CV przyjazne systemom rekrutacyjnym ATS - o czym potrzebujesz wiedzieć?

W Polsce coraz więcej dużych firm korzysta z systemów wspomagających procesy rekrutacyjne ATS (ang. Applicant Tracking System). O czym potrzebujesz wiedzieć, aby system ATS wskazał rekrutującemu właśnie Twoje CV? Jak napisać takie CV?

Ostatnio natknęłam się na wskazówki jednej z amerykańskich ekspertek od kariery o tym, czego unikać w CV, aby jak najlepiej je optymalizować pod kątem systemów ATS. Skłoniło mnie to do zastanowienia, czy 1) faktycznie nadal obowiązują te zasady w dobie szybko rozwijąjcych się systemów informatycznych, 2) czy ta wiedza jest szeroko dostępna dla kandydatów. Oto kilka wniosków płynących z tych przemyśleń:

Dopasowanie CV - podstawowy wymóg

Nie ma żadnej wątpliwości, że w dzisiejszych czasach potrzebujemy każdorazowo dopasowywać CV do oferty pracy, na którą odpowiadamy. Bez względu na to, z jakiego systemu korzysta nasz potencjalny pracodawca, w CV powinno się znaleźć to, co odpowiada prawdzie i czego szuka pracodawca. Stąd warto odpowiadać na ogłoszenie jeśli spełniasz co najmniej 80% wymagań!

Słowa kluczowe

Przeanalizuj wymagania pracodawcy pod kątem najbardziej pożądanych słów kluczowych. Takimi słowami mogą być nazwy stanowisk, nazwy umiejętności, nazwy programów informatycznych i certyfikatów oraz wszelkie inne określenia, które są ważne dla pracodawcy. Oczywiście także klauzula o przetwarzaniu danych osobowych jest takim słowem kluczowym, szczególnie, gdy chcemy, aby pracodawca zachował na przyszłość w bazie nasze CV. Forma i odmiana słów kluczowych mogą mieć także znaczenie. Staraj się umieścić te słowa w profilu zawodowym, w opisie doświadczeń lub w kluczowych umiejętnościach. Słowa kluczowe powinny być powtórzone, ale tak, aby było to przyjazne dla osoby czytającej. Więcej o tym jak dopasowywać CV pod kątem słów kluczowych w artykule Tajemnica dobrego CV

Tradycyjny układ

W CV warto zachować tradycyjny podział na sekcje: profil zawodowy, informacje kontaktowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, itd. W ramach sekcji doświadczenia  informacje powinny zawierać nazwę pracodawcy, nazwę stanowiska oraz daty zatrudnienia.

Format CV

W krajach zachodnich odchodzi się od wysublimowanych formatów w CV na rzecz merytoryki. W Polsce wydaje się, że sytuacja jest na razie odwrotna. Warto wiedzieć, że systemy ATS traktują CV jak zdjęcie, w którym wykrywają tekst. ATS zawierają parsery, czyli analizatory składniowe, które najlepiej działają, gdy CV nie zawiera zbyt skomplikowanych formatów. Jeśli tekst znajdzie się w CV tylko w formie grafiki, ważna informacja może zostać pominięta. Jak formatowanie wpływa na przyjazność CV dla systemów ATS?

Przede wszystkim nie wszystkie systemy ATS mogą poprawnie odczytywać następujące formaty:

 • tabele
 • wykresy
 • symbole
 • pionowe i poziome linie
 • boczne sekcje
 • ikony
 • pola edycyjne

CV przyjazne systemom rekrutacyjnym ATS - o czym potrzebujesz wiedzieć?

Jaka czcionka w CV?

Zarówno wielkość, jak i rodzaj czcionki robi różnicę.

 • Wielkość czcionki nie mniejsza niż 11 lub 12
 • Rodzaj czcionki: Calibri, Tahoma, Century Gothic lub inna, która będzie rozpoznana przez ATS.

Czego jeszcze mogą nie lubić systemy ATS?

 • Ciemne kolory
 • Kursywa
 • Hiperlinki
 • Podkreślenia
 • Cytaty

Wiedza o tym, jak napisać CV, które będzie przyjazne systemom rekrutacyjnym ATS to znajomość SEO (Search Engine Optimization). W dobie coraz większej informatyzacji procesów HR warto tę wiedzę zgłębiać i stosować w praktyce.

Więcej o tym jak napisać dobre CV, gdy zmieniasz branżę lub stanowisko, znajdziesz w pdf dostępnym przy zapisie na biuletyn ZMIANA ZAWODOWA.

 

 

 Image by Tobias Herrmann from Pixabay

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!