Moja przygoda ze Spadochronem część 2:)

Moja przygoda ze Spadochronem - część 1

Po przeczytaniu książki Bollesa w 2007 roku uświadomiłam sobie fakt, że Spadochron jest bardzo cenną pozycją, pomagającą ludziom zmieniać życie, ale zupełnie nieznaną w kręgach biznesowych związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Wydany po polsku w 1993 roku  stał się popularny w organizacjach pozarządowych oraz wśród doradców zawodowych zatrudnionych w urzędach pracy, do których FISE kierowało swój program szkoleniowy stworzony na bazie książki. Zastanawiałam się dlaczego wcześniej nigdy nie natrafiłam na tę książkę, na przykład w czasie studiów, gdzie na specjalizacji psychologii organizacji i pracy mieliśmy cały blok poświęcony zagadnieniom bezrobocia.

Dalsze moje pytania pojawiły się po lekturze amerykańskiego wydania książki z roku 2008, którą kupiłam w księgarni Amazon: dlaczego wersja polska wydana przez FISE jest taka stara i czy nie można by jej aktualizować, gdyż sama książka i rynek pracy przez ostatnie kilkanaście lat zmieniły się nie do poznania. Wtedy pojawiła mi się po raz pierwszy myśl, że książka ta powinna być znana w dużo szerszych kręgach niż to miało miejsce dotychczas. Próbowałam nawet "zarazić" tym pomysłem kogoś z FISE, ale jakoś nie udało mi się skontaktować wtedy z właściwą osobą i sprawa "przyschła" na pewien czas.

Na początku 2008 roku podjęłam decyzję o rozpoczęciu udziału w amerykańskim kursie coachingu kariery prowadzonym w Career Coach Institute. Jednym z elementów szkolenia był indywidualny 3-miesięczny proces coachingowy z doświadczonym mentor-coachem. Mieliśmy do wyboru kilka osób. Jedna z nich, Roberta Rosen, napisała w krótkiej informacji o sobie, że bliska jest jej książka What Color Is Your Parachute? Nie miałam żadnych wątpliwości - wybrałam właśnie Robertę.

Niedługo potem zapisałam się na kurs dla trenerów Spadochronu organizowany przez FISE w Warszawie i opowiedziałam Robercie podczas jednej z sesji coachingowych o swoich przemyśleniach dotyczących tej książki w Polsce. W międzyczasie dowiedziałam się, że FISE nie jest zainteresowana nowym wydaniem Spadochronu. Wtedy zrodził się pomysł skontaktowania się z autorem i próby dowiedzenia się, jakie są szanse na nową, zaktualizowaną książkę po polsku. Myślę, że bez wsparcia Roberty i odwagi jaką dał mi proces coachingu nigdy nie wpadłabym na podobny pomysł. Uczestnictwo w kursie prowadzonym przez Amerykanów i razem z Amerykanami było dla mnie doświadczeniem bardzo otwierającym "klapki" w myśleniu. Znalazłam adres Bollesa w internecie i wysłałam do niego maila z prośbą o informacje, ale odzewu nie było. Po jakimś czasie ponowiłam maila - z podobnym skutkiem. No cóż pomyślałam sobie - przynajmniej spróbowałam :) Nie chciałam jednak tak łatwo się poddać. Na jednej z ostatnich sesji z Robertą w czerwcu znów powróciłam do tematu i moja coach zasugerowała mi, żeby napisać jeszcze raz, ale na inny adres mailowy.

Jakaż była moja radość, gdy kilka dni później zobaczyłam w swojej skrzynce odpowiedź. Napisała do mnie Marci, żona autora. Zaczęłyśmy korespondencję, w której Marci przekonywała mnie do przyjazdu do Stanów i wzięcia udziału w warsztatach dla poszukujących pracy organizowanych u nich w domu. Po pierwsze, że jest to jedyna taka okazja bycia szkolonym przez samego Bollesa, a po drugie będzie to bardzo pomocne w pracach związanych z wydaniem/przetłumaczeniem książki na język polski. Początkowo wydawało mi się to całkowicie abstrakcyjne i nierealistyczne, ale im dłużej o tym myślałam, tym perspektywa wyjazdu do Stanów stawała się bliższa. Uświadomiłam sobie, że największą mentalną przeszkodą było dla mnie uzyskanie wizy. Pomyślałam, że jeśli uda mi się tę wizę uzyskać, to znak od Pana Boga, że mam jechać. Na marginesie dodam, że akurat druga połowa 2008 roku i rozpoczynający się kryzys w USA, z uwagi na korzystną relację złotówki do dolara była wyjątkowo dobrym czasem na tego rodzaju podróż. W międzyczasie otrzymałam e-mail z wydawnictwa Ten Speed Press, w owym czasie właściciela praw do książki (obecnie jest ono częścią grupy Random House), że książki What Color Is Your Parachute? oficjalnie nie ma na polskim rynku i chętnie nawiążą kontakt z wybranym przeze mnie polskim domem wydawniczym w sprawie zakupu praw do nowej polskiej edycji.

Do starań o wizę potrzebowałam oficjalnego zaproszenia ze strony amerykańskiej. Pierwszym sukcesem był fakt, że udało mi się nakłonić Dicka do napisania zaproszenia (jak twierdził, po raz pierwszy w życiu). Z zaproszeniem w garści i duszą na ramieniu udałam się do ambasady. Tam odbyłam ciekawą rozmowę z urzędniczką o tym, czy powinna zmienić pracę...;) Wizę na 10 lat udało mi uzyskać bez żadnych problemów. Nie mogłam uwierzyć we własne szczęście. Znalazłam niedrogie połączenie z San Francisco i w październiku 2008 roku spełniłam swoje marzenie, jeszcze z lat studenckich, żeby polecieć do Stanów. Miałam okazję spotkać się tam z moją coach Robertą,  mieszkać w domu Marci i Dicka Bollesów w Danville i poznać całe grono "spadochroniarzy" z różnych części świata.

Drugie moje marzenie, które coraz bardziej się wtedy konkretyzowało, dotyczyło popularyzowania książki Bollesa wśród polskich czytelników - czyli doprowadzić do jej wydania w Polsce na otwartym rynku."

Polskie wydanie ukazało się w oficynie wydawniczej Studio EMKA w marcu 2011 roku. Poszukiwanie wydawcy też wiązało się z trudnościami i z całą oddzielną historią. Pamiętam, jak wracałam po spotkaniu z wydawcą, na którym zapadła decyzja o rozpoczęciu projektu i czułam, że frunę :)

Opisałam tutaj historię, która przyniosła mi wiele radości. Co roku w marcu, na urodziny Dicka, świętuję książkę, która zmieniła moje życie i wiem, że nie tylko moje. Niedawno, gdy usiadłam znów do swoich historii dokonań, widzę, że zmiany znowu przede mną. Cieszę się, że mam ze sobą Spadochron :)

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!