Odkrywanie życiowego posłannictwa

Steven Covey w swojej książce "7 nawyków skutecznego działania" pisze tak: "Zaczynać z wizją końca - to zaczynać z jasnym zrozumieniem własnego przeznaczenia, to wiedzieć, dokąd się podąża, by lepiej rozumieć, gdzie jest się teraz, i stawiać każdy krok we właściwym kierunku.".

Misja życiowa - po co to?

Znajomość swojego własnego posłannictwa życiowego, inaczej misji lub celu życia (ang. life purpose) to właśnie wizja końca pomocna w każdej zmianie zawodowej. Gwarancja, że dotrzemy tam gdzie chcemy, nawet jeśli po drodze zboczymy ze ścieżki lub pomylimy drogi.

Każdy ma w życiu powołanie, misję. Nikogo nie można zastąpić ani powtórzyć czyjegoś życia. Victor Frankl w książce "Człowiek w poszukiwaniu sensu" pisze o niepowtarzalności zadania i o szansie na jego wypełnienie, które stoją przed każdym z nas. To zadanie to bardziej odkrywanie misji, czegoś co jest ukryte i co można "badać" niż wymyślanie, kreowanie jakiejś prawdy od podstaw. Dla mnie proces wspierania klienta w odkrywaniu  i formułowaniu przez niego misji życiowej jest w pracy coacha kariery czymś, co pociąga mnie najbardziej. 

Odkrywanie życiowego posłannictwa

"Misja życiowa koncentruje się wokół tego, kim chcesz być (charakter), co chcesz robić (wkład i osiągnięcia), i wokół wartości, na których owo bycie i robienie będzie oparte" (S. Covey, Wyd. Rebis, 2007). Tak naprawdę odkrywanie misji to zajęcie na całe życie. Gdy już sformułujemy sobie nasz życiowy cel, proces wcale się nie kończy, bo stale go testujemy, doskonalimy, poprawiamy - na bazie zdobywanych w toku życia doświadczeń.

Gdy rozejrzymy się wokół, z pewnością dostrzeżemy wśród nas ludzi, którzy są świadomi swojej misji, żyją i pracują z nią w zgodzie. Co ich odróżnia od reszty?

Jeśli zmianie zawodowej towarzyszyć będzie refleksja nad sformułowaniem misji życiowej, a więc u podstaw znajdzie się klarowna wizja, czego pragnę w życiu i co chcę dać światu, to z pewnością szansa na osiągnięcie upragnionego stanu będzie większa, bo zyskamy wewnętrzną motywację o nieprawdopodobnej sile.

Pytania siłą

I na koniec kilka pytań do refleksji:

Jakie zdarzenia w Twoim życiu są dla Ciebie znakiem Twojego posłannictwa?

Jakie Twoje talenty i umiejętności są znakiem Twojego posłannictwa?

Jaki chcesz mieć wkład w życie Twojej rodziny, Twojej firmy, lokalnej społeczności lub innej zbiorowości, która jest dla Ciebie ważna?

 

Jeśli zainteresował Cię temat misji życiowej, zapraszam do obejrzenia webinaru "Jak odkryć życiową misję?"

 

Wykorzystane źródła:

S. Covey "7 nawyków skutecznego działania", Wyd. Rebis, Poznań, 2007.

V. Frankl "Człowiek w poszukiwaniu sensu", Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa, 2011.