O czym pamiętać w CV - rozmowa z W. Gajewskim szefem serwisu cvnet.pl

Poprosiłam Wojtka Gajewskiego, właściciela serwisu cvnet.pl, o kilka refleksji na temat przygotowania  krótkiego życiorysu popularnie zwanego CV (Curriculum Vitae).  Oto nasza rozmowa:

JC: Prowadzisz cvnet już jakiś czas, a właśnie ile to już lat?

WG: Prowadzę cvnet.pl od 2006, a więc już 6 lat. Sam dokładnie nie wiedziałem, kiedy wystartowałem, ale z tego roku pochodzą pierwsze komentarze. Wcześniej miałem też stronę 4job.pl i przez blisko 2 lata pomagałem zainteresowanym tworzyć dokumenty w ramach programu fundowanego przez Unię Europejską.

JC: Masz zatem już spore doświadczenie w tej dziedzinie. Zgłaszają się do Ciebie osoby, które mają kłopot ze swoim cv. Jak byś podsumował najczęstsze błędy w życiorysach, które konsultujesz?

WG: Ogólnie powiedziałbym, że błędy należą do dwóch kategorii: treści i jej prezentacji.

Jeśli chodzi o treść, to znakomita większość CV moich klientów przedstawiało (i niestety wciąż przedstawia) opis dotychczasowych obowiązków. Brak w nich dokonań, osiągnięć czy rezultatów.  CV bazujące na obowiązkach (responsibilities-driven resume) nie pokazuje pracodawcy, iż dobrze wykonywaliśmy swoją pracę. Dobre, czy też poprawnie skonstruowane CV powinno odpowiadać na pytanie: "Co świadczy o tym, że byłem dobry/dobra w swojej dotychczasowej pracy?" lub "Co świadczy o tym, że jestem dobrym/dobrą kandydatką na dane stanowisko?", a przedstawienie jedynie listy obowiązków tej odpowiedzi nie dostarcza. Mogliśmy mieć przecież poważne obowiązki, a słabo się z nich wywiązywać. Zgadzam się, że w przypadku niektórych zawodów trudniej jest znaleźć przykłady osiągnięć, nie każdy przecież może się pochwalić np. wzrostem sprzedaży czy redukcją kosztów. Jednak warto przyjrzeć się temu, co nas odróżnia od słabego pracownika na takim samym stanowisku. Dostęp do innych klientów, innych projektów, inne budżety? Jak możemy pokazać różnicę, która świadczy o dobrej jakości naszej pracy?

Jeśli chodzi o prezentację treści, to zasadniczo błędy dotyczą struktury CV. Najważniejsze informacje, z punktu widzenia pracy, o którą się staramy, powinny znajdować się na górnej połowie pierwszej kartki, zajmować proporcjonalnie do innych danych więcej miejsca i być mądrze wyeksponowane. Czytamy z góry do dołu i na początku nasz wzrok pada na górną połowę strony. I tam właśnie powinno się znaleźć dobre podsumowanie naszej oferty. Najważniejsze punkty, które mówią, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami do zaproszenia na rozmowę  i które zachęcają do bliższego zapoznania się z resztą dokumentu.

JC: Ja także zachęcam moich klientów do zamieszczania w CV kluczowych osiągnięć, choć często nie jest to łatwym zadaniem. I zgadzam się z Tobą, że CV z podsumowaniem na początku lepiej się prezentuje. Co poza tym - o czym jeszcze warto pamiętać przygotowując  życiorys? Takie Twoje 5 najważniejszych punktów.
WG: Przy tworzeniu CV zwróciłbym uwagę na następujące sprawy:

  1. Przyjmij perspektywę pracodawcy.  Załóż, że nie przeczyta on twojego CV, a jedynie przeskanuje wzrokiem w poszukiwaniu kluczowych informacji, które pozwolą mu podjąć decyzję o odrzuceniu lub wstępnym zainteresowaniu twoją ofertą. Ułatw mu pracę. Dotyczy to zarówno treści, jak i jej prezentacji.
  2. Najważniejsze punkty, atuty swojej oferty podsumuj w zgrabnym, merytorycznym i konkretnym profilu zawodowym, który umieszczasz na górze pierwszej strony, zaraz pod danymi teleadresowymi.
  3. Niech treść twojego CV wspiera osiągnięcie celu, jakim jest zaproszenie na spotkanie. Jeśli to możliwe, wymień dokonania i rezultaty, które przedstawiają i potwierdzają nowemu pracodawcy twoje kompetencje i dopasowanie (tzw good fit). Niech dokonania i rezultaty zajmą więcej miejsca niż obowiązki.
  4. Struktura treści też powinna wspierać twój cel. Dużo więcej miejsca poświęć na przedstawienie informacji bezpośrednio powiązanych ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Jeśli jest to doświadczenie zdobyte w jednym z wcześniejszych miejsc pracy, a nie w ostatnim, to rozważ umieszczenie specjalnej sekcji np. "Wybrane Projekty, Osiągnięcia i Umiejętności", którą umieścisz pod podsumowaniem/profilem zawodowym.
  5. Nie umieszczaj danych, które są drugorzędne i nie wspierają cię w osiągnięciu celu. Mam na myśli dane, na podstawie których ktoś  łatwo może odrzucić twoją ofertę, np. wiek, wygląd (nie umieszczaj zdjęcia, jeśli to naprawdę nie jest konieczne!), stan cywilny, stan zdrowia, pochodzenie itp. Generalnie postaraj się opuścić te informacje (lub poświęć im minimalną ilość miejsca), które nie odnoszą się do stanowiska, o które się starasz.

Niestety nie ma recepty na dobre CV, które zawsze i w każdych warunkach przyniesie oczekiwane rezultaty, tak jak nie ma filmu, który spodoba się wszystkim widzom. Proponowane przeze mnie wskazówki są bardzo zdroworozsądkowe i zwiększają szansę na sukces, o czym świadczą doświadczenia moich klientów. Nie twierdzę, że jest to lek na wszystkie choroby.

JC: Czy Twoja pomoc wykracza także poza cv i doradzasz jak szukać pracy? Z jakimi problemami najczęściej masz do czynienia?

WG: Obszar współpracy z klientami zależy od każdorazowej umowy, która związana jest z konkretnymi potrzebami. Zdarza mi się doradzać w sytuacji zmiany i poszukiwania nowej pracy. Najczęstszym problemem jest brak aktywnego podejścia do tego zadania i błędne przekonanie, iż szukanie pracy równa się odpowiadanie na ogłoszenia. Swoich klientów edukuję na temat ukrytego rynku pracy i namawiam do networkingu.

JC: Co byś poradził osobie, która chce zacząć wszystko od nowa i nie ma doświadczenia w nowej branży czy na nowym stanowisku? Jak mądrze skonstruować CV w takim przypadku?

WG: W takim przypadku odradzałbym posługiwanie się CV. W pierwszej kolejności namawiałbym do zdobycia pewnego doświadczenia w docelowej branży np. przez jakąś formę wolontariatu lub uczestnictwa w projekcie i stworzenie CV dopiero wówczas, gdy rzeczywiście mamy się czym pochwalić i są szanse, że nasze CV może przynieść oczekiwany rezultat. Do tego momentu namawiałbym do networkingu w poszukiwaniu możliwości zdobycia doświadczenia w nowej branży. Jak mawiają dobrzy doradcy ds. kariery:  "Papier jest izolatorem i nie trzeba go wkładać między ludzi bez wyraźnej potrzeby".

JC: Dokładnie tak :) Znam wiele osób, które znalazły dobrą pracę opierając się wyłącznie na networkingu i papier w takich przypadkach do niczego nie był potrzebny.  Czasem jednak CV trzeba przygotować i warto wiedzieć, jak to zrobić dobrze. Serdecznie dziękuję za wszystkie wskazówki!

WG: Bardzo dziękuję za wywiad i zainteresowanych zapraszam do odwiedzenia cvnet.pl

 

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.