Bez tajemnic: zawód Scrum Master - pytania i odpowiedzi

Zapraszamy do przyjrzenia się zawodowi Scrum Master. Jerzy Cieśliński opowiada jak sam dokonał zmiany zawodowej i przebranżowił się do tej roli. W rozmowie LIVE z Jerzym omawiamy między innymi:

  • na czym polega praca SCRUM MASTERA
  • jakie są blaski i cienie tego zawodu
  • co decyduje o sukcesie w tej roli.

A oto pytania, które pojawiły się na LinkedIn oraz Facebooku dotyczące zawodu Scrum Mastera. Poprosiłam Jerzego Cieślińskiego o uzupełnienie treści z naszej rozmowy live. Oto jego odpowiedzi:

Kiedy Scrum?

Gdzie się najlepiej sprawdza metodyka Agile (w tym przypadku Scrum), a gdzie nie należy jej stosować? Przez jakie projekty przebiega granica? Do jakich projektów IT najczęściej stosuje się scrum?

Przede wszystkim Scrum ma największy sens w projektach, których rezultatem jest jakiś produkt (materialny lub nie, bo usługa też może być produktem), przy czym nie jesteśmy w stanie na samym początku w 100% określić finalnego kształtu tego projektu. Zwinność jest fajna tam, gdzie pojawiają się częste zmiany. Jeżeli zatem znamy dokładnie zakres pracy i efekt, który ma być jej wynikiem, to zwinne działanie, a już szczególnie Scrum, byłby mocno na siłę…

Z czym mają największy problem osoby wchodzące do branży IT od razu na pozycję Scrum Mastera?

Jeśli jest to osoba „nietechniczna”, to największą trudność może mieć z a) zrozumieniem, nad czym pracuje zespół i z jakimi problemami się mierzy b) zbudowaniem swojej wiarygodności. W pierwszym przypadku – warto znaleźć kogoś przyjaznego, kto wprowadzi Cię w temat. W drugim – warto zrobić coś, nawet małego (dobre Retro?), co pokaże zespołowi, że Twoja obecność daje im jakąś wartość.

Kluczowe kompetencje Scrum Mastera

Jakie kompetencje są kluczowe w pracy Scrum Mastera?

Budowanie relacji, „łączenie kropek”, słuchanie i zadawanie pytań „pogłębiających”. Jeśli ktoś mówi, że nie ma blokerów, to wcale nie musi oznaczać, że tak jest – może czasem trzeba spojrzeć szerzej? Zadać pytanie dla pewności?

Jakie cechy i predyspozycje osobowościowe, Twoim zdaniem, szczególnie sprawdzają się w tej roli?

Ważną cechą jest uważność i chęć uczenia się, zdobywania wiedzy/informacji. Oraz asertywność! Żeby nie dać sobie zrzucić na głowę rzeczy, którymi SM się nie powinien zajmować (pamiętajmy – SM pomaga w rozwiązywaniu ew. problemów, a nie koniecznie sam je osobiście rozwiązuje…)

Bez tajemnic: zawód Scrum Master - pytania i odpowiedzi

Najlepsze droga dotarcia do zawodu Scrum Mastera

Z Twojego doświadczenia, jaka jest najlepsza ścieżka do zostania Scrum Masterem np. dla kogoś z doświadczeniem w Project Management'cie i coachingu - ale bez doświadczenia w IT? Czy warto poznać wcześniej branżę IT w innej roli?

Nie ma najlepszej drogi. Jeżeli masz bogate doświadczenie zawodowe, koniecznie wyłuskaj z niego to, co jest tożsame z zadaniami Scrum Mastera i wręcz podkreśl lub pogrub to w swoim CV – żeby pomóc rekruterowi to zauważyć. Jeżeli nie masz doświadczenia jako SM – moim zdaniem postaw (niestety…) na ilość. Zwiększając ilość wysłanych CV zwiększasz szanse na to, że trafisz na kogoś, kto będzie chciał porozmawiać z Tobą, a nie tylko z Twoim CV.

Jaka jest różnica między Scrum Masterem a Konsultantem, który usprawnia pracę w firmie, np. produkcyjnej?

Scrum Master dba o prawidłowe stosowanie metody, jaką jest Scrum. Konsultant może skupiać się na tym samym, co Scrum Master, ale może też patrzeć na firmę nieco szerzej i pracować również nad innymi obszarami jej działalności. Pamiętajmy, że zazwyczaj zespół Scrumowy jest częścią jakiegoś większego projektu.

Czy SCRUM znajdzie zastosowanie w branży automatyki (automatyka to połączenie IT z technologią sterowania, np. wprowadzanie systemów sterowania w fabrykach, budynkach + analityka Business Intelligence)?

Moim zdaniem prawdopodobnie niektóre elementy tak. Natomiast jako całość niekoniecznie, ponieważ wdrożenie nie jest procesem wytwarzania nowego produktu, a jedynie procesem uruchomienia już istniejącego produktu.

Jak przygotować się do tej roli?

Jakie są możliwości nauki tego zawodu? Jakie opcje polecasz szczególnie?

W moim przypadku najlepiej zadziałało poznanie Scruma podczas szkolenia, a potem praca z mentorem, który był w stanie pokierować mnie przez zdobywanie wiedzy w sposób odpowiedni do tego, czego potrzebowałem na danym etapie. Polecam pracę z kimś, kto zrobił już to, co Ty chcesz zrobić J

Jakie są Twoje wskazówki dla osoby, która stawia pierwsze kroki w tym zawodzie?

Na pewno warto znaleźć firmę, w której będziesz mieć możliwość uczenia się od ludzi, którzy już pracują jako SM. Sprawdziłem – polecam J I druga rzecz – nie przesadzaj ze szkoleniami, żeby nie być kimś, kto ciągle się szkoli, ale nie ma czasu zastosować zdobytej wiedzy.

Przydatne linki dla przyszłych adeptów zawodu Scrum Master

Scrum Guide https://www.scrum.org/resources/scrum-guide

3 pytania do Scrum Mastera - #1 Ryszard Koszczyński, #2 Marcin Woźniak

Meetup'y dla osób zainteresowanych Scrumem:
https://www.meetup.com/pl-PL/ScrumWarsaw
https://www.meetup.com/pl-PL/AgileWarsaw

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!