Jak się zmotywować - 8 pomysłów na jesień

Jesień to dla wielu z nas czas nostalgii i melancholii, kiedy szczególnie trudno utrzymać dobrą formę i motywację do zmian zawodowych. Jesienią natura zmienia się w spektakularny sposób. To dla nas doskonałe przypomnienie, że zmiany są naturalnym elementem życia. To może być również inspirujący moment na rozpoczęcie swojej własnej transformacji zawodowej.

W artykule zamieszczam kilka pomysłów, o co warto zadbać tym jesiennym okresie, jeśli przed nami plany związane ze zmianami zawodowymi.

Aktywności, które lubisz

Kiedyś nie lubiłam jesieni. To się zmieniło już jakiś czas temu. Nauczyłam się doceniać tę porę roku. Warto skupić się w tym trudnym motywacyjnie czasie na aktywnościach, które szczególnie lubimy i zwyczajnie zadbać o siebie. Zmiany mogą się zacząć od zauważania prostych rzeczy, które sprawiają nam przyjemność.

Dla mnie taką aktywnością jest podziwianie jesiennych kolorów w przyrodzie. Żółto przebarwiający się tulipanowiec - to zdecydowanie mój faworyt w ogrodzie. Lubię góry o tej porze, choć w tym roku akurat jesienne przebarwienia drzew zaczęły się poźniej niż zwykle ma to miejsce. Obserwowanie wiewiórek w parku to też duża przyjemność, szczególnie gdy mamy małe dzieci.

Zadbajmy o nasze zmysły

Jedną z form zadbania o siebie jest zwrócenie uwagi na zmysły. Moje jesienne smaki to rozgrzewająca herbata, na którą sezon rozpoczynam zwykle w październiku. Herbata w połączeniu z plasterkami pomarańczy, goździkami, imbirem i cytryną tworzy cudownie rozgrzewający napój i jest nieodłącznym moim towarzyszem w pracy i poza nią. Jeśli mowa o smakach, to muszę także wspomnieć o grzybach. Jeść grzyby zawsze lubiłam ale ich zbieranie polubiłam  dopiero kilka lat temu. Jeśli nie mam okazji, aby wybrać się na grzybobranie, kupuję je na targu. Moje ulubione to rydze. Więcej o grzybobraniu i poszukiwaniu pracy.

Jesień kojarzy mi się także z dyniami. Zupa dyniowa najlepiej smakuje właśnie jesienią. Jakie to szczęście, że tę zupę polubiła prawie cała moja rodzina. Właśnie ją ugotowałam po raz pierwszy w tym sezonie. Pewnie będą następne.

Kwintesencją jesieni jest dla mnie też zapach pigwy. Potem można z niej zrobić sok, ale zapach nie ma sobie równych. Do tego można dodać świece zapachowe, ciepłe szale, swetry, koce i mamy jesień obłaskawioną.

Jesienna aktywność fizyczna

Motywacji do pracy nad własnym rozwojem zawodowym sprzyja aktywność fizyczna. Spacery po lesie, wyjazdy w plener, turystyka rowerowa – to moje ulubione jesienne formy ruchu. W tym roku pogoda wyjątkowo długo nam umożliwiała aktywności na świeżym powietrzu. Starałam się w związku z tym korzystać z każdego promyka słońca. Oczywiście każdy ma tutaj swoje upodobania. Gdy dni staną się krótsze, a pogoda gorsza, wtedy dobrym rozwiązaniem może być basen, gra w piłkę na sali czy korzystanie z siłowni.

Zatrzymanie się i czas na refleksję

Jesień to dobry czas na zatrzymanie się i refleksję w związku z pracą. Przy kubku aromatycznego napoju, pod kocykiem, warto pomyśleć o dotychczasowej drodze zawodowej i zadać sobie pytania. Na przykład takie:

  • co jest dla mnie źródłem radości
  • co mi przeszkadza w pracy
  • i najważniejsze - czego pragnę w swojej pracy.

O tym, co potrzebujemy mieć w pracy, aby być w niej zmotywowani piszę więcej w artykule "Motywacja do pracy - jak sprawić, aby się nam chciało chcieć". Warto przyjrzeć się swojemu zawodowemu miejscu właśnie pod kątem opisanych tam aspektów. Może to będzie początek zmiany?

Jak się zmotywować - 8 pomysłów na jesień

Pora na planowanie kolejnego roku

Kto powiedział, że planować rok trzeba koniecznie zimą? Jesień świetnie się nadaje do sporządzania planów na kolejny rok. Następujące pytania mogą pomóc w opracowaniu planu:

  • Co chcę osiągnąć w nadchodzącym roku?
  • Jakie kompetencje potrzebuję rozwinąć?
  • Jakie działania mogą mnie doprowadzić do mojego celu?

To tylko niektóre z pytań, które warto sobie zadać. Od połowy listopada w materiałach do pobrania będzie dostępny arkusz pomagający w podsumowaniu mijającego roku i planowaniu kolejnego.

Czas na rozwój zawodowy

Długie jesienne wieczory mogą być doskonałym momentem na naukę i rozwijanie umiejętności. Zapisz się na kursy online, przeczytaj inspirujące książki lub zdobywaj nową wiedzę związaną z Twoją aktualną lub przyszłą ścieżką zawodową. Jeśli chcesz odkryć siebie i swoje mocne strony, sięgnij po „Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku”. To książka, która zawiera dużo praktycznych ćwiczeń i pomaga w rozpoznaniu swojej drogi i zaplanowaniu rozwoju.

Zaktualizuj swoje CV

CV i list motywacyjny warto aktualizować kilka razy do roku. To samo dotyczy profilu na LinkedIn. Wykorzystaj czas jesieni do dopracowania tych dokumentów, aby były gotowe, gdy pojawi się odpowiednia oferta pracy. Opisz ostatnio realizowane projekty, zdobyte wyróżnienia i uzyskane informacje zwrotne. Zadbaj, aby żaden ważny szczegół Ci nie umknął. W trakcie rozmów kwalifikacyjnych będziesz mógł wykorzystać ten materiał do udowodnienia posiadanych kompetencji. Szczególnie warto pochylić się nad historiami uskrzydleń, o których więcej przeczytasz w książce i e-booku "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".

A może networking?

Spotkania networkingowe warto odbywać przez cały rok, ale jesienią są one nam szczególnie potrzebne, także dla zdrowia. Zarówno w większej grupie jak i te z pojedynczymi osobami. Długie wieczory spędzane wśród ludzi, nowe relacje, odświeżanie wcześniejszych znajomości mogą być dla nas źródłem nowej energii i motywacji. Więcej o networkingu w poszukiwaniu pracy.

Bez wątpienia jesień może być dla nas dobrym przygotowaniem do nowych wyzwań na drodze zawodowej. To czas na zatrzymanie się i planowanie, ale także zadbanie o siebie i nasze relacje.

A Ty, jakie kroki i działania masz w planie?

 

Photo by Krzysztof Niewolny on Unsplash

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!