Co łączy marketing i szukanie pracy?

Pytanie zawarte w tytule niby wydaje się oczywiste, ale ciągle się przekonuję, że tak nie jest. Dla kogoś szukającego pracy, kto rozsyła cv, gdzie popadnie lub szuka "wszystko jedno jakiej" pracy, to może być całkowita abstrakcja. Konieczność przyjęcia marketingowego podejścia w procesie  poszukiwania zatrudnienia to niewątpliwie znak naszych czasów i raczej nie należy się spodziewać, aby stare wróciło.

Na czym polega marketingowe podejście w poszukiwaniu pracy?

1. USP - wyróżnij się

USP to skrót od angielskiego wyrażenia Unique Selling Proposition, które dotyczy konieczności wyróżnienia produktu lub usługi spośród innych, podobnych i w ten sposób przekonania klienta do zakupu.

Zaczynamy od poznania siebie, własnych talentów i mocnych stron, które wzbudzają entuzjazm otoczenia i nasz własny, czyli tego, co nas wyróżnia od innych kandydatów. USP to pokazanie naszej unikatowości, w czym jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju. Możemy przeprowadzić taką analizę samodzielnie albo z coachem lub doradcą, a następnie spisać swoje osobiste USP, które chcemy kierować do naszego idealnego pracodawcy, w postaci CV lub listu motywacyjnego oraz w mediach społecznościowych.

2. Marketingowe nastawienie

W szukaniu pracy szczególnie cenne jest pozytywne podejście, bo ono w niezwykły sposób przyciąga dobrych pracodawców. Ważna jest także proaktywność, a więc wychodzenie z inicjatywą, a nie tylko reaktywne odpowiadanie na zdarzenia. W szukaniu pracy z marketingowym podejściem liczy się także elastyczność, zgoda na eksperymetowanie, podejmowanie prób, z których na każdym kroku możemy się czegoś uczyć, wyciągać wnioski i wytrwale dążyć do celu.

3. Jasna wizja celu

Bez jasnej wizji celu tego trudno jest do czegoś dojść - na myśl w tym miejscu przychodzi Alicja w Krainie Czarów ;) W szukaniu pracy dobrze sobie określać konkretne cele, do których chcemy dotrzeć, a więc pracodawców, u których chcemy zostać zatrudnieni, osoby wpływowe czy źródła potrzebnych informacji. Okazuje się, że zawężenie obszaru poszukiwań wcale nie musi nam rozciągać w czasie całego procesu, a wręcz może dać skutek odwrotny i miło nas zaskoczyć.

4. Badanie rynku

Poznawanie realiów rynku w trakcie szukania pracy to nie tylko śledzenie ogłoszeń na portalach z ofertami pracy, bo te mogą przedstawiać lekko zafałszowany obraz rzeczywistości, ale przede wszystkim śledzenie potrzeb pracodawców, analizowanie sytuacji w konkretnych branżach i zbieranie informacji o miejscach, gdzie potrzebne są nasze atuty - zanim pojawią się ogłoszenia o wakatach. Te wszystkie aktywności składają się na eksplorowanie "ukrytego" rynku pracy. Ciężka praca, ale przynosząca owoce :)

5. Konkretny plan działania

Plan powinien zawierać mierzalne cele rozpisane na poszczególne kroki-aktywności. Cele powinny być zależne od nas, bo wtedy są naprawdę motywujące. Dla wielu z nas dużą motywacją są zaznaczone terminy realizacji.

6. Wyjście do ludzi

Szukanie pracy to w dużej mierze rozmawianie z ludźmi, nawiązywanie nowych kontaktów, pielęgnowanie starych znajomości i pomaganie innym. Kolega ostatnio opowiadał, jak dostał kartkę bożonarodzeniową od znajomego, który nie odzywał się do niego jakieś 10 lat. "Z pewnością szuka pracy" - to było jego pierwsze skojarzenie. Z pewnością nie o taki networking tutaj chodzi. W dzisiejszych czasach podstawowym narzędziem networkingu w szukaniu pracy staje się LinkedIn.

7. CV jako materiał marketingowy

Pisanie życiorysu ukazującego wszystkie kolejne etapy kariery zawodowej nawet gdy dla potencjalnego pracodawcy nie mają one żadnego znaczenia, już dawno odeszło do lamusa. Warto uwypuklać to, co może przyciągnąć pracodawcę i skłonić go do zaproszenia nas na rozmowę. Tu warto podkreślić, że jeśli mam na myśli marketing, to jest to równocześnie przekaz oparty na faktach i na prawdzie - wszelkie kłamstwa w procesie rekrutacji mają krótkie nogi i zwykle kończą się źle.

8. Marka osobista

Marka osobista czyli inaczej spójna prezentacja własnej osoby. Może być przydatna w rozmowach z pracodawcami, ale także podczas spotkań z siecią bliższych lub dalszych znajomych. Im lepiej jesteśmy przygotowani do tego typu rozmów, potrafimy odpowiadać na trudne pytania, tym lepszy uzyskujemy efekt w szukaniu pracy i bardziej zapadamy w pamięć. Ale i tu także najbardziej liczy się naturalność, pozostawanie w zgodzie ze sobą - wszelkie niespójności łatwo jest wychwycić, a to najczęściej dyskwalifikuje. Czyli znów wracamy do fundamentu, czyli dobrego USP ;)

Powyższe punkty pokazują marketingowe podejście do szukania pracy. Jeśli temat Cię zainteresował, zapraszam do lektury tekstów o niestandardowych sposobach szukania pracy: Dotarcie bezpośrednie, Post na LinkedIn "Szukam pracy", Stworzenie nowego stanowiska.

Jak możesz zmienić swoje szukanie pracy? Jakie jedno działanie możesz podjąć już dziś?

Życzę wszystkim czytelnikom szukającym pracy marketingowego podejścia i czekam na komentarze oraz pytania na fb/ZmianaZawodowa oraz na LinkedIn.

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!