy jak go wykorzystamy. Nie zamierzam pisać tutaj o zarządzaniu czasem, bo coś takiego jest zwyczajnie niemożliwe. Czas płynie nieubłaganie, bez względu na to jak dobrze będziemy nim zarządzać. Mamy jednak wpływ na to, jak go wykorzystamy, jakie będą nasze cele, aktywności i nastawienie.

Czytaj więcej...

Drabina czy rampa czyli jak zarządzać swoją karierą?

Czy w dzisiejszych, tak nieprzewidywalnych czasach, w ogóle można mówić o czymś takim jak zarządzanie karierą? Przyzwyczailiśmy się do myślenia o karierze w sposób skokowy i "interwencyjny" - mobilizujemy się do działania wtedy, gdy dzieje się coś nagłego i niespodziewanego.

Czytaj więcej...

Laboratorium życia czyli co decyduje o sukcesie?

Wyobraź sobie, że żadna z Twoich cech ani zdolności nie jest Ci dana na stałe, ale możesz ją dowolnie kształtować. A im więcej z nich korzystasz i wyższe pokonujesz poprzeczki, tym łatwiej Ci to przychodzi. Czy w takiej perspektywie, Twoje życie uległoby zmianie? Carol Dweck, amerykańska psycholog, profesor na Uniwersytecie Stanforda, prowadząca od 20 lat badania nad motywacją osiągnięć, autorka książki "Nowa psychologia sukcesu" (Muza, 2017), lubi porównywać nasz mózg do mięśnia. Im więcej go wykorzystujesz, tym się bardziej rozrasta i zwiększają się jego możliwości.

Czytaj więcej...

Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

wypalenie zmianazawodowaWypalenie zawodowe dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Nie tylko dotyczy to nauczycieli czy pielęgniarek, ale także menedżerów albo osób wykonujących wolne zawody. W Stanach Zjednoczonych u prawie połowy pracujących Amerykanów pojawia się ten syndrom. W Polsce w wielu firmach i instytucjach wypalenie zawodowe jest tematem tabu. Oczywiste jest, że wypaleni pracownicy oznaczają dla firmy same kłopoty: zmniejszoną wydajność, spadek zaangażowania, większą konfliktowość, zwiększoną absencję oraz rotację w miejscu pracy. Dla pracownika może to kończyć się poważnymi kłopotami zdrowotnymi, depresją czy wręcz zagrożeniem egzystencji. Jak można tego uniknąć?

Czytaj więcej...

Jak opracować dobry plan?

Ktoś kiedyś powiedział, że każde marzenie może stać się planem działania,  jeśli tylko określimy termin jego realizacji. Z pewnością wielka moc tkwi w planowaniu. Amerykanie mówią, jeśli nie udaje ci się przygotować planu, to planujesz porażkę.

 

Co jest podstawą opracowania dobrego planu?

Czytaj więcej...

O wdzięczności

Jak wdzięczność łączy się z poszukiwaniem pracy i zmianą kariery? Pomaga dostrzec wszystkie rzeczy i osoby wokół nas. Sprawia, że podchodzimy pozytywniej do życia, mniej narzekamy, zatrzymujemy się w biegu na moment, ogarniamy refleksją swoje życie i otoczenie. Wzmacniamy siebie i wzmacniamy ludzi wokół. Można by rzec, że rozwijamy w ten sposób swoją duszę.

Czytaj więcej...

Mentoring - szukaj mentorów

mentoring zmianazawodowa

Załóżmy taką sytuację: rozglądasz się za nową pracą, w dotychczasowej przestałeś się rozwijać, masz wręcz poczucie, że się zawodowo cofasz. Dokonałeś autoanalizy własnych kompetencji, czego chcesz w życiu i w pracy, masz konkretny pomysł co do dalszej kariery, a teraz stoisz przed dylematem, jak to w praktyce wdrożyć w życie.

 

Z pomocą może przyjść ci mentor, czyli osoba bardziej doświadczona w obszarze zawodowym, w którym chcesz się rozwijać. Mentor jest dla dla ciebie autorytetem, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami. Mentoring, jako pojęcie, na dobre zadomowił się w rzeczywistości biznesowej, ale nie każdy z niego korzysta.

Czytaj więcej...

7 przeszkód stojących na drodze zmiany

Najczęściej pracuję z osobami, które poszukują inspiracji przy wprowadzaniu zmian w swoim życiu zawodowym. Samo uświadomienie sobie jaka praca kręci nas i porywa, to bardzo dużo, ale nie wszystko. Pozostaje proces przełożenia tego pomysłu na realia rynku pracy i jego wdrożenia - tu często zaczynają się "schody". Pojawiają się przeszkody, które na różnych etapach utrudniają dotarcie do celu i rozpoczęcie wymarzonej pracy.

Czytaj więcej...

Zadbaj o swój mózg!

Na pierwszy rzut oka te dwie rzeczy mogą ze sobą mieć mało wspólnego: zmiana zawodowa i dbanie o mózg. Ale nic bardziej mylnego! Klucz do powodzenia wszelkich zmian znajduje się w naszej głowie, nie na zewnątrz, w otoczeniu, ale w naszym myśleniu o sobie i o świecie wokół nas.

Czytaj więcej...

Kariera - co znaczy dla ciebie słowo kariera?

Najczęściej na hasło kariera w naszych głowach włącza się obraz drabiny i pokonywania kolejnych, coraz to wyższych szczebli. W takim rozumieniu ktoś, kto zrobił karierę i osiągnął sukces, to osoba, która w dynamiczny sposób doszła do jakiejś wpływowej, prestiżowej pozycji. Warto pamiętać, że to nie jedyne znaczenie tego słowa i takie ujęcie może nas bardzo ograniczać. Słowo kariera mieści w sobie o wiele więcej znaczeń. I od tego, w jaki sposób zdefiniujemy sobie to pojęcie, zależy poczucie spełnienia i sensu w życiu.

Czytaj więcej...

O czym pamiętać przy zmianie pracy lub kariery?

zmianapracy zmianazawodowa

Na dzisiejszym rynku zmiana pracy albo zmiana zawodu dotyczy prawie każdego. Do takiej sytuacji warto być przygotowanym. Niektórzy po przepracowaniu kilku czy kilkunastu lat zmieniają swój zawód lub ścieżkę kariery na taką, która będzie ich bardziej „kręcić”. Czasem jest to zwyczajnie zmiana branży lub miejsca pracy - z własnej inicjatywy lub z powodów niezależnych. Coraz więcej osób rozważa odejście z pracy w korporacji i założenie własnego biznesu. Wielkim wyzwaniem jest powrót po przerwie na rynek pracy. Jak sobie radzić w tym trudnym procesie, żeby osiągnąć to, czego się chce, w możliwie jak najkrótszym czasie i przy optymalnym zaangażowaniu zasobów finansowych?

Czytaj więcej...


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz