W nowej pracy

Witam serdecznie,
rozpoczynam nową pracę 1 grudnia. Trochę się już stresuję, gdyż będę pracować w międzynarodowej korporacji, gdzie na co dzień używa się języka angielskiego (dotychczas używałam języka angielskiego w pracy raczej sporadycznie). Ponadto dużą zmianą będzie dla mnie sama kultura korporacyjna nowego Pracodawcy (bardzo dynamiczna, środowisko międzynarodowe, wysokie standardy pracy, ale i wysokie wymagania) - dotychczas pracowałam w firmie polskiej, kultura dość hierarchiczna, raczej stabilna.

Byłabym Pani bardzo wdzięczna a informację jak mogę się przygotować to tej zmiany? Jakie działania mogę podejmować, aby szybko zaadoptowac się w nowym miejscu? Co robić, a czego unikać w nowej pracy?

Pozdrawiam,
Magda

Pani Magdo,
Bardzo dziękuję za pytanie i gratuluję zmiany pracy. Cieszy mnie, że chce się Pani do niej jak najlepiej przygotować, zanim nastąpi ten pierwszy dzień.

Przede wszystkim zachęcam do zbierania informacji - wykonania researchu na temat firmy, w której przyjdzie Pani pracować. Generalnie najlepiej robić to jeszcze PRZED podjęciem decyzji o przyjęciu oferty o zatrudnieniu, najlepiej we wczesnej fazie poszukiwań. Różnie z tym bywa, więc podkreślam tę sprawę. Bardzo to ułatwia szybkie wdrożenie się w nowe środowisko i w nową kulturę organizacyjną.

Idealnie byłoby, gdyby okazało się, że ktoś ze znajomych znajomych pracuje w tej firmie (lub wcześniej pracował) i można byłoby ją lub jego trochę podpytać o nieformalne zwyczaje obowiązujące w pracy, jak się w tej firmie pracuje, co jest ważne, na co się zwraca uwagę, jakie są sieci zależności, itp. Niektóre z tym tematów mogą pojawić się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, ale obraz w trakcie rekrutacji może być czasem  "zniekształcony".

Często w firmach, w międzynarodowych korporacjach jest to raczej norma, nowi pracownicy są objęci programami adaptacyjnymi - warto pytać w dziale HR, czy taki program obowiązuje w Pani firmie, na czym polega, w którym momencie podpisywane są wszelkie dokumenty kadrowe. Także można się przy tej okazji dowiedzieć się, jakie zwyczaje obowiązują w firmie, np. co do ubrania, choć tego typu sprawy można zaobserwować na etapie rozmów selekcyjnych.

Zakładam, że taką wiedzę Pani już posiada, zadbała Pani o zewnętrzny wizerunek, żeby dobrze się czuć pierwszego dnia w pracy i przekracza Pani rano próg nowej firmy.

O czym pamiętać?

  • pozytywne nastawienie i uśmiech; absolutna podstawa, uśmiech załatwia wiele - trudniej jest pracować w środowisku, w którym się nikt nie uśmiecha ;(
  • mamy prawo nie wiedzieć wielu rzeczy i dlatego warto się pytać
  • obserwować zachowania w firmie, gdy coś nie jest jasne, zadawać pytania
  • rozmawiać i nawiązywać relacje z ludźmi, np. warto starać się zapamiętywać imiona współpracowników, ale zrozumiałe jest, że wszystkich nie uda się zapamiętać od razu
  • porozmawiać z szefem - upewnić się, że mamy całkowitą jasność co do swoich obowiązków i tego, czym mamy zajmować się w pracy
  • unikać postawy wobec kolegów "wiem wszystko - co wy mi tu będziecie mówić..." 
  • czasem warto pokazać się jako osoba asertywna, bardzo grzeczna, ale stanowcza; to dotyczy sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że ktoś chce nas już pierwszego dnia "przetestować" - żeby nie dać sobie wejść komuś na głowę, choć potrzebne jest w każdej takiej sytuacji wyczucie.

Starałam się tu zawrzeć podstawowe, a jednocześnie ogólne rzeczy związane z szybką adaptacją w nowym miejscu pracy. Gdyby były potrzebne Pani jakieś szczegółowe info, proszę o kontakt mailowy.

Pozdrawiam - życzę szybkiego wdrożenia się do nowej pracy i satysfakcji!

Justyna Ciećwierz

 

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa