Nowa praca i rozczarowanie

Nowa praca to przyczyna sporego stresu u wielu osób. Jedna wielka niewiadoma. Może z tego powodu decydujemy się na zmianę miejsca zatrudnienia często dopiero wtedy, gdy jesteśmy naprawdę przyparci do muru? Z pewnością warto zbierać informacje o nowym pracodawcy zanim jeszcze przyjmiemy jego ofertę (Pierwszy dzień w nowej pracy), ale co począć, gdy tego nie zrobimy, a nowa praca okazuje się rozczarowaniem? O tym w artykule poniżej.

Od czasu do czasu zdarza mi się spotykać ludzi sfrustrowanych, którzy przeszli z sukcesem sito selekcyjne i dostali nową pracę. Jednak już w pierwszych dniach okazuje się, że większość rzeczy, które usłyszeli na rozmowie kwalifikacyjnej jest nieprawdą. Dochodzą do wniosku, że podjęli złą decyzję i nie należało przyjmować tej oferty.

Co może być przyczyną rozczarowania w nowej pracy?

  • Atmosfera w dziale i w firmie - Czujesz negatywną energię, jak tylko wchodzisz rano do biura. Uświadamiasz sobie, że znalazłeś się wśród ludzi, którzy szczerze nienawidzą swojej pracy i wcale się z tym nie kryją.
  • Niedostępny szef - Szef zamyka się w swoim gabinecie, unika kontaktów, unika zebrań zespołu, jest poza zasięgiem.
  • Niekompetentny, niedający wsparcia szef - Gdy potrzebujesz informacji od szefa i zadajesz merytoryczne pytania, unika odpowiedzi albo robi zarzuty, że ośmielasz się pytać, przecież „nikt inny tutaj tego nie robi”. Twój przełożony nie troszczy się o to, czy wiesz, co masz do zrobienia i jak to zrobisz. Odnosisz wrażenie, że nie zna się kompletnie na Twoich obowiązkach i nawet, gdyby chciał, to nie jest w stanie ci pomóc, gdybyś tego potrzebował. Kontakty szefa z podwładnymi to najczęściej okazje do krytykowania i poniżania pracownika.
  • Niejasny zakres obowiązków i odpowiedzialności - Faktyczne zadania, o które jesteś proszony, znacząco odbiegają od tego, co było opisane podczas interview. Nowa praca jest mało angażująca, powtarzalna, źle zorganizowana, czasem wręcz bez głębszego sensu. Nie masz jasnego opisu swojego stanowiska.
  • Relacje w zespole - Twoi koledzy i koleżanki nie współpracują ze sobą, widać konflikty, których nikt nie stara się rozwiązywać.
  • Niejasne cele firmy  - Pracownicy nie mają pewności, jakie priorytety ma firma, w której są zatrudnieni, próbujesz odgadnąć jak się ma twoja praca do nadrzędnych celów przedsiębiorstwa.
  • Warunki zatrudnienia - Masz zaproponowane inne warunki zatrudnienia w stosunku do tego, co było uzgodnione podczas rozmów kwalifikacyjnych albo pojawiają się nowe kwestie, o których nie było mowy podczas rekrutacji.

Wszystko to razem sprawia, że z niechęcią lub wręcz strachem wstajesz rano do pracy.

Nowa praca i rozczarowanie

Co robić, gdy pojawia się rozczarowanie w nowej pracy?

Przed Tobą dylemat: odejść czy zostać. Oto kilka myśli, które warto wziąć pod uwagę zanim pochopnie podejmiemy decyzję.

Po pierwsze: Czego chcesz?

Co jest Ci teraz potrzebne? Jakie ryzyko wiąże z każdą z tych opcji?

  • Finanse - Jeśli właśnie zakończyłeś długi proces poszukiwania pracy, to być może nie chcesz znów znaleźć się za burtą, tym bardziej, że dostajesz co miesiąc na konto przelew w satysfakcjonującej wysokości albo przynajmniej dającej możliwość oddania długów i utrzymania się.
  • Doświadczenie - Być może praca u tego pracodawcy da Ci doświadczenie, którego właśnie teraz Ci potrzeba w Twoim cv. Decydujesz zatem, że zaciśniesz zęby i zmierzysz się jak wojownik z toksynami w pracy.
  • Lepszy start do kolejnej pracy - Postanawiasz sobie, że zaczynasz znów poszukiwanie lepszej pracy, ale będziesz to robił z perspektywy osoby zatrudnionej, a taką zawsze bardziej preferuje potencjalny pracodawca i rekruter. Będziesz musiał się zmierzyć z pytaniem na rozmowie kwalifikacyjnej: dlaczego chce Pan odejść, jeśli tak krótko Pan pracuje w obecnym miejscu? Wtedy potrzebne jest spokojne podanie argumentów, skąd decyzja o zmianie. Oczywiście unikając pokazywania obecnego pracodawcy w negatywnym świetle.

Po drugie: plan działania związany z nową pracą

Jeśli decydujesz się na pozostanie w nowej pracy:

  • Szukaj sprzymierzeńców - Z reguły nie wszyscy są tacy wrodzy, jak by na początku się wydawało. Nawiązuj nowe relacje, pielęgnuj kontakty w obrębie firmy. W miarę mozliwości słuchaj, okazuj zrozumienie i pomoc. Konieczne też będzie wsparcie poza pracą!
  • Określ na co masz wpływ - Spróbuj wyjaśnić sporne kwestie z szefem. Nie przyjmuj na wstępie negatywnego scenariusza, sprawdzaj, wykazuj inicjatywę, pokazuj pozytywne i proaktywne podejście.
  • Unikaj wchodzenia w konfliktowe sytuacje, plotki, obmowy, intrygi - Staraj się zachować emocjonalny dystans w kontakcie z toksycznymi ludźmi.
  • Bądź maksymalnie kreatywny w odniesieniu do własnego stanowiska pracy - Staraj się tak przemodelować własne zadania, aby jak najwięcej skorzystać w swojej sytuacji. Może potrzebujesz postawić sobie sam wyzwania, jeśli szef tego nie robi? A może dobrym dla Ciebie rozwiązaniem jest rozpoczęcie kursu e-learningowego z dziedziny, która Cię interesuje? Zobacz Job Crafting.
  • Staraj się zrozumieć biznes, w którym działa Twoja firma - Jakie są trendy w Polsce, jakie są trendy na świecie? Staraj się o szerszą perspektywę niż tylko Twoja własna sytuacja.

Po trzecie: plan działania związany z poszukiwaniem nowego pracodawcy.

  • Wnioski z tego doświadczenia - Czego Cię uczy nowa praca i związane z nią rozczarowanie? Co potrzebujesz zrobić inaczej, aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości? Jakie pytania zadasz na rozmowie kwalifikacyjnej? Kogo będziesz starał się poznać w pierwszej kolejności na etapie interview?
  • Higiena psychiczna i zadbanie o swój dobrostan - Zetknięcie się z toksycznymi ludźmi w pracy oraz nadmierny stres może powodować, że będzie Ci potrzebne specjalistyczne wsparcie psychologa albo doradcy na drodze rozwoju zawodowego. Może pojawiać się utrata wiary we własne możliwości, deprecjonowanie swoich talentów i mocnych stron, utrata energii czy kłopoty ze zdrowiem.
  • Wsparcie w trakcie poszukiwania nowej pracy - W takiej sytuacji, jak jesteś teraz, są także inni ludzie wokół Ciebie. Z kim możesz połączyć siły w działaniach na rynku pracy? Kto może być Twoim kibicem? A kto wesprze Cię, gdy napotkasz trudności? A może to dobry moment, aby odnaleźć wreszcie pracę marzeń? Co potrzebujesz zrobić, aby taką pracę znaleźć? Kto może być Ci pomocny w procesie zmiany zawodowej?

Jakie działanie możesz podjąć już dziś? A może chcesz podzielić się swoim osobistym doświadczeniem? Zapraszam na fb/zmianazawodowa oraz do zapisu na mój biuletyn.

 

Wykorzystane źródła:

https://poradnikpracownika.pl/-rozczarowanie-nowa-praca-co-zrobic-gdy-sie-nam-nie-podoba

https://www.forbes.com/sites/lizryan/2016/11/15/ten-signs-you-never-should-have-taken-the-job/#37813db26279

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/pierwszy-dzien-w-nowej-pracy-jak-dobrze-zaczac-prace-w-nowej-firmie/1qce812

 

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.