Jak stworzyć profil na LinkedIn?

Co to jest Linkedin

Wiele osób, na pytanie Co to jest LinkedIn potrafi poprawnie odpowiedzieć, że jest to międzynarodowa sieć społecznościowa o charakterze zawodowo-biznesowym. Jednak już nie każdy może pochwalić się dobrym profilem w tej sieci. LinkedIn skupia już ponad 675 milionów ludzi na całym świecie (stan na 08.02.2020). Prawie 75% to użytkownicy spoza Stanów Zjednoczonych. Ponad 90% rekrutujących regularnie korzysta z tego portalu. W Polsce już ponad 3,7 miliona osób ma swoje konta na LinkedIn. Spora część z nich to osoby pracujące na stanowiskach menedżerskich. Jeśli nie masz jeszcze dobrego profilu w tej sieci, a ważne jest dla Ciebie umiejętne zarządzanie swoją karierą, może poniższy tekst skłoni Cię do zmiany tego stanu rzeczy? Tego Ci życzę:)

Jak stworzyć profil na Linkedin

Po pierwsze cel

Poprzez profil na LinkedIn możesz

 • promować swoją markę zawodową,
 • tworzyć i rozbudowywać sieć znajomości,
 • komunikować się z innymi,
 • zdobywać informacje i dzielić się wiedzą.

Takie są ogólne możliwości. Warto jednak zadać sobie na początku pytanie: Po co chcesz stworzyć profil na LinkedIn? Jaki jest Twój cel?

Jeśli chcesz być na bieżąco z rynkiem, to kogo uwagę chcesz przyciągnąć? Jeśli aktywnie szukasz pracy, to jakiego pracodawcę chcesz zainteresować swoim profilem i jaką pracę chcesz znaleźć?

Zarządź pierwszym wrażeniem

Wyobraź sobie osobę, która odwiedza Twój profil, co widzi w pierwszej sekundzie?

Tak, zgadłeś:) Zdjęcie.

Ważne jest zdjęcie. Zdjęcie profilowe powinno pokazywać Ciebie tak jak byś chciał wyglądać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Może to być fotografia pokazująca Cię w pracy, w otoczeniu profesjonalnym albo na jasnym tle. Dobra jakość zdjęcia, pogodna twarz, patrząca się w obiektyw - o tym szczególnie warto pamiętać.

Teraz jest na LinkedIn możliwość skorzystania z prostego edytora do zdjęć, gdzie ulepszysz kontrast, nałożysz filtr albo lepiej przytniesz swoją fotkę. Wchodzisz do edytora, tak jak byś chciał dodać nowe zdjęcie profilowe.

Zdjęcie w tle. Jednym z nowszych udogodnień jest tzw. cover photo, które umieszcza się jako tło. Tu możesz się bardziej wyróżnić, pokazać otoczenie, które jest Ci bliskie. Oba zdjęcia (profilowe oraz w tle) powinny tworzyć spójną całość i przyciągać uwagę. Zdjęcie w tle musi być plikiem JPG, GIF lub PNG (maks. 8 MB oraz wymiary 1584 na 396 pikseli).

Profesjonalny nagłówek (slogan) na LinkedIn

Twoje zdjęcie, imię, nazwisko oraz nagłówek (headline) będą pojawiać za każdym razem w wyszukiwaniach. Szczególnie więc warto zadbać o te informacje.

W nagłówku powinny znaleźć się słowa kluczowe ułatwiające wyszukiwania, napisane możliwie najzwięźlej jak się da. Do nich można zaliczyć następujące elementy:

 • Nazwa stanowiska, na którym chcesz pracować i masz odpowiednie doświadczenie (Twój zawodowy cel w poszukiwaniach pracy), np. HR Manager, IT Project Manager, Specjalista ds. Eksportu, Developer, Dyrektor Zarządzający. Można dodać alternatywne nazwy stanowisk HR Manager/HR Business Partner, Recepcjonistka/Asystentka.
 • Branża lub obszar działania, w którym masz doświadczenie i chcesz znaleźć pracę, np. FMCG, farmacja, firma produkcyjna, Sprzedaż, Marketing, HR.
 • Specjalizacja, obszar, w którym czujesz się ekspertem i którym chcesz zajmować się w przyszłości, np. badania konsumenckie, Employee Engagement, Customer Relations.
 • Twoje największe osiągnięcie, którym chcesz przyciągnąć uwagę rekrutującego, opisane szerzej w podsumowaniu (jako opcja, gdy mamy jeszcze miejsce).

Jeśli trudno jest Ci wymyśleć dobre słowa kluczowe, warto szukać ich w ofertach pracy na pozycje, które są dla Ciebie interesujące. W sumie masz 120 znaków do wykorzystania w nagłówku.

Podsumowanie (summary)

W podsumowaniu powinno znaleźć się kilka wierszy, w których przyciągasz uwagę pracodawcy, rozwijasz temat zasygnalizowany w nagłówku. Napisane prostym językiem, zwięźle i w rozbiciu na kilka paragrafów.

 • Kim jesteś?
 • Co jest dla Ciebie ważne?
 • Jakie są kluczowe punkty Twojego profilu?
 • Jakie masz kompetencje?
 • W czym się specjalizujesz?
 • Jakie są Twoje najważniejsze zawodowe osiągnięcia?
 • Jakie problemy biznesowe jesteś w stanie rozwiązać?
 • Co Cię wyróżnia spośród innych kandydatów?

Wszystko z uwzględnieniem słów kluczowych, według których chcesz być znajdowany przez pracodawcę.

Tu także najbardziej się liczą nazwy stanowisk, nazwy branż, rodzaje aktywności zawodowych, konkretne doświadczenia, których szuka pracodawca. Do dyspozycji masz 2000 znaków :)

Najważniejsze: doświadczenie

Dopiero pod podsumowaniem jest miejsce na wpisanie zajmowanych przez Ciebie pozycji oraz miejsc pracy wraz z opisami znów wykorzystującymi słowa kluczowe. Do każdego stanowiska możesz dołączyć szczegóły dotyczące wykonywanych obowiązków, technologii, z których korzystałeś, z kim współpracowałeś, w jakim obszarze realizowałeś projekty, jakie były Twoje osiągnięcia - to co może zainteresować pracodawcę i wzmacnia Twój wizerunek.

Jeśli jesteś obecnie bez pracy, możesz opis doświadczeń rozpocząć od pozycji, na której chcesz pracować w najbliższej przyszłości dołączając w nazwie firmy ogólny opis np. the Next Career Opportunity albo Dobry Pracodawca, itp.

Umiejętności oraz rekomendacje

W aktualnej wersji LinkedIn na dole pod wykształceniem pokazują się Twoje 3 najsilniejsze kompetencje potwierdzone przez Twoich znajomych. Pełna lista rozwija się po kliknięciu "Pokaż więcej".

Jeśli chcesz dodać umiejętność po raz pierwszy, klikasz "Dodaj część profilu", a potem "Umiejętności". Jeśli dodajesz nowe umiejętności do tych, które już masz w profilu, posługujesz się przyciskiem "Dodaj nową umiejętność". Potwierdzamy umiejętności znajomych klikając "+" przy konkretnej umiejętności tej osoby.

Podobnie z rekomendacjami, gdzie możemy poprosić o rekomendację konkretną osobę lub wystawić rekomendację (zarekomenduj użytkownika).

 

O tym, w jaki sposób poszukiwać pracy wykorzystując LinkedIn i o co jeszcze warto zadbać, przeczytaj w artykule Linkedin i szukanie pracy - 10 wskazówek jak zmienić pracę z LinkedIn 

 

Wykorzystane źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/LinkedIn

https://www.omnicoreagency.com/linkedin-statistics/

jak-przygotowac-kompletny-i-dobrze-rozpoznawalny-profil-na-linkedin.pdf

https://socjomania.pl/jak-powinien-wygladac-twoj-profil-na-linkedin-krotki-tutorial-krok-po-kroku

https://www.job-hunt.org/IT-job-search/optimizing-key-words-LinkedIn.shtml

https://business.linkedin.com/content/dam/me/business/en-us/marketing-solutions/agency/decks/Rock-Your-Profile---site-version.pdf

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Już wkrótce webinar
JAK SZUKAĆ PRACY, ABY ZNALEŹĆ RADOŚĆ