Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest aktualizacja.
 
 

   baner2

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

W prezencie otrzymujesz raport pdf SKUTECZNE CV !

 
 

jcc logo kolumna

Biuletyn Zmiana Zawodowa
 

Twoje dane nie będą nikomu udostępniane! Zapisując się zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Znajdziesz nas na

ico facebook ico tweeter ico in

Wiedza

Jestem zwolniony i co dalej? - 4 wskazówki, o czym pamiętać

jestemzwolniony zmianazawodowa
Każdy, kto doświadczył zwolnienia z pracy, pewnie się zgodzi ze mną, że nie jest to nic przyjemnego. Sama wspominam tego typu doświadczenie, gdy w 2000 roku firma, w której pracowałam, ogłosiła upadłość, stery przejął syndyk masy upadłościowej, a wszyscy pracownicy dostali wypowiedzenia umowy o pracę. Tak wiele było wtedy trudnych emocji... Z pewnością gorzej jest, gdy zwolnieni zostajemy indywidualnie, my odchodzimy, a inni zostają. No i dziś kilka wskazówek dla osób, które znalazły się właśnie "za burtą".

 

1. Wszystko jest potrzebne, czy inaczej - wszystko jest dla ludzi. To założenie trudno czasem przyjąć do siebie, gdy słyszymy informację: "Jest Pan zwolniony", "Musimy się z Panią pożegnać - jest Pani zwolniona". Zapewne znasz wiele osób, którym decyzja firmy o rozstaniu z nimi, finalnie bardzo się przysłużyła. Dość często słyszę tego typu historie opowiadane przez moich Klientów.

 

"Nie wiedziałam, że zwolnienie z pracy, może być dla mnie takim błogosławieństwem!" - to słowa jednej z moich Klientek, która po utracie pracy i rozstaniu z dużą, ale dość toksyczną, korporacją, zaczęła drugie życie - zatrudniła się w mniejszej firmie, na bardziej samodzielnym i odpowiedzialnym stanowisku i po prostu "rozkwitła":) 

 

Czasem w trudnym momencie wydaje się, że doświadczamy prawdziwej katastrofy, ale to od nas zależy, co z tym doświadczeniem zrobimy, jak je wykorzystamy i czego się nauczymy.

 

2. Trudne emocje dotyczą nie tylko Ciebie i są sposoby, żeby sobie z nimi radzić. Już wiele lat temu nieżyjąca już, amerykańska psycholog dr Elisabeth Kubler-Ross przedstawiła teorię radzenia sobie z sytuacją żałoby po śmierci bliskiej osoby, a więc najbardziej stresogennego wydarzenia, jakie może się nam przydarzyć. Okazuje się, proces przeżywania żałoby ma bardzo dużo punktów wspólnych właśnie z sytuacją bycia zwolnionym z pracy. Emocje w obu przypadkach bardzo często układają się kolejno następujące po sobie etapy. Te etapy to:

 • zaprzeczanie ("niemożliwe, że mnie zwolnili, to jakaś pomyłka"),
 • gniew ("ja mu pokażę, jak on mógł"),
 • targowanie się i negocjacje ("gdybym była bardziej uległa, to by mnie szef nie zwolnił", "gdybym przewidział rozwój wypadków na rynku, to...", "gdybym skorzystał z tamtej okazji..."),
 • depresja ("jestem do niczego, na niczym się nie znam", "kto mnie zatrudni", "nikt do mnie nie dzwoni")
 • akceptacja i otwarcie się na działanie.

 

3. Twoja forma fizyczna ma wielkie znaczenie. Bolles w swojej słynnej książce-poradniku dla szukających pracy "Jakiego koloru jest twój spadochron?" (EMKA, 2011) pisze o potrzebie nastawienia się na długi proces pozostawania bez pracy, co najmniej kilkunastu tygodni. W związku z tym potrzeba zadbać o podstawowe rzeczy, takie jak:

 • odpowiednia ilość snu
 • ruch fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu. Dobrym i tanim(!) sposobem na ruch jest bieganie albo szybkie chodzenie.
 • nawodnienie organizmu. Twój organizm potrzebuje wody - zwłaszcza wtedy, gdy przeżywasz dużo stresu.
 • ćwiczenia rozwijające kreatywność czyli gimnastyka mózgu - o tym więcej w artykule Zadbaj o swój mózg.

 

4. Oczywiście dobrze jest, gdy emocje trochę opadną, zaplanować sobie strategię - co dalej. 

 • czy szukamy pracy w tym samym obszarze, w którym mieliśmy już jakieś doświadczenia,
 • czy rozwijamy własną działalność,
 • czy dokonujemy mniejszej lub większej zmiany zawodowej, czyli startujemy na inne stanowisko lub zmieniamy branżę,
 • a może jeszcze inne rozwiązanie uznamy za najlepsze?

 

W każdym z tych przypadków w serwisie www.zmianazawodowa.pl znajdziesz przydatne artykuły. Możesz także zapisać się na mój biuletyn, żeby otrzymywać bieżące informacje (tutaj link do zapisu na biuletyn). Serdecznie zapraszam:)


 

banner gotowy na coaching

© Copyright 2011-2018 - JC Coaching Justyna Ciećwierz