Wybierz szczęście

Większość osób pytanych w różnych badaniach o to, co jest dla nich w życiu najważniejsze, odpowiada: szczęście. Przez całe życie możemy szukać drogi prowadzącej do stanu szczęśliwości i z różnym skutkiem udaje się nam ją odnaleźć. Jednak szczęście to nie jest stan zero-jedynkowy, albo jestem szczęśliwa, albo nie. To raczej umiejętność życia w zgodzie z określonymi zasadami, można powiedzieć nawykami, które pomagają zwiększać nam poczucie osobistego szczęścia.

Jakie nawyki charakteryzują szczęśliwych ludzi?

Jedna z amerykańskich badaczek nurtu psychologii pozytywnej, Sonja Lyubomirsky, przeprowadziła na ten temat badania i opisała je w książce "Wybierz szczęście. Naukowe metody budowania życia jakiego pragniesz" (wyd. Laurum, 2011).

Poniżej znajdziesz rzeczy, które możesz zacząć stosować w swoim życiu już dziś i zmieniać swoje życie. Każdy może doświadczać szczęścia w swoim życiu, wszyscy mamy do tego prawo.

1. Wyrażaj wdzięczność. Zauważaj to, co już masz, co jest Ci dane w Twoim życiu, a nie to, czego Ci jeszcze brak. Wdzięczność to postawa dziękowania - w wolności i miłości. Szerzej o tym: Zmiana zaczyna się od dziękczynienia.

2. Uprawiaj optymizm. Ludzie szczęśliwi są bardziej skłonni zauważać, że "szklanka jest do połowy pełna", a nie "do połowy pusta". Postrzegają porażkę jako okazję do uczenia się i wzrastania. Nawet w najtrudniejszym czasie potrafią dostrzec szansę.

3. Unikaj porównywania się z innymi. Porównania społeczne mogą być dla człowieka trucizną. Jeśli porównujemy swoje życie z życiem innych, zawsze znajdziemy kogoś, kto ma lepiej. Czy z tego tylko powodu mamy być sami nieszczęśliwi? Czy to ma przekreślić nasze wszystkie wysiłki i to, do czego doszliśmy? Albo w drugą stronę, czy porównując się z kimś, komu się nie udało, dochodzimy do prawdy o nas samych? Łatwo możemy popaść w poczucie wyższości, które także może okazać się niezdrowe. Jedyny sens porównywania, to porównanie z nami samymi, jakimi byliśmy wcześniej, na przykład kilka lat temu.

4. Bądź dobry wobec świata. Badania naukowe pokazują, że wszelkie przejawy dobroci wobec otoczenia, zwiększają w naszym mózgu wydzielanie serotoniny, hormonu szczęścia. Bezinteresowna pomoc komuś drugiemu może sprawić, że poczujemy się potrzebni i wartościowi. To będzie nasz wewnętrzny "zysk". Jednak mogą na tym zyskać także postronne osoby, które tylko będą się przyglądać aktom dobroczynności. U nich w mózgu także zwiększy się wydzielanie serotoniny. A więc nastąpi zjawisko, które sztucznie wywołują leki przeciwdepresyjne.

5. Troszcz się o relacje. Najszczęśliwsi ludzie na Ziemi to ci, którzy mają głębokie, wartościowe relacje z innymi.  Ludzie, którzy tracą bliskich, dużo częściej umierają. Samotność nie jest naturalnym stanem człowieka. Bardzo często poczucie sensu daje nam możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami z grupą przyjaciół. Jak powiedział Pan Bóg w Księdze Rodzaju "Nie jest dobrze, aby człowiek był sam." (Rdz 2,18a). I to bez wględu na to, gdzie ładujesz swoje żąciowe akumulatory, czy w towarzystwie ludzi, czy w samotności.

Wybierz szczęście

6. Rozwijaj strategie radzenia sobie z przeciwnościami. Wszyscy wiemy, że to, co trudne, rozwija nasz charakter. Jeśli przekraczamy siebie, stajemy się lepszymi wersjami samych siebie i w ten sposób rozwijamy się.

7. Naucz się przebaczać. Przebaczenie otwiera nas na miłość. Nienawiść uderza w nas samych. Okazuje się, że mózg nie rozróżnia emocji, które odczuwałeś kiedyś i tych, które odczuwasz w tej chwili. Negatywne emocje z przeszłości, które cały czas przechowujemy w swojej głowie, mogą opanować nasz system odpornościowy i "pożerać" całą życiową energię.

8. Poszukuj doświadczeń typu "flow". Flow czyli przepływ to takie momenty, w których czas przepływa niezauważalnie, a Ty sam jesteś całkowicie zanurzony w jakimś działaniu. Stan pełnego zaangażowania i koncentracji na zadaniu.

9. Poczuj smak radości. Głębokie szczęście nie pojawi się, gdy nie zwolnisz, aby ucieszyć się życiem. To zwykłe proste rzeczy mogą być dla nas wielką nagrodą, gdy je zwyczajnie zauważymy.

10. Angażuj się w swoje cele. Jeśli dokonasz wyboru określonego kierunku i jesteś całym sercemi zaangażowany w swoje dzieło, masz większe szanse odczuwania szczęścia. W takich momentach możesz odczuć, że jesteś na właściwej ścieżce. 

11. Rozwijaj się duchowo. Ludzie szczęśliwi to ludzie bogaci w sensie duchowym, głęboko religijni - wierzący, w to, że jest Ktoś większy niż oni sami. Wiara pomaga nam poczuć łączność ze Stwórcą i doświadczyć wspólnoty z całym dziełem stworzenia. Pozwala nam odczytywać nasze powołanie, poszukiwać pracy zawodowej czy roli życiowej, do której jesteśmy wezwani.  

12. Dbaj o swoje ciało. Niby to wiemy, ale z realizacją jest różnie. Badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne mogą w wyraźny sposób wpłynąć dodatnio na nasze poczucie szczęścia i postrzeganie własnej wartości. Mogą działać pdobnie jak leki przeciwdepresyjne.

Co ciekawe, znalazły się tu punkty, które dobrze znamy. Można by powiedzieć, tak proste, że aż banalne. Ale czy faktycznie realizujesz je w swoim życiu? Którą z powyższych rzeczy chcesz zacząć wdrażać już dziś? Zmiana jest w zasięgu ręki...

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.