Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Wiedza

Jak szukać pracy poprzez networking?

Wszyscy wiemy, że gdy szukamy pracy w dziedzinie, w której nie mamy doświadczenia, korzystanie z pracuj.pl albo innych portali w internecie może nie przynieść zamierzonego efektu. Pozostaje nam poruszanie się po ukrytym rynku pracy i docieranie do niego poprzez sieć kontaktów zawodowych czyli networking. O networkingu na stronie zmianazawodowa.pl napisano już wiele (polecam artykuł: "Networking i poszukiwanie pracy"). Tym razem od praktycznej strony, co robić, aby informacje o wakatach trafiały właśnie do nas, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy w networkingu zbyt dużego doświadczenia.

jakszukacpracy zmianazawodowa

Czytaj więcej...

Jak napisać dobre CV?

jaknapisacdobreCV zmianazawodowa

Dobre CV to dokument, w którym prezentujesz siebie pracodawcy jako najlepszego kandydata do pracy na stanowisku X. Twój podstawowy cel to skłonić czytającego do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Nie jest to opis całego Twojego doświadczenia zawodowego ani przedstawienie Twojej osoby. Czy w ten sposób myślisz o swoim CV? Jeśli tak, to gratuluję. Jeśli nie, to zapraszam do bardziej marketingowego podejścia.

Poniżej znajdziesz 7 podstawowych zasad, które potrzebujesz spełnić, aby Twoje CV było naprawdę dobre czyli skuteczne.

Czytaj więcej...

Rozmowa kwalifikacyjna = rekrutacja pracodawcy

"[Na rozmowę kwalifikacyjną] nie przychodzisz jako petent żebrzący o pracę, ale jako darczyńca dysponujący kapitałem, którym jesteś ty sam. Uwierz mi, możesz okazać się dla pracodawcy prawdziwym skarbem." Richard Bolles (z książki "Jakiego koloru jest twój spadochron" wyd. Studio EMKA, Warszawa, 2011)

 droga zmianazawodowa

 

Te słowa niedawno zmarłego Dick Bollesa, guru doradztwa zawodowego, towarzyszą mi za każdym razem, gdy jako kandydatka stawiam się na rozmowie kwalifikacyjnej. W ostatnim czasie brałam udział w ciekawym procesie rekrutacyjnym i na ten temat kilka refleksji.

Czytaj więcej...

Produktywność a poszukiwanie pracy - 7 sposobów

Gdy pracujemy na etacie w określonych godzinach, nasz dzień ma pewną strukturę. Sytuacja komplikuje się, gdy zaczynamy pracę na własny rachunek albo jesteśmy w trakcie zmian i pozostajemy bez zatrudnienia. W obu przypadkach produktywność staje się wyzwaniem. Potrzebujemy narzucić sobie ramy panowania nad czasem, tak, aby jak najszybciej i przy najmniejszym wykorzystaniu zasobów, osiągnąć założone cele. Jakie są sposoby na zachowanie produktywności w okresie poszukiwania pracy? Jak być maksymalnie efektywnym w tym trudnym emocjonalnie czasie? Jakie nawyki warto sobie wyrabiać? O tym w kilku punktach poniżej.

Czytaj więcej...

Rozmowa kwalifikacyjna - wywiad behawioralny

wywiad behawioralny zmianazawodowa

Wywiad behawioralny (ang. Behavioral Interview) to jeden z popularniejszych sposobów na poznawanie kompetencji knadydatów w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Przed każdą rozmową o prace warto przygotować się na pytania behawioralne, czyli takie, które dotyczą naszych dokonań, sukcesów, ale i porażek czy trudnych sytuacji. Od lat obserwuję zmagania moich klientów z opisywaniem historii dokonań, a w ostatnim czasie prowadziłam sporo wywiadów tego typu z kadrą menedżerską i widzę, jak dużo jest do szlifowania.

Czytaj więcej...

Jestem zwolniony i co dalej? - 4 wskazówki, o czym pamiętać

jestemzwolniony zmianazawodowa
Każdy, kto doświadczył zwolnienia z pracy, pewnie się zgodzi ze mną, że nie jest to nic przyjemnego. Sama wspominam tego typu doświadczenie, gdy w 2000 roku firma, w której pracowałam, ogłosiła upadłość, stery przejął syndyk masy upadłościowej, a wszyscy pracownicy dostali wypowiedzenia umowy o pracę. Tak wiele było wtedy trudnych emocji... Z pewnością gorzej jest, gdy zwolnieni zostajemy indywidualnie, my odchodzimy, a inni zostają. No i dziś kilka wskazówek dla osób, które znalazły się właśnie "za burtą".

Czytaj więcej...

Czy prosić o informację zwrotną po rozmowie kwalifikacyjnej?

"Zawsze po odbytym spotkaniu proszę o feedback, niestety, po pierwsze, trzeba o niego prosić, po drugie, nie zawsze się go otrzymuje, a po trzecie, czasem otrzymuje się nieprawdę. Nie wiem czy to wynika z braku umiejętności przekazywania negatywnych informacji przez rekruterów, czy z niechęci do robienia "krzywdy". Ja tego nie rozumiem, przecież nic nie mogę zmienić, jeżeli nie wiem co jest nie tak. Mogę rozwijać podając przykłady..."  - to słowa jednej z czytelniczek biuletynu ZMIANA ZAWODOWA.

 

Zwykle zachęcam moich klientów do proszenia o informację zwrotną po rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego, bo dzięki feedbackowi mamy możliwość stałego doskonalenia swoich umiejętności. Jednak otrzymanie wartościowego feedbacku od rekrutera to ciągle rzadkość. Faktycznie, zdarza się to praktycznie tylko wtedy, gdy o taką informację poprosimy. Jednak i tak wiele osób zajmujących się rekrutacją zwyczajnie odmawia jej podania. Ważne, że nie jest to bolączka wyłącznie kandydatów w Polsce, ale problem o charakterze znacznie szerszym.

Czytaj więcej...

Model biznesowy w poszukiwaniu pracy

Gdy zakładasz własną firmę, naturalną rzeczą jest zastanowienie się nad modelem biznesowym własnej działalności, czyli w jaki sposób chcesz tworzyć wartość dla swoich klientów, jednocześnie generując zyski dla siebie. Gdy szukasz pracy etatowej, przyjęcie perspektywy modelu biznesowego wcale takie oczywiste nie jest. A powinno!

Poniżej znajdziesz omówienie najważniejszych elementów poszukiwania nowego zatrudnienia właśnie z perspektywy pracy nad modelem biznesowym.

Czytaj więcej...

Jak zmienić pracę z LinkedIn? - 10 wskazówek

Kształtowanie marki osobistej (ang. Personal Branding) to zadanie, które wciąż wielu osobom nastręcza sporo wątpliwości i obaw. Jednym z elementów dobrej strategii brandingowej jest widoczność w internecie. O tym warto pamiętać szczególnie, gdy szukamy pracy. Oczywiście można udawać, że internetu nie ma, ani nie ma portali społecznościowych i od nich uciekać, ale po co? Jeśli to narzędzie po prostu jest i może przynieść nam tak wiele korzyści, to dlaczego z niego nie skorzystać?

 

Widoczność w internecie to temat rzeka i z pewnością będę do niego powracać na www.zmianazawodowa.pl jeszcze nie raz. Dziś chcę napisać o światowej sieci społeczności zawodowej www.linkedin.com. Nie ukrywam, że jest  to jedna z moich preferowanych sieci do kontaktu ze znajomymi z zagranicy, poznanymi w trakcie szkoleń i konferencji oraz osobami, których nigdy nie poznałam osobiście, ale które są mi w jakiś sposób bliskie. W Polsce LinkedIn ma coraz większe grono zwolenników i jest szczególnie popularny wśród średniej i wyższej kadry menedżerskiej oraz specjalistycznej.

Czytaj więcej...

O czym pamiętać w CV - rozmowa z W. Gajewskim szefem serwisu cvnet.pl

Poprosiłam Wojtka Gajewskiego, właściciela serwisu cvnet.pl, o kilka refleksji na temat przygotowania  krótkiego życiorysu popularnie zwanego CV (Curriculum Vitae).  Oto nasza rozmowa:

 

JC: Prowadzisz cvnet już jakiś czas, a właśnie ile to już lat?

WG: Prowadzę cvnet.pl od 2006, a więc już 6 lat. Sam dokładnie nie wiedziałem, kiedy wystartowałem, ale z tego roku pochodzą pierwsze komentarze. Wcześniej miałem też stronę 4job.pl i przez blisko 2 lata pomagałem zainteresowanym tworzyć dokumenty w ramach programu fundowanego przez Unię Europejską.

Czytaj więcej...

Networking w poszukiwaniu pracy

Od czasu do czasu dostaję maile, w których osoby poszukujące pracy wyrażają swoje niezadowolenie, zniechęcenie, wręcz bezradność. Oto jeden z nich:

 

"Szanowna Pani, 
przeczytałam wywiad z Panią w Coach Magazine i przyznam szczerze, że mam niezwykle mieszane odczucia. Już jakiś czas szukam dobrej pracy, ponieważ moja obecna rujnuje moje zdrowie psychiczne.

Czytaj więcej...

W nowej pracy

Witam serdecznie,
rozpoczynam nową pracę 1 grudnia. Trochę się już stresuję, gdyż będę pracować w międzynarodowej korporacji, gdzie na co dzień używa się języka angielskiego (dotychczas używałam języka angielskiego w pracy raczej sporadycznie). Ponadto dużą zmianą będzie dla mnie sama kultura korporacyjna nowego Pracodawcy (bardzo dynamiczna, środowisko międzynarodowe, wysokie standardy pracy, ale i wysokie wymagania) - dotychczas pracowałam w firmie polskiej, kultura dość hierarchiczna, raczej stabilna.

Czytaj więcej...

Co łączy marketing i poszukiwanie pracy?

Niby wydaje się to oczywiste, ale takie nie jest. Dla wielu osób poszukujących pracy, które rozsyłają cv, gdzie popadnie lub szukają "wszystko jedno jakiej" pracy, to niestety całkowita abstrakcja. Konieczność przyjęcia marketingowego podejścia w procesie  poszukiwania zatrudnienia to niewątpliwie znak naszych czasów i raczej nie należy się spodziewać, aby stare wróciło.

Na czym polega marketingowe podejście w poszukiwaniu pracy?

Czytaj więcej...


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz