7 przeszkód stojących na drodze zmiany

Najczęściej pracuję z osobami, które poszukują inspiracji przy wprowadzaniu zmian w swoim życiu zawodowym. Samo uświadomienie sobie jaka praca kręci nas i porywa, to bardzo dużo, ale nie wszystko. Pozostaje proces przełożenia tego pomysłu na realia rynku pracy i jego wdrożenia - tu często zaczynają się "schody". Pojawiają się przeszkody, które na różnych etapach utrudniają dotarcie do celu i rozpoczęcie wymarzonej pracy.

Ważne, żeby podejść do tych utrudnień z pełną akceptacją - one są po coś. Mają cię czegoś uczyć. Dzięki takim przeszkodom możesz sprawdzić, jak bardzo sam cel jest dla ciebie ważny i czy faktycznie jest to TWÓJ cel ?

Drzemie w nas wielka energia. Z jednej strony są siły, które nas pchają do działania, a z drugiej takie, które zdają się działać odwrotnie do kierunku naszego chcenia. "Ja" eksperymentujące i "ja" chroniące. Obie siły są nam potrzebne do życia. Od tego, która z sił okaże się silniejsza, zależy powodzenie naszych planów. Masz do wyboru, albo zaakceptujesz status quo - stan, w którym żyjesz, albo podejmiesz ryzyko jego zmiany.

Bariery mogą mieć różny charakter, ale większość z nich tkwi w naszych głowach.

  1. Lęk przed porażką. "Boję się, że mi się nie uda", "Tak dużo mam do stracenia", "Czy sobie poradzę?"
  2. Odkładanie decyzji. "Nie jestem jeszcze gotowa", "Muszę do tego dojrzeć", "Może w przyszłym roku będzie lepsza sytuacja na rynku"
  3. Koncentracja na przeszłości. "Poprzedni szef to...", "Jaka szkoda, że nie poszedłem na inne studia", "Gdybym mógł cofnąć czas, to wszystko zrobiłbym inaczej"
  4. Przeciążenie. "Nie mam czasu, żeby się tym zająć", "Mam tyle rozpoczętych projektów", "Brak mi energii", "Jestem bez sił"
  5. Bieg za doskonałością. "Jak nie będę w tym najlepszy, to wszystko nie ma sensu", "Jestem na to za słaby", "Nie mogę sobie pozwolić na mierność"
  6. Wewnętrzny krytyk. "Co inni powiedzą?", "Inni pomyślą, że jestem wariatką", "Nikt w moim wieku nie robił czegoś podobnego", "To nierealne", "To naiwne"
  7. Obawa przed podjęciem ryzyka. "Muszę mieć 100%-ową pewność, że nie splajtuję", "Nigdy z własnej woli nie rzucę tak dobrze płatnej posady", "Jestem w złotej klatce", "Skąd mam wiedzieć, że mój plan jest dobry"

Powyższa lista z pewnością nie wyczerpuje przekonań i wątpliwości, które mogą się pojawić w związku ze zmianą. Najważniejsze, to uważnie przyglądać się swoim myślom i mierzyć się z nimi, gdy się pojawiają.

A jakie są twoje mentalne bariery, które utrudniają ci podjęcie działania?

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa