Załóżmy taką sytuację: rozglądasz się za nową pracą, w dotychczasowej przestałeś się rozwijać, masz wręcz poczucie, że się zawodowo cofasz. Dokonałeś autoanalizy własnych kompetencji, czego chcesz w życiu i w pracy, masz konkretny pomysł co do dalszej kariery, a teraz stoisz przed dylematem, jak to w praktyce wdrożyć w życie.
Z pomocą może przyjść ci mentor, czyli osoba bardziej doświadczona w obszarze zawodowym, w którym chcesz się rozwijać. Mentor jest dla dla ciebie autorytetem, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami. Mentoring, jako pojęcie, na dobre zadomowił się w rzeczywistości biznesowej, ale nie każdy z niego korzysta. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnim czasie mentoring w Polsce staje się coraz bardziej popularny. [Ten tekst napisałam w 2010 roku, potem kilkakrotnie go modyfikowałam i uzupełniałam - widzę zmianę na rynku.]
Mentoring - definicja
Mentoring to proces uczenia się przez całe życie, oparty na obopólnych korzyściach. Jak pisze Janine Moon, moja mentor-coach, w swojej książce "Career Ownership", w każdej zmianie zawodowej potrzebna jest współpraca z innymi ludźmi.
My sami możemy zebrać informacje o swoich pragnieniach i preferencjach, przeanalizować je, ale często nie jesteśmy w stanie popatrzeć na siebie z różnych stron. Postrzegamy własną osobę oraz perspektywy zawodowe przez pryzmat własnych przekonań i doświadczeń życiowych, które mogą nas ograniczać. Możemy nie dostrzegać tego, co dla innych jest zupełnie oczywiste.
Dlatego współpraca z coachem i/lub poszukiwanie własnych osobistych mentorów, okazuje się niezwykle pomocne w przypadku zmiany ścieżki kariery. Mentorem może być ktoś z twojej organizacji, ktoś ze znajomych znajomych, ktoś o kim słyszałeś, że zajmuje się dziedziną, w której pragniesz się rozwijać.
Mentoring - szukaj mentorów
O czym warto pamiętać w poszukiwaniu mentorów?
1. Nastawienie na działanie. Wszystkie myśli typu "ten ktoś z pewnością nie będzie miał dla mnie czasu", "kim ja jestem, żeby prosić o spotkanie...", "na pewno mi odmówi, może lepiej w ogóle nie prosić" to wewnętrzne głosy, które często nie mają związku z realiami i warto je po prostu zignorować.
2. Nie zniechęcaj się. Proś, proś, proś - jeśli nie poprosisz o pomoc, kto się domyśli, że jej potrzebujesz?
3. Dobre przygotowanie. Dobrze przygotuj się do spotkania: jakie cele chcesz osiągnąć? dlaczego kierujesz się do tej właśnie osoby? Czego chcesz się od niej/niego dowiedzieć, nad czym pracować?
4. Elastyczność. Zadbaj o logistykę spotkania i dopasuj się do możliwości czasowych mentora.
5. Obopólna korzyść. Okazuj szacunek i dołóż wszelkich starań, aby była to relacja obopólnie korzystna "win- win". Zaproszenie na kawę, może spotkanie podczas lunchu? Jakie pasje podzielasz z tą osobą? Czy jest jakaś książka, którą mógłbyś się zrewanżować? Ważne jest tu wyczucie tej drugiej osoby i jej potrzeb. Na pierwszym miejscu jest budowanie relacji z drugim człowiekiem, a nie podejście merkantylne coś za coś.
6. Wdzięczność. Dziękuj za poświęcony czas i za pomoc. Dobrze, gdyby stało się to nawykiem. Wdzięczność i pamięć bardzo pomagają w rozwoju, także zawodowym. Odkryłam to na samym początku mojej drogi coachingowej, parę lat temu, jednak ciągle mam w tym temacie sporo do zrobienia.
7. Dziel się tym, co sam otrzymałeś. Sam bądź mentorem w dziedzinie, na której dobrze się znasz. Pomagaj ludziom, gdy o taką pomoc proszą. Nawet, gdy spotkała cię w przeszłości niewdzięczność, przebacz osobie, która Cię zraniła i pomyśl o potrzebach innych.
Kto mentorem
Mentorem może być ktoś, kto nie pracuje z Tobą indywidualnie, w aktywny, regularny sposób. To może być osoba będąca dla ciebie wzorem postępowania, nauczyciel, dawny szef, przyjaciel albo współmałżonek. Ja spotkałam w życiu mentorów, którym wiele zawdzięczam, choć z perspektywy czasu widzę, jak trudno jest mi otworzyć się na pomoc kogoś, kto jest lepszy ode mnie. Co łączy te osoby? Szersze spojrzenie poza schematy "out of the box", profesjonalizm, pasja, szacunek i otwartość na ludzi. Bardzo Wam wszystkim dziękuję!
A jakiego Ty mentora teraz potrzebujesz? Gdzie go znajdziesz? Jaki będzie Twój pierwszy krok?
Wykorzystane zasoby:
Moon J. "Career Ownership. Creating 'Job Security' in Any Economy", Parker & Shelby Press, Columbus, 2010.