7 pytań do... Historia Moniki

W tej serii chcemy przedstawiać historie młodych ludzi, którzy podjęli wysiłek związany z odkrywaniem swojego powołania i teraz pracują w zgodzie ze sobą.

Przedstawiam Monikę, która długi czas poszukiwała swojego zawodowego miejsca, aż w końcu znalazła dla siebie właściwą drogę. Oto jej historia.

Żmudne poszukiwanie drogi zawodowej

Monika u progu swojej drogi zawodowej była bardzo zagubiona. Czasami wydawało jej się, że nie ma dla niej odpowiedniego miejsca. W szkole była dobrą uczennicą z wielu przedmiotów, dodatkowo od najmłodszych lat uczyła się gry na fortepianie. Po maturze dostała się na biotechnologię, ale dość szybko zorientowała się, że to nie to. Naturalnym dla niej krokiem było ukończenie studiów licencjackich na Akademii Muzycznej. Równolegle próbowała studiować dietetykę, a potem także zarządzanie.

Dla Moniki przełomowe było spojrzenie na talent jako na zdolność, pewną właściwość, która wpływa na sposób wykonywania przez nią przeróżnych czynności. Odkryła, że jej potencjałem są te umiejętności, które tak naprawdę wykorzystywała już od dziecka. To dzięki nim pojawia się satysfakcja i radość z wykonanego zadania. - Zaczęłam cieszyć się z posiadanych cech i zdolności, traktować je jako dar, niepowtarzalny zestaw, który dostałam tylko ja, który mogę rozwinąć i dzielić się dobrem z innymi - opowiada Monika.

Największy przełom w myśleniu i poszukiwaniu własnej drogi dokonał się podczas pracy z ćwiczeniami zawartymi w audiobooku Wielka Ryba (Wielka Ryba. Droga do odpowiedzialności ― Lekcje Sary i Tobiasza - wydawnictwo RCTK). Monika tak wspomina tamten czas - Pamiętam, gdy planowałam takie kilkugodzinne sesje z samą sobą, aby uczciwie wykonać ćwiczenia i przeanalizować to, czego się dowiedziałam do tej pory. Przypomina sobie jak wypisywała kilkadziesiąt sytuacji ze swojego całego życia, w których wykonanie jakiegoś zadania przyniosło jej satysfakcję. Wszystko po to, by dostrzec, w jakich zadaniach czuje się jak ryba w wodzie i zrozumieć, dlaczego tak jest.

Ważny dla niej był także test osobowościowo-zawodowy Kompas Kariery Crown i konsultacja indywidualnych wyników z doradcą kariery. To Kompas pomógł jej w wyborze studiów magisterskich na Wydziale Finansów i Rachunkowości. Pomocne były także rozmowy z rówieśnikami, wsparcie ze strony rodziców, a w późniejszym etapie rozmowy z dorosłymi działającymi już w branży, której wybór rozważała.

Obecna praca

Monika pracuje obecnie w biurze zarządzania projektami jako Office Administrator. - W naszym zespole zajmujemy się głównie przygotowywaniem raportów i innej potrzebnej dokumentacji projektowej oraz koordynowaniem obiegu informacji. Nasz dział zapewnia organizacyjne wsparcie dla projektów, dlatego często muszę także komunikować się zarówno z managerami jak i naszymi klientami oraz pracownikami, którzy bezpośrednio wykonują usługi świadczone przez naszą firmę - tak opowiada o swojej pracy.

Kluczowe talenty

Wśród najbardziej potrzebnych talentów, które pomagają jej w codziennej pracy Monika wymienia:

  • umiejętność systematyzowania i porządkowania wiedzy, z której korzysta podczas przygotowywania dokumentacji projektowej, przedstawiania i ustalania przebiegu procesów oraz przy komunikacji z innymi pracownikami, gdy trzeba w jasny i prosty sposób opisać daną sprawę lub problem,
  • dokładność i analityczność oraz dbałość o szczegóły pomocne są w przygotowywaniu raportów, gdzie występuje duża ilość danych,
  • zdolność do wprowadzania usprawnień i ulepszeń w tych procesach, które już istnieją. „W dziedzinie zarządzania projektami, gdzie zadań jest bardzo wiele, ciągle szukamy sposobów, aby wykonywać je szybciej i bardziej optymalnie planować działania w skali dnia i miesiąca”.

7 pytań do... Historia Moniki

Droga dotarcia do obecnej pracy

Pomysł szukania pracy akurat w biurze zarządzania projektami pojawił się dzięki przyjaciółce, która opowiedziała Monice o pracy w takim dziale. Ta ścieżka rozwoju nie była jednak czymś zupełnie nowym i oderwanym od poprzednich poszukiwań. Zarządzanie projektami jest ściśle powiązane ze specjalnością Rachunkowość zarządcza i controlling, którą Monika miała okazję zgłębić podczas studiów magisterskich i przy pisaniu pracy dyplomowej.

Uczenie się siebie

Monika, przyglądając się swoim dotychczasowym poszukiwaniom zawodowym, dochodzi do takich oto wniosków - Teraz bardziej rozumiem, dlaczego lubiłam się uczyć. Widzę, że już w szkole przejawiała się moja zdolność do systematyzowania wiedzy i informacji. To dzięki niej lubiłam tworzyć czytelne notatki np. rozrysowując procesy biochemiczne. Teraz branża, w której pracuję nie ma nic wspólnego z tak lubianą przeze mnie biologią, ale zdolność, dzięki której lubiłam się jej uczyć, wykorzystuję w swojej pracy przy procesach, które zachodzą w mojej firmie.

Co dalej

- Wiem, że tak naprawdę cały czas jestem w drodze. Na razie lubię moją obecną pracę i wciąż się w niej rozwijam oraz uczę nowych rzeczy, ale pewnie nie zostanę w niej do końca życia. Wiem, że jestem w dobrym miejscu i cieszę się z tego wyboru, ale też jestem przekonana, że to nie koniec podróży. Z pewnym zaciekawieniem zastanawiam się, jakie kolejne szlaki przyjdzie mi jeszcze odkryć - mówi.

Przekaz dla innych

- Uwierz, że tak jak każdy i Ty naprawdę masz w sobie wyjątkowy zestaw zdolności, który sprawia, że będziesz wykonywać pracę z radością i pełnym zapałem, a potem szukaj ich tak długo i wytrwale, aż je znajdziesz, nazwiesz i ucieszysz się, że właśnie takie dostałaś lub dostałeś. Jestem pewna, że po tym pojawią się także pomysły, jak je rozwinąć i w jaki sposób podzielić się nimi z innymi w pracy.

Monika pięknie porównuje drogę wyboru ścieżki zawodowej do malowania obrazu: "Najpierw jest szkic, zarys i główny zamysł, co ma się znajdować na obrazie. Z czasem dodajemy różne szczegóły, odcienie barw, a nawet i dodatkowe elementy, aby powstało piękne dzieło. Może się zdarzyć, że i w środku życia zdecydujemy się rozpocząć zupełnie inny obraz na innej sztaludze. Jedno jest pewne – nasza prywatna galeria będzie niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju, a obrazy zmieniać się będą do końca życia."

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!