Co łączy szukanie pracy i grzybobranie?

Niedawno byłam w górach, na wypadzie z mężem. Rano i wieczorem pracowałam, a w środku dnia wspólnie wędrowaliśmy. I jak to bywa w górach, w takich sytuacjach jest dużo czasu na myślenie. Wczoraj znów piękne, puste góry i słońce - taka oto historia:

Najpierw o grzybach

Był początek wędrówki, zaczęliśmy pierwsze podejście. Przyszła mi do głowy myśl, aby poszukać górskich analogii ze znajdowaniem pracy.

- Jak by to było fajnie znaleźć dziś grzyby i o tym napisać jutro post - Intencja poszybowała do góry.

- Może kup grzyby na targu – podsunął mi mąż.

- Nie. Potrzebuję prawdziwej historii.

Szliśmy dalej, bez szlaku, trasą wyznaczoną przez męża. Weszliśmy na rozległą łąkę z rzędem młodych sosenek przez środek. Od horyzontu po horyzont pusta przestrzeń, żadnych ludzi.

- W takich zaroślach mogą być grzyby. – pomyślałam i zaczęłam baczniej patrzeć pod nogi.

Po jakimś czasie pojawił się pierwszy – maślak. Wiedziałam, że takie grzyby lubią rosnąć w towarzystwie, więc przyjrzałam się uważnie ziemi wokół. Miałam rację. Pierwsze okazy powędrowały do torby. Na szczęście ją przezornie ze sobą zabrałam:)

Mąż zrobił pierwszy odpoczynek, a ja pracowicie obeszłam wszystkie haszcze. Maślaki ukrywały się w trawie, ale, gdy się patrzy uważnie i wie, czego szuka, łatwiej jest to znaleźć.

- I co z tego? Będziesz to nosić? – usłyszałam od męża, gdy pokazałam mu z dumą torbę z grzybami.

To się nazywa wsparcie osoby, która nie lubi jeść grzybów i nie lubi, gdy się wycieczka opóźnia. W takich sytuacjach potrzebny jest dystans. Opowiedziałam mu o moim planie zamarynowania grzybków i o pomyśle na post. Poradził, aby torbę przytroczyć do plecaka😊 i cierpliwie czekał, gdy znów musiałam się zatrzymać, aby zebrać okazy rosnące przy ścieżce, dosłownie pod nogami. I w ten sposób miałam w nim cichego sprzymierzeńca.

Co łączy szukanie pracy i grzybobranie?

Jak moja historia ma się do szukania pracy?

1. Pierwsza jest intencja, a potem cel. Po co Ci jest potrzebna praca i gdzie chcesz pracować (na jakim stanowisku, w jakiej branży, jakie firmy bierzesz pod uwagę)?

2. Otwartość na łut szczęścia, dobry los, Opatrzność. W poszukiwaniu pracy często zdarza się, że całkiem nieoczekiwanie, okazje same do nas przychodzą.

3. Wiedza. Potrzebujemy wiedzieć czego szukamy. Gdzie praca, która nas interesuje, może się pojawić? Kto może o niej wiedzieć? Jak dotrzeć do informacji z rynku?

4. Odpowiednia strategia. Wyróżnić się, robić coś inaczej niż inni. Odpowiadanie na ogłoszenia wydaje się najprostszym sposobem na nową pracę, ale z racji, że inni też tak szukają, nie jest często skuteczne.

5. Pracowitość i zaangażowanie. Czasem potrzeba pracowicie obdzwonić wiele osób. Wykonać research wielu firm. Wysłać zapytania w wiele miejsc.

6. Uważność. Na okazje, na ludzi wokół, na informacje. Im bardziej konkretny jest Twój cel, tym stajesz się bardziej uważny i łatwiej znajdujesz to, czego szukasz.

7. Wsparcie otoczenia. W trudnych momentach potrzebujemy zachować dystans wobec osób krytycznych i szukać poparcia tych, którzy są nam życzliwi.

8. Zdolność do wykrywania ryzyka. Grzyby mogą być trujące, choć z pozoru wyglądają na jadalne. I w poszukiwaniu pracy warto zaufać intuicji - czasem podskórnie coś czujemy, choć jeszcze nic konkretnego nie wiemy. Druga rzecz to zbieranie opinii innych ludzi, z większym doświadczeniem, w tej firmie lub w innych. Kiedyś znalazłam coś podobnego do rydza, wzięłam go ze sobą i zapytałam moją gospodynię - rydz był pyszny:) Za każdym razem, gdy szukamy nowego zatrudnienia lub podejmujemy decyzję, czy przyjąć ofertę pracy dobrze jest szukać informacji w internecie i czytać opinie.

9. Konsekwencja i cierpliwość. Jeśli nam coś nie wychodzi, nie możemy się poddawać zbyt szybko. Widocznie to nie było miejsce dla Ciebie... jeśli dalej poszukasz, znajdziesz takie, które będzie lepsze i bardziej dopasowane do Ciebie... Odpowiednie nastawienie robi dużą różnicę.

A jakie Ty zauważasz analogie z moją historią?

 

Zapraszam Cię do pozostawienia komentarza na LinkedIn.

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.