LinkedIn i szukanie pracy - 10 wskazówek jak zmienić pracę z LinkedIn

Kształtowanie marki osobistej (ang. Personal Branding) to zadanie, które wciąż wielu osobom nastręcza sporo wątpliwości i obaw. Jednym z elementów dobrej strategii brandingowej jest widoczność w internecie. O tym warto pamiętać podczas szukania pracy. Oczywiście można udawać, że internetu nie ma, ani nie ma portali społecznościowych i od nich uciekać, ale po co? Jeśli są narzędzia, które mogą przynieść nam realne korzyści, to dlaczego z nich nie skorzystać? LinkedIn z pewnością należy do takich narzędzi.

Widoczność w internecie to temat rzeka i z pewnością będę do niego powracać jeszcze nie raz. Dziś chcę napisać o światowej sieci społeczności zawodowej linkedin.com. Nie ukrywam, że jest  to jedna z moich preferowanych sieci do kontaktu ze znajomymi z zagranicy, poznanymi w trakcie szkoleń i konferencji oraz osobami, których nigdy nie poznałam osobiście, ale które są mi w jakiś sposób bliskie. W Polsce LinkedIn ma coraz większe grono zwolenników i jest szczególnie popularny wśród średniej i wyższej kadry menedżerskiej oraz specjalistycznej.

Ostatnio jedna z moich klientek szukających pracy poprosiła mnie o wskazanie wzorcowych profili w LinkedIn, które mogłyby być dla niej pomocne przy tworzeniu własnego. Z amerykańskimi profilami nie miałam większego problemu, ale, gdy zaczęłam oglądać stronki polskie, doszłam do wniosku, że ciągle sporo osób nie wykorzystuje w pełni możliwości, które zapewnia ta sieć.

Podstawowe pytanie: po co zamieszczać profil na LinkedIn? Jeśli świadomie zarządzasz swoją karierą, albo inaczej, należycie dbasz o swój rozwój zawodowy, to wiesz, że Twoja obecna sytuacja nie będzie trwała wiecznie i możesz w pewnym momencie chcieć lub być zmuszonym zmienić pracę. Widoczność internetowa pomaga w przygotowaniu się do tego momentu. Pozwala zbudować i utrzymywać sieć kontaktów z innymi profesjonalistami oraz osobami poszukującymi nowych pracowników. Aby móc z niej skorzystać wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

LinkedIn i szukanie pracy - 10 wskazówek jak zmienić pracę z LinkedIn

1. Autentyczny przekaz

Podstawowa sprawa to stworzenie przemyślanego profilu. To ma być Twój profil, powinieneś dobrze się z nim czuć. Ma on pokazywać Ciebie, w sposób autentyczny i prawdziwy. Jeśli do czegoś nie jesteś w danym momencie przekonany, nie zmuszaj się. Być może z czasem przekonasz się do pewnych działań. Pamiętaj, że poprzez zamieszczenie nieprawdziwych informacji, które łatwo zweryfikować, możesz łatwo zepsuć swoją reputację.

Dalej kilka najważniejszych punktów związanych z profilem i innymi działaniami pomocnymi podczas szukania pracy.

2. Słowa kluczowe

Profil ma posłużyć rekruterom oraz potencjalnym pracodawcom do znalezienia Ciebie. Jeśli będziesz widoczny w internecie, więcej osób będzie miało okazję dowiedzieć się o Twoim istnieniu. Ważne jest, aby pomyśleć, jakie słowa kluczowe mogą posłużyć do znalezienia osoby o Twoich umiejętnościach i starać się umieścić je w treści profilu. Jeśli nie wiesz, jakie to mogą być słowa kluczowe, przyjrzyj się ogłoszeniom o pracę i/albo profilom innych osób na podobnych stanowiskach, jakich słów używają w opisie własnej osoby.

Nagłowek przy nazwisku powinien opisywać Twoją główną zawodową kompetencję, niekoniecznie nazwę stanowiska, które obecnie piastujesz wraz z nazwą firmy. Zastanów się, jak chcesz być postrzegany przez innych i uwzględnij to w swoim tytule. Jeśli swój wizerunek budujesz tylko na marce firmy, w której jesteś obecnie zatrudniony, co stanie, jak stracisz tę pracę?

W górnej części profilu jest miejsce na Twoje podsumowanie zawodowe. Wypełnij tę cześć i nie trać dobrej okazji do zaprezentowania swojej osoby. Dobrze, aby składało się ono z krótkiego opisu Twojego zawodowego profilu oraz pól specjalności. Oczywiście z uwzględnieniem słów kluczowych.

Dalej w opisie doświadczeń zawrzyj to wszystko, co Twoim zdaniem powinien wiedzieć o Tobie rekruter albo potencjalny partner, zanim Cię pozna osobiście. Warto dbać o zwięzłość, bo tą zasadą rządzi się internet. Nie zapomnij wpisać tych aktywności, które lubisz i chcesz realizować w swojej przyszłej pracy.

Dobrze odbierane są doświadczenia uzyskane w ramach wolontariatu - pokazują to, co jest dla Ciebie ważne. Także wszelkie certyfikaty, wyróżnienia i nagrody mogą uatrakcyjnić Twój profil. W każdym przypadku miej na uwadze słowa kluczowe, które pomogą rekruterom Ciebie znaleźć.

Więcej m.in. o zdjęciu profilowym w artykule jak stworzyć profil na LinkedIn.

3. Spersonalizowany url

Zadbaj o widoczność w sieci Twojej osoby. Temu między innymi służy profil publiczny. Warto zmienić  zawartość linka do profilu publicznego, tak, aby poza imieniem i nazwiskiem nie zawierał dodatkowych znaków. Dzięki temu będziesz lepiej widoczny w wyszukiwarkach. Patrz mój profil: http://pl.linkedin.com/in/justynaciecwierz Przewodnik krok po kroku, jak zmienić adres url.

4. Rozwijaj sieć kontaktów

Pracuj nad swoją siecią kontaktów, wyszukaj w LinkedIn osoby, z którymi łączą Cię relacje zawodowe i prywatne, wykorzystuj serwis do rozwijania sieci znajomości i poszukiwania potencjalnych okazji zawodowych. Pomocna jest w tym funkcja importowania kontaktów. Wyszukuj interesujące Cię osoby i proś znajomych o przedstawienie Cię.

5. Śledź oferty pracy

W zakładce JOBS (Praca) możesz teraz wyszukać oferty publikowane przez firmy na swoich stronach firmowych w LinkedIN. Coraz więcej firm w Polsce wspomaga się bazą LinkedIn przy poszukiwaniu nowych pracowników. Warto korzystać z zaawansowanych funkcji wyszukiwarki, wpisywać hasła kluczowe, nazwy stanowisk, konkretnych firm, itp. Te wyszukiwania można zapisać i otrzymywać potem od LinkedIn odpowiednio dobrane oferty pracy.

6. Profil na LinkedIn to coś wiecej niż CV

Na LinkedIn dbasz o uniwersalne przedstawienie swoich kompetencji, w CV dopasowujesz informacje do firmy i konkretnego stanowiska. Postaraj się o zawodowe rekomendacje z ostatnich lat oraz ocenę posiadanych kompetencji. Umieszczone na profilu wzmacniają Twój profesjonalny wizerunek. W tym celu sam wystawiaj rekomendacje swoim znajomym i oceniaj posiadane przez nich kompetencje. 

7. Śledź profile firmowe oraz osoby tam pracujące

Jeśli masz wymarzone firmy, w których chcesz być zatrudniony, możesz na bieżąco monitorować ich aktywności na LinkedIn, zbierać informacje o ofertach pracy, kulturze organizacyjnej, ważnych wydarzeniach i aktualnościach.

8. Bądź aktywny w grupach

Dołącz do grup LinkedIn związanych z Twoimi kompetencjami i staraj się brać udział w interesujących dyskusjach. Przeznacz na to określony czas w skali tygodnia/miesiąca i dbaj o zachowanie tych granic. W grupach masz dobrą okazję do zademonstrowania swojego profesjonalizmu.

9. Tajemniczy guzik - daj znać rekruterom, że szukasz pracy

Możesz poinformować rekruterów korzystających z płatnej aplikacji Recruiter Professional Services, że jesteś otwarty na oferty pracy, w taki sposób, aby nie dowiedział się o tym Twój aktualny pracodawca. Zaznacz przycisk Career Interests ON (szukaj go w Twoim profilu pomiędzy intro a artykułami i aktywnościami) i podaj swoje preferencje (nazwy stanowisk, lokalizację, formę zatrudnienia, branże oraz wielkość firmy). W ten sposób możesz zwiększyć swoją widoczność w LinkedIn wśród osób zajmujących się profesjonalnie rekrutacją.

10. Networking to pomaganie

Jeśli szukasz pracy, pomagaj innym. To na tym opiera się idea networkingu! Dziel się wiedzą, zamieszczaj linki do interesujacych zawodowych artykułów w swoim statusie, informuj innych o swoich celach, zamierzeniach i potrzebach. Bądź widoczny!

Jeśli potrzebujesz fachowego wsparcia przy tworzeniu na LinkedIn nowego profilu lub konsultacji już istniejącego, zapraszam do kontaktu!

A wszystkich, którzy nie są jeszcze ze mną zlinkowani w LinkedIn, serdecznie zapraszam do wysłania zaproszenia! Chętnie nawiążę kontakt, tylko prośba o napisanie w zaproszeniu hasła ZMIANA ZAWODOWA :)

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019

Wykorzystane źródła:

https://business.linkedin.com/content/dam/me/business/en-us/marketing-solutions/agency/decks/Rock-Your-Profile---site-version.pdf

https://www.thebalancecareers.com/how-to-use-linkedin-to-job-search-2062600

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa