Cele zamiast postanowień noworocznych

Końcówka roku i sylwestrowa noc skłaniają nas do refleksji. Myślimy o tym, czego sobie życzyć w Nowym Roku i postanawiamy coś: zmienić siebie, swoje nawyki, zrobić coś, na co nie było czasu w ciągu ostatniego roku. Im postanowienie jest bardziej oderwane od rzeczywistości, tym szansa na jego realizację maleje. Wszyscy wiemy, że postanowienia noworoczne już w styczniu przestają nas mobilizować do działania. Zapominamy o nich, rezygnujemy, gdy pojawi się jakaś trudność lub zmianie ulegają nasze priorytety. Ale czy musi tak być?

Zamiast postanowień noworocznych postaw sobie roczne cele

Cele powinny być jasno określone, z terminem wykonania, z listą drobnych kroków-działań prowadzących do celu, realistyczne, ale jednak ambitne, mobilizujące do działania, dotyczące ważnych dla nas obszarów naszego życia.

Jeden cel lub kilka

Dla minimalistów to może być jeden ważny cel, którego osiągnięcie przyniesie ci znaczącą zmianę w życiu. Dobrze, żeby był on zależny od ciebie, bo cóż z tego, że postanowisz sobie coś, na co nie będziesz mieć kompletnie żadnego wpływu. Korzystnie także byłoby, aby praca nad realizacją tego celu, przynajmniej częściowo, była dla ciebie źródłem radości i przyjemności, przygodą, a nie katorgą i poświęceniem się.

Maksymalistom polecam postawienie celów w każdym z 9 obszarów życia:

1) zdrowie i kondycja fizyczna
2) relacje z ludźmi/ rodzina
3) praca/kariera; własny biznes
4) rozrywka/ odpoczynek/ czas wolny
5) finanse
6) duchowość; wiara
7) rozwój osobisty/ samodoskonalenie
8) działalność społeczna / charytatywna
9) dom i najbliższe otoczenie fizyczne

Zapisz

Niezwykle istotne jest spisanie swoich postanowień. Jeśli postawisz sobie sporo celów, z pewnością przynajmniej część z nich uda ci się osiągnąć, a to stworzy podstawę do kolejnych sukcesów.

Monitoruj realizację celów i bądź elastyczny

Gdy mamy tak postawione cele, warto w ciągu roku, na przykład co miesiąc lub przynajmniej co kwartał zaglądać do nich, aby mieć je stale w pamięci. Najważniejsze, żeby pod koniec roku ocenić, co się udało, co się nie udało, które cele chcę zmienić, co jest dla mnie nadal ważne (dlaczego?) i chcę przełożyć na następny rok, a co mogę świętować podczas sylwestrowej nocy :)

Życzę dobrze postawionych życiowych celów i radości z ich realizacji! Nie tylko w obszarze zawodowym.

Od 01 listopada można będzie pobrać pdf "Osobisty plan na rok 2019" - praktyczne narzędzie do stawiania celów.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017

Patrzę na moją żonę, która właśnie w ten sposób wszystko planuje i muszę przyznać, że rzeczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim już małe kroczki cieszą. Tylko, żeby móc stosować taką strategię trzeba jednak mocno się nasilić i przede wszystkim przezwyciężyć ciągłe patrzenie w ten ostateczny cel. Ja mam tak. Od razu chciałbym milion złotych zapominając, że tak się nie da. Że trzeba zbierać złotówkę do złotówki. Dużo dobrego w Nowym Roku :) Grześ, 4 stycznia 2011
Tak, cierpliwość i wytrwałość bardzo są pomocne o osiąganiu celów. Ale też trzeba co jakiś czas patrzeć w ten ostateczny cel, bo to nam pomaga wrócić, gdy zejdziemy z ustalonego kursu.
Wielkie dzięki za życzenia! A ja życzę tego miliona!:)
Pozdrowienia Justyna, 4 stycznia 2011
 

Biuletyn Zmiana Zawodowa