7 składników przepisu na udaną zmianę zawodową

Poszukiwanie swojego zawodowego i życiowego powołania może wywoływać w otoczeniu i w nas samych mieszane odczucia. Czy to jest realne? Czy to jest możliwe? Czy to nie jest naiwne albo śmieszne?  Kiedyś pisałam w biuletynie ZMIANA ZAWODOWA obszerniej na ten temat (Jak to jest z tą zmianą zawodową?). Dziś chcę powrócić do recepty na udaną zmianę zawodową i spełnienie swojego marzenia.

Spodobał mi się przepis, który podał kiedyś nieżyjący już Richard Bolles, absolutny guru w dziedzinie projektowania kariery, autor kultowej książki "Jakiego koloru jest twój spadochron?". Więcej o Bollesie w tekście Czego uczy nas Bolles?.

Bolles podaje 7 składników recepty na spełnione marzenie. Moim zdaniem to jednocześnie świetny przepis na udaną zmianę zawodową.

1. Kwestionuj wszelkie założenia

Tylko w ten sposób możesz się dowiedzieć, że ktoś zaczął jakąś pracę marzeń wcale nie kończąc studiów w tym obszarze. Sprawdź czy są jakieś wyjątki od powszechnie obowiązującej reguły. To dlatego, łatwiej mogą odkryć coś całkiem innowacyjnego osoby, które wcale nie są ekspertami w danej dziedzinie.

2. Wyjdź poza dotychczasowy schemat

Jeśli chcesz osiągnąć coś, czego nigdy nie doświadczyłeś, potrzebujesz zrobić coś, czego wcześniej nigdy nie robiłeś. Próbuj nowych rzeczy, nie powtarzaj w kółko starych schematów.

3. Poszukaj poprzedników

Jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś przed tobą już dokonał podobnej zmiany, jaką ty chcesz przeprowadzić. Skorzystaj z doświadczenia innych, może nie musisz wymyślać na nowo koła...

7 składników przepisu na udaną zmianę zawodową

4. Zadawaj pytania

Nie wierz nikomu, kto ci mówi, że istnieje jedyny sposób na realizację twojego zamierzenia. Szukaj wyjątków od reguły, odkrywaj różne opcje alternatywne do tego, co chcesz zrobić. Zadawaj pytania, słuchaj i wyciągaj wnioski.

5. Zbuduj jasny obraz wymarzonej pracy

Zbuduj jasny obraz swojej pracy, w idealnym ujęciu. Poznaj siebie, co jest dla ciebie ważne, czego pragniesz w życiu. W dalszej kolejności ustaw swoje preferencje w hierarchię priorytetów, co jest najważniejsze, co na dalszym miejscu, co na kolejnym, itd.

6. Nastaw się na początku na częściową realizację planu

Jest bardzo prawdopodobne, że w pierwszym kroku uda ci się tylko częściowo zrealizować swoją wizję idealnej pracy. Większe dopasowanie z tym, co ci się marzy, czeka na ciebie dopiero na dalszych etapach rozwoju zawodowego, w kolejnych miejscach pracy.

7. Patrz na wartości

Poznaj swoje wartości i szukaj pracy, w której będziesz mógł je realizować. Koncentruj się na tym, co najważniejsze dla Ciebie.

Jak powyższe składniki możesz twórczo wykorzystać w swojej zmianie zawodowej? Który z tych punktów masz już wykonany, a który wybierasz jako zadanie do wykonania na dziś? Co chciałbyś dodać do tej listy?

Pod wpływem inspiracji od Beaty z  LinkedIn dopisuję jeszcze ósmy sekretny składnik:

(+) Szukaj sprzymierzeńców!

Zapraszam do podzielenia się refleksją na fb/zmianazawodowa albo na LinkedIn.

Wykorzystane źródła:

https://www.facebook.com/richardnbolles/posts/recipe-for-a-dream/10203064313109964/

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!