Jaki zawód wybrać - jak rodzice mogą pomóc dzieciom?

Jaki zawód wybrać w przyszłości? Jak wybrać szkołę po podstawówce? Która szkoła średnia będzie odpowiednia dla mojego dziecka? Które liceum, a może nie liceum, czy studia i jeśli tak, to jakie? - oto częste dylematy młodych ludzi i ich rodziców. Zawodowo pracuję z osobami dorosłymi, mającymi za sobą kilka, naście lub dziesiąt lat pracy i poczucie niedopasowania, znięchęcenia czy znudzenia. Kiedy z nimi rozmawiam o tym, co złożyło się na tę sytuację, bardzo często pojawia się temat braku właściwego wsparcia w wyborze drogi zawodowej na jej początku. W związku z tym kilka przemyśleń na temat wpierania młodych w wyborach edukacyjnych i ścieżkach kariery.

Trudności z ukierunkowaniem zawodowym w wieku piętnastu lat są zjawiskiem absolutnie normalnym. Rzadko się zdarza, że młody człowiek już od dzieciństwa wie, kim chce zostać w przyszłości, trzyma się tego planu i krok po kroku go realizuje. Dość rzadko w ogóle temat przyszłej drogi zawodowej jest dla dzieci interesujący. Tak się składa, że jedna z moich córek od maleńkości, od kiedy zaczęła mówić, bardzo pasjonowała się sprawą wyboru zawodu. Kompletnie inaczej do planów związanych z przyszłą pracą, podchodziły moje pozostałe dzieci. W związku z tym w naturalny sposób od czasu do czasu temat wracał w naszych rozmowach. Córka-planistka skończyła obecnie gimnazjum i zaczyna liceum, więc już przymiarki robią się bardziej konkretne. Za nią dużo projektów zawodowych, jedne trwały tylko chwilę, inne nawet po kilka lat. Sama jestem ciekawa, co z tego ostatecznie się jej wyklaruje.

Jeśli jesteś rodzicem, to z pewnością pytanie jak pomóc dziecku w wyborze jego/jej przyszłości zawodowej, pojawiło się już w twojej głowie. Szczególnie, gdy dziecko weszło w wiek dorastania. Wiemy, że rodzice pełnią ważną rolę w pierwszych wyborach dzieci i to od rodzicielskiej mądrości sporo zależy, czy dziecko będzie szczęśliwe i spełnione w swojej pracy w przyszłości. Czy masz tego świadomość?

Jak możemy mądrze wspierać dzieci w projektowaniu przyszłej drogi zawodowej?

 1. Miłość i akceptacja dzieci jest podstawą wszelkich działań. To oczywista oczywistość, ale musi się to pojawić na wstępie. Dzieci, które czują się kochane i akceptowane przez bliskich, z większą pewnością podejmują decyzje w życiu, tak wskazują badania psychologów.

2. To my rodzice jesteśmy wzorami dla naszych dzieci. Jeśli nie zadbamy o satysfakcję w swojej pracy, wykorzystywanie swoich talentów, rozwój własny, pogodę ducha, życie w zgodzie z tym co jest dla nas ważne, to czy możemy wymagać tego od dzieci?

3. Wyrażać zainteresowanie projektami i tematami, które są interesujące dla dzieci - im lepiej, będziemy znać swoje dzieci, tym efektywniej im pomożemy. Jednocześnie im dzieci/młodzież będą bardziej otwarte na świat, tym łatwiej będzie im podjąć decyzję o swojej przyszłości. 

4. Zachęcać dzieci do samodzielnej decyzji o wyborze szkoły, studiów czy przyszłego zawodu - dość często zdarza się nam rodzicom, że widzimy swoje pociechy przez swój osobisty pryzmat, tak jakby nie były całkiem odrębnymi od nas istotami, a raczej powiązanymi z nami za pomocą DNA, naszymi "klonami".

5. Przekazywać informację, że jesteśmy dumni z dokonań dzieci, ich zwycięstw, udanych występów, pięknych prac, dobrego zachowania, pomocy innym, uczciwości, itp. - powodów może być całe mnóstwo.

6. Wzmacniać dzieci swoją wiarą i zaufaniem, że dokonają dobrych wyborów, że skończą dobrą szkołę, że odnajdą swoją drogę, powołanie, szczęście i satysfakcję z pracy. Warto pamiętać, że to co w życiu i pracy jest dla nas ważne, niekoniecznie ważne może być dla naszych dzieci.

7. Zachęcać do skorzystania z pomocy w sytuacji takiej potrzeby. To mogą być doradcy zawodowi współpracujący ze szkołami, wychowawcy dobrze znający swoich uczniów, nauczyciele wybranych przedmiotów, także konsultanci zajmujący się profilowaniem zawodowym (np. Kompas Kariery Crown - Career Direct dla młodych).

8. Oferować pomoc, pokazywać możliwości w obszarze projektowania drogi zawodowej. To może oznaczać pokazywanie, że warto kierować się w wyborze zainteresowaniami i predyspozycjami, a nie tylko poziomem zarobków, zachęcanie do poznawania różnych zawodów, kierunków studiów, rozmów z osobami wykonującymi interesujące dzieci zajęcia, przyglądania się talentom i umiejętnościom (na stronie www.zmianazawodowa oraz w książce R.N. Bollesa "Jakiego koloru jest twój spadochron? można znaleźć sporo użytecznych materiałów), pomaganie w zrozumieniu wyników testów, uczenie podejmowania decyzji, rozmawianie o tym, jak funkcjonuje rynek i świat pracy, itp.

A może warto na własnej skórze przetestować narzędzie do profilowania zawodowego, skorzystać z pomocy coacha czy doradcy, nauczyć się odkrywania własnych talentów i mocnych stron? Przykładem narzędzia, które łączy całe rodziny jest amerykański test Career Direct (polska wersja Kompas Kariery Crown) przydatny zarówno w planowaniu rozwoju zawodowego, jak również w wyborze kierunku edukacji po podstawówce.

Co myślisz o wspieraniu dzieci w wyborze zawodu? Czy jest to dla Ciebie ważne? Na jakie trudności napotykasz? Zapraszam na https://www.facebook.com/ZmianaZawodowa,  aby podzielić się opinią.

Wykorzystane źródła:

http://www.qualifax.ie/index.php?option=com_content&view=article&id=179&Itemid=207

http://digitalcommons.brockport.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1087&context=edc_theses

http://www.ncdacdf.org/aws/NCDA/pt/sd/news_article/4911/_PARENT/layout_details_cc/false

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!