Bez tajemnic: zawód Scrum Master - pytania i odpowiedzi

Zapraszamy do przyjrzenia się zawodowi Scrum Master. Jerzy Cieśliński opowiada jak sam dokonał zmiany zawodowej i przebranżowił się do tej roli. W rozmowie LIVE z Jerzym omawiamy między innymi:

  • na czym polega praca SCRUM MASTERA
  • jakie są blaski i cienie tego zawodu
  • co decyduje o sukcesie w tej roli.

A oto pytania, które pojawiły się na LinkedIn oraz Facebooku dotyczące zawodu Scrum Mastera. Poprosiłam Jerzego Cieślińskiego o uzupełnienie treści z naszej rozmowy live. Oto jego odpowiedzi:

Kiedy Scrum?

Gdzie się najlepiej sprawdza metodyka Agile (w tym przypadku Scrum), a gdzie nie należy jej stosować? Przez jakie projekty przebiega granica? Do jakich projektów IT najczęściej stosuje się scrum?

Przede wszystkim Scrum ma największy sens w projektach, których rezultatem jest jakiś produkt (materialny lub nie, bo usługa też może być produktem), przy czym nie jesteśmy w stanie na samym początku w 100% określić finalnego kształtu tego projektu. Zwinność jest fajna tam, gdzie pojawiają się częste zmiany. Jeżeli zatem znamy dokładnie zakres pracy i efekt, który ma być jej wynikiem, to zwinne działanie, a już szczególnie Scrum, byłby mocno na siłę…

Z czym mają największy problem osoby wchodzące do branży IT od razu na pozycję Scrum Mastera?

Jeśli jest to osoba „nietechniczna”, to największą trudność może mieć z a) zrozumieniem, nad czym pracuje zespół i z jakimi problemami się mierzy b) zbudowaniem swojej wiarygodności. W pierwszym przypadku – warto znaleźć kogoś przyjaznego, kto wprowadzi Cię w temat. W drugim – warto zrobić coś, nawet małego (dobre Retro?), co pokaże zespołowi, że Twoja obecność daje im jakąś wartość.

Kluczowe kompetencje Scrum Mastera

Jakie kompetencje są kluczowe w pracy Scrum Mastera?

Budowanie relacji, „łączenie kropek”, słuchanie i zadawanie pytań „pogłębiających”. Jeśli ktoś mówi, że nie ma blokerów, to wcale nie musi oznaczać, że tak jest – może czasem trzeba spojrzeć szerzej? Zadać pytanie dla pewności?

Jakie cechy i predyspozycje osobowościowe, Twoim zdaniem, szczególnie sprawdzają się w tej roli?

Ważną cechą jest uważność i chęć uczenia się, zdobywania wiedzy/informacji. Oraz asertywność! Żeby nie dać sobie zrzucić na głowę rzeczy, którymi SM się nie powinien zajmować (pamiętajmy – SM pomaga w rozwiązywaniu ew. problemów, a nie koniecznie sam je osobiście rozwiązuje…)

Bez tajemnic: zawód Scrum Master - pytania i odpowiedzi

Najlepsze droga dotarcia do zawodu Scrum Mastera

Z Twojego doświadczenia, jaka jest najlepsza ścieżka do zostania Scrum Masterem np. dla kogoś z doświadczeniem w Project Management'cie i coachingu - ale bez doświadczenia w IT? Czy warto poznać wcześniej branżę IT w innej roli?

Nie ma najlepszej drogi. Jeżeli masz bogate doświadczenie zawodowe, koniecznie wyłuskaj z niego to, co jest tożsame z zadaniami Scrum Mastera i wręcz podkreśl lub pogrub to w swoim CV – żeby pomóc rekruterowi to zauważyć. Jeżeli nie masz doświadczenia jako SM – moim zdaniem postaw (niestety…) na ilość. Zwiększając ilość wysłanych CV zwiększasz szanse na to, że trafisz na kogoś, kto będzie chciał porozmawiać z Tobą, a nie tylko z Twoim CV.

Jaka jest różnica między Scrum Masterem a Konsultantem, który usprawnia pracę w firmie, np. produkcyjnej?

Scrum Master dba o prawidłowe stosowanie metody, jaką jest Scrum. Konsultant może skupiać się na tym samym, co Scrum Master, ale może też patrzeć na firmę nieco szerzej i pracować również nad innymi obszarami jej działalności. Pamiętajmy, że zazwyczaj zespół Scrumowy jest częścią jakiegoś większego projektu.

Czy SCRUM znajdzie zastosowanie w branży automatyki (automatyka to połączenie IT z technologią sterowania, np. wprowadzanie systemów sterowania w fabrykach, budynkach + analityka Business Intelligence)?

Moim zdaniem prawdopodobnie niektóre elementy tak. Natomiast jako całość niekoniecznie, ponieważ wdrożenie nie jest procesem wytwarzania nowego produktu, a jedynie procesem uruchomienia już istniejącego produktu.

Jak przygotować się do tej roli?

Jakie są możliwości nauki tego zawodu? Jakie opcje polecasz szczególnie?

W moim przypadku najlepiej zadziałało poznanie Scruma podczas szkolenia, a potem praca z mentorem, który był w stanie pokierować mnie przez zdobywanie wiedzy w sposób odpowiedni do tego, czego potrzebowałem na danym etapie. Polecam pracę z kimś, kto zrobił już to, co Ty chcesz zrobić J

Jakie są Twoje wskazówki dla osoby, która stawia pierwsze kroki w tym zawodzie?

Na pewno warto znaleźć firmę, w której będziesz mieć możliwość uczenia się od ludzi, którzy już pracują jako SM. Sprawdziłem – polecam J I druga rzecz – nie przesadzaj ze szkoleniami, żeby nie być kimś, kto ciągle się szkoli, ale nie ma czasu zastosować zdobytej wiedzy.

Przydatne linki dla przyszłych adeptów zawodu Scrum Master

Scrum Guide https://www.scrum.org/resources/scrum-guide

3 pytania do Scrum Mastera - #1 Ryszard Koszczyński, #2 Marcin Woźniak

Meetup'y dla osób zainteresowanych Scrumem:
https://www.meetup.com/pl-PL/ScrumWarsaw
https://www.meetup.com/pl-PL/AgileWarsaw

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Dzięki niemu dowiesz się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie. Przekonaj się, jak możesz dopasować zawodową ścieżkę do swoich potrzeb.

Wystarczy, że zapiszesz się na mój biuletyn (newsletter), a darmowy rozdział trafi prosto do Twojej skrzynki. Z biuletynu zyskasz informacje o nowościach oraz inspirujące wskazówki, które pomogą Ci skutecznie rozwijać Twoją karierę w zgodzie ze sobą.

Dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!