7 składników przepisu na spełnione marzenie

Poszukiwanie swojego zawodowego i życiowego powołania może wywoływać w otoczeniu i w nas samych mieszane odczucia. Czy to jest realne? Czy to jest możliwe? Czy to nie jest naiwne albo śmieszne? Kiedyś pisałam w biuletynie ZMIANA ZAWODOWA obszerniej na ten temat (Jak to jest tą zmianą zawodową?). Dziś chcę powrócić do recepty na udaną zmianę zawodową i spełnienie swojego marzenia.

Spodobał mi się przepis, który podał ostatnio Richard Bolles, absolutny guru w dziedzinie projektowania kariery ("Jakiego koloru jest twój spadochron?"). Wiecej o Bollesie w tekście Czego uczy nas Bolles?.

Podaje on 7 składników recepty na spełnione marzenie.

1. Kwestionuj wszelkie założenia. Tylko w ten sposób możesz się dowiedzieć, że ktoś zaczął jakąś pracę marzeń wcale nie kończąc studiów w tym obszarze. Sprawdź czy są jakieś wyjątki od powszechnie obowiązującej reguły. To dlatego, łatwiej mogą odkryć coś całkiem innowacyjnego osoby, które wcale nie są ekspertami w danej dziedzinie.

2. Wyjdź poza dotychczasowy schemat. Jeśli chcesz osiągnąć coś, czego nigdy nie doświadczyłeś, potrzebujesz zrobić coś, czego wcześniej nigdy nie robiłeś. Próbuj nowych rzeczy, nie powtarzaj w kółko starych schematów.

3. Poszukaj poprzedników. Jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś przed tobą już dokonał podobnej zmiany, jaką ty chcesz przeprowadzić. Skorzystaj z doświadczenia innych, może nie musisz wymyślać na nowo koła...

4. Zadawaj pytania. Nie wierz nikomu, kto ci mówi, że istnieje jedyny sposób na realizację twojego zamierzenia. Szukaj wyjątków od reguły, odkrywaj różne opcje alternatywne do tego, co chcesz zrobić.

5. Zbuduj jasny obraz swojej wymarzonej pracy. Poznaj siebie, co jest dla ciebie ważne, czego pragniesz w życiu. W dalszej kolejności ustaw swoje preferencje w hierarchię priorytetów, co jest najważniejsze, co na dalszym miejscu, co na kolejnym, itd.

6. Nastaw się, że w pierwszym kroku uda ci się tylko częściowo zrealizować swoją wizję idealnej pracy. Większe dopasowanie z tym, co ci się marzy, czeka na ciebie dopiero na dalszych etapach rozwoju zawodowego, w kolejnych miejscach pracy.

7. Zaczynaj od poszukiwania pracy, w której będziesz mógł realizować swoje najważniejsze wartości. Koncentruj się na tym, co najważniejsze dla Ciebie.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa