Wdzięczność źródłem siły

Każdy dzień to kolejny cud istnienia. Niewyobrażalny cud. Poranne słońce, niebieskie niebo z białymi, kłębiącymi się chmurami - tak jak dzisiaj, letnia temperatura, śpiew ptaków, delikatny powiew wiatru - czy to widzisz, słyszysz, czujesz? Ile czasu w ciągu Twojego dnia zajmuje Ci odczuwanie wdzięczności, za to, czego możesz być uczestnikiem? W jaki sposób wdzięczność jest obecna w Twoim życiu?

Okazuje się, że wdzięczność (ang. gratitude) jest stanem, który według badaczy, może nie tylko wpływać na większą uważność, miłość do życia, czy rozwój osobisty, ale także może dobrze wspomagać funkcjonowanie naszego mózgu. Kłopoty psychiczne, nadmierny stres, obciążenie obowiązkami i informacjami powodują, że ciągle szukamy skutecznych sposobów na poprawę samopoczucia. Postawa wdzięczności jest z pewnością jednym z takich kluczy.

Wdzięczność - jakie są korzyści?

Badania prowadzone przez uczonych amerykańskich pokazują, dlaczego wdzięczność jest czymś dobrym. Za prof. Robertem Emmonsem z Uniwersytetu w Kalifornii można wymienić następujące korzyści:

Otwieramy się na dobro

1. Po pierwsze otwartość na dobro. Dziękując za dobro, które dzieje się w naszym życiu, siłą rzeczy staramy się je dostrzegać.  Nasze wewnętrzne radary otwierają się na to, co jest dobrem, na różne małe i większe rzeczy. Możemy cieszyć się z chwili, która jest teraz i ją świętować.

Patrzymy szerzej

2. Drugą ważną sprawą jest wyjście poza perspektywę siebie samego i wdzięczność wobec innych ludzi oraz, w przypadku osób wierzących, wobec Boga (albo wobec Istoty będącej źródłem tego dobra, w którą wierzymy). To rodzi postawę zauważania dobrych doświadczeń, których źródłem może być drugi człowiek, czy wrodzonych zdolności, talentów, obdarowania pochodzącego od Stwórcy. W efekcie dzięki wdzięczności nasza relacja z kimś bliskim, człowiekiem albo Bogiem, staje się silniejsza. Wdzięczność poszerza nasze serce.

Jesteśmy zdrowsi

3. Wdzięczność powoduje, że stajemy się bardziej odporni na toksyny i trudne emocje takie jak złość, nienawiść, żal. To także sposób na depresję i stres.

Jedno z badań pokazało (Joel Wong i inni, 2016), że ludzie z problemami psychicznymi, którzy przez trzy tygodnie raz w tygodniu pisali list wdzięczności do wybranej osoby wykazywali lepsze samopoczucie po 4 i 12 tygodniach od badania, w porównaniu do osób, które nic nie pisały albo pisały ogólnie o swoich odczuciach. Co ciekawe, już samo odczucie wdzięczności było leczące, niekoniecznie wyrażenie jej drugiej osobie, ponieważ pozytywne efekty uzyskały także osoby, które nie wysłały swoich listów.

W zeszłym roku napisałam mój drugi list wdzięczności do ważnej dla mnie Osoby. Zarówno teraz jak i wcześniej, taki list jest źródłem bardzo pozytywnych emocji dla mnie jako nadawcy jak również dla odbiorcy.

Wdzięczność źródłem siły

Stajemy się bardziej uważni

4. Postawa wdzięczności zmienia nas poprzez uaktywnianie w mózgu obszarów odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji i uczenie się (kora przedczołowa), a więc im jesteśmy bardziej wdzięczni, tym bardziej stajemy się uważni na to, w jaki sposób wyrażamy wdzięczność. W badaniach Wonga widać zmiany w obrazie z rezonansu magnetycznego nawet po 3 miesiącach od rozpoczęcia eksperymentu. Osoby badane miały wyrażać wdzięczność w formie wpłat na cele charytatywne. Kontrolowano także poziom poczucia winy i  skłonność do pomagania. Obszary w mózgu, które uaktywniały się w grupie osób piszących wcześniej listy wdzięczności były wyraźnie odmienne od tych, które zazwyczaj uaktywniają się w sytuacjach związanych z empatią i pomaganiem innym.

Jak możemy ćwiczyć wdzięczność?

Rozwijać cnotę wdzięczności w codziennym życiu możemy na różne sposoby. Oto przykłady:

  • Codziennie wieczorem zapisz 3 dobre rzeczy, które zdarzyły się tego dnia w Twoim życiu.
  • Wyraź swoją wdzięczność osobie, której wcześniej tego nie mówiłeś. Najlepiej odwiedź tę osobę i powiedz jej to osobiście.
  • Policz ile razy w ciągu dnia dziękowałeś za drobne rzeczy, akty życzliwości. Zwracaj uwagę na takie zachowania wokół Ciebie.
  • Codziennie zwróć uwagę na jedną rzecz, którą traktujesz jako coś oczywistego, która Ci się należy, a w rzeczywistości, która jest wielkim darem dla Ciebie.
  • Dziękuj bardzo konkretnie, bez używania słowa "dziękuję", powiedz, jakie czyjeś zachowanie wywołało w Tobie emocje, w jaki sposób pomogło, co zyskałeś dzięki temu, itp.
  • Napisz list z podziękowaniem do osoby, która miała wyraźny wpływ na Twój rozwój osobisty, zawodowy, duchowy, emocjonalny... Przeczytaj ten list i wręcz go osobiście tej osobie.

Badania psychologiczne nad mózgiem pokazują, jak bardzo potrzebujemy pięlęgnować w sobie wdzięczność. Jest to nawyk, jeden z ważniejszych w rozwoju osobistym, który zwyczajnie warto w sobie wypracować, aby doświadczać więcej szczęścia w życiu  (Wybierz szczęście - nawyki ludzi szczęśliwych). Oprócz pisania listów do osób dla nas znaczących, możemy prowadzić dziennik i zapisywać to, za co każdego dnia jesteśmy wdzięczni, możemy modlić się i uwielbiać Boga, możemy codziennie wieczorem odbywać rachunek sumienia i dziękować za to, co dobrego było naszym udziałem, możemy dawać feedback i dziękować współpracownikom za dobrą pracę - możliwości jest wiele.

A jak Ty praktykujesz wdzięczność?  

Zapraszam do podzielenia się swoimi refleksjami pod ostatnim postem na LinkedIn na temat wdzięczności.

 

Wykorzystane źródła:

https://www.mindful.org/gratitude-changes-brain

https://greatergood.berkeley.edu/gratitude/definition#why_practice

https://www.youtube.com/watch?v=aRV8AhCntXc

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10503307.2016.1169332?journalCode=tpsr20

https://www.researchgate.net/publication/288932385_The_effects_of_gratitude_expression_on_neural_activity

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.