Jak znaleźć pracę po 50 - 7 podpowiedzi jak ograć ageizm na rynku pracy

Jak znaleźć pracę po 50?; mężczyzna stojący przy biurku

Nie tak dawno przeczytałam ciekawy post na LinkedIn o byciu niewidzialnym na rynku pracy po przekroczeniu magicznej granicy 50 lat. Autorka pisała w nim, że wewnętrznie czuje się młoda, a wygląda na to, że pracodawcy patrzą na nią głównie przez pryzmat PESEL-u. Sama sobie przypomniała, że też w podobny sposób kilkanaście lat temu odnosiła sie do osób w wieku 50+. Wspominam o tym poście na Linkedin. Jak poradzić sobie z ageizmem na rynku pracy? Jak znaleźć pracę po 50 ? - to pytania, które być może też sobie zadajesz.

W tym artykule przedstawiam tematykę ageizmu oraz kilka sugestii jak znaleźć pracę po 50 .

Ageizm – co to?

Ageizm (ang. ageism, wym. ejdżizm) to dyskryminacja i marginalizacja ze względu na wiek. Ageizm oznacza przede wszystkim nierówne traktowanie osób starszych wiekiem w różnych obszarach życia, w tym także na rynku pracy. Kiedyś zjawisko to dotyczyło głównie emerytów lub osób w wieku przedemerytalnym, dziś ageizm może dotykać już czterdziestolatków szukających nowej pracy. Jak znaleźć pracę po 40 - 8 praktycznych wskazówek.

Badania prowadzone przez amerykańskich ekonomistów pokazują, że jeśli w procesie rekrutacji ukryjemy wiek (w aplikacjach nie podajemy daty urodzenia ani lat ukończenia studiów, a także skracamy przebieg drogi zawodowej) szansa zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną starszych kandydatów jest na podobnym poziomie co kandydatów w młodszym wieku. Bardzo często kwalifikacje osób z dłuższym doświadczeniem zawodowym lepiej odpowiadają wymaganiom pracodawców, jednak podczas rozmów kwalifikacyjnych, osoby te otrzymują statystycznie mniej ofert pracy niż młodsi kandydaci. W procesach rekrutacyjnych, gdy pracodawcy znają od początku wiek kandydata, prawdopodobieństwo otrzymania oferty przez kandydatów w wieku 40+ spada o połowę.

Zjawisko potwierdził eksperyment przeprowadzony w 2021 roku przez Polski Instytut Ekonomiczny, w którym aplikacje fikcyjnych pracowników były wysyłane w odpowiedzi na realnie istniejące oferty pracy. Wystąpiła wyraźna różnica w liczbie zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne pomiędzy młodszymi kandydatami (28 lat), a kandydatami po 50 (52-latkami) na niekorzyść tych drugich. Tę różnicę można interpretować jako przejaw dyskryminacji ze względu na wiek.

Ageizm na rynku pracy jest zjawiskiem globalnym, z którym mierzy się wiele krajów Europy i świata. Wynika on w dużej mierze ze stereotypów w myśleniu osób rekrutujących. Dobra wiadomość jest taka, że nawet i w dobie ageizmu, możemy znaleźć pracę po 50, tylko potrzebujemy podejść do poszukiwań w umiejętny sposób.

Jak poradzić sobie z ageizmem i jak znaleźć pracę po 50?

Nie patrz na ageizm, tylko działaj

U podłoża ageizmu stoją stereotypy czyli uproszczenia w myśleniu. Bardzo łatwo wpaść w takie stereotypy, jeśli sam szukasz pracy. Po co będę aplikowała, jak na rynku panuje ageizm i nikt nie zatrudni kandydatki po 50-tce? - być może też zadajesz sobie podobne pytanie. Jak możesz się domyślić, to nie jest prawda. To pułapka w myśleniu, która może sprawić, że nie podejmiemy działania. Znam wiele osób, które znalazły pracę po 50 (w tym ja sama!) i Ty możesz być także w tym gronie. Ważne, aby na bieżąco tropić podobne zniekształcenia w swoim myśleniu i im przeciwdziałać. Jeśli założylibyśmy, że ageizm dotyczy każdej rekrutującej osoby i każdej firmy, już wkrótce okazałoby się, że na rynku nie miałby kto pracować. Ageizm i stereotypy nie mogą definiować naszych możliwości. Potrzebujemy pokazywać swoją determinację i pewność siebie w szukaniu pracy. Ważne jednak, aby działać w bardzo przemyślany i metodyczny sposób.

Pokaż swoją ekspertyzę i kompetencje cyfrowe

Masz za sobą 50-te urodziny i chcesz zmienić pracę? Z pewności masz na koncie sporo ciekawych doświadczeń. Przyjrzyj się swojej dotychczasowej drodze zawodowej i zdobytym kompetencjom. One są Twoim atutem. Tak samo jak dojrzałość. Kto na rynku pracy najbardziej potrzebuje Twoich kwalifikacji? Co możesz zaoferować Twojemu idealnemu pracodawcy? Jaki cel możesz sobie określić w poszukiwaniach nowego zatrudnienia? Im Twoja aplikacja będzie bardziej skoncentrowana na tym celu, tym większe szanse powodzenia.

Jeśli widzisz, że brakuje Ci określonych umiejętności, na przykład znajomości określonego oprogramowania, zadbaj we własnym zakresie o tzw. upskilling (ang.), a więc podwyższenie posiadanych kwalifikacji i dopasowanie ich do aktualnych potrzeb rynku. Na rynku jest obecnie dużo kursów online i form darmowej edukacji na platformach takich jak Coursera, Udemy, edX, LinkedIn, YouTube i wielu innych. Informację o ukończeniu takiego kursu możesz, a nawet powinieneś, umieścić w swoim CV.

Jeśli dokonujesz zmiany zawodowej, wracasz do pracy po przerwie, tym bardziej potrzebujesz zagłębić się w artykuły wiedzowe, książki, podcasty, materiały video z obszaru, w którym finalnie chcesz się znaleźć. Może warto zacząć pisać własne teksty eksperckie do internetu? Platforma LinkedIn jest dobrym miejscem, aby rozpocząć takie działania. Jak napisać pierwszy post na LinkedIn?

Jak znaleźć pracę po 50 - 7 podpowiedzi jak ograć ageizm na rynku pracy

Szukaj odpowiedniego pracodawcy

Zawsze powtarzam, że szukając nowej pracy, prowadzimy jednocześnie rekrutację pracodawcy. Zrekrutuj takiego, który Cię potrzebuje, a więc potrzebuje Twoich umiejętności i kompetencji, a jednocześnie ceni różnorodność w miejscu pracy. Kultura organizacyjna Twojej przyszłej firmy ma znaczenie. W dobie raportowania ESG czyli sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Dyrektywa Unii Europejskiej - CSRD) temat różnorodności kapitału społecznego będzie zyskiwał na znaczeniu i może się okazać, że będąc po 50, będzie Ci łatwiej znaleźć pracę niż innym kandydatom – oby nadeszły takie czasy! Jak wyszukiwać potencjalnych pracodawców.

Docieraj do nowej pracy poprzez relacje

Najkrótsza odpowiedź na pytanie jak znaleźć pracę po 50, brzmi: poprzez networking. Kropka. Bez względu na to, co o tym myślisz, potrzebujesz to zaakceptować. Wiele osób nie wyobraża sobie szukania nowego miejsca zatrudnienia inaczej niż za pomocą wysyłania aplikacji na oferty zamieszczone na popularnych portalach. A tam osoby bardziej doświadczone mogą nie mieć tylu zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne jak ich młodsi i mniej doświadczeni koledzy. Jest jednak na to sposób. Dbanie o relacje z aktualnymi i wcześniejszymi współpracownikami, rozwijanie swojej sieci kontaktów na LinkedIn, odnawianie relacji z przeszłości, nawiązywanie bezpośrednich kontaktów z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację to tylko niektóre ze sposobów na dotarcie do informacji o potrzebach na ukrytym rynku pracy

Zadbaj, aby Twoje CV zapobiegało praktykom dyskryminacyjnym

CV powinno być nie tylko dopasowane do roli, na którą aplikujemy. Powinno przede wszystkim skłaniać rekrutującego do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. I w związku z tym dobrze, aby CV:

  • zajmowało nie więcej niż dwie strony A4,
  • koncentrowało się na kluczowych Twoich osiągnięciach, które mogą przyciągnąć uwagę pracodawcy,
  • pomijało daty urodzenia, studiów i pierwsze doświadczenia zawodowe,
  • podkreślało umiejętności, które mogą dawać korzyść i być wartością dla pracodawcy, o ile oczywiście dobrze nas opisują. Do nich można zaliczyć przykładowo: gotowość do dzielenia się wiedzą, umiejętność współpracy z osobami w różnym wieku, otwartość na uczenie się, znajomość nowoczesnych technologii, doświadczenie w rozwiązywaniu konkretnych problemów, etyka pracy, zaangażowanie w pracę, itp.

Zdjęcie nie jest niezbędne, jeśli ma nam na starcie odjąć więcej punktów niż ich dodać.

Przygotuj się na trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Możesz się spodziewać, że na rozmowie kwalifikacyjnej będziesz musiał się mierzyć z trudnymi pytaniami, także takimi, których celem będzie zbadanie, czy nie masz zbyt wysokich kwalifikacji na stanowisko, o które się ubiegasz, czy będziesz pasować do reszty zespołu pod względem wiekowym albo jak ważna jest dla Ciebie kwestia finansów - czy jesteś gotowy na ewentualne obniżenie swoich oczekiwań płacowych. Z tej racji odpowiednie przygotowanie do rozmowy o pracę jest sprawą kluczową.

Interview to także dobra okazja, aby zaprezentować swoją wiedzę na temat firmy, do której aplikujesz, a także zademonstrować swoje zaangażowanie i pasję w obszarze, w którym planujesz podjąć pracę. O tym, jak przygotować się i jak zarządzać rozmową kwalifikacyjną dowiesz się z  książki/e-booka „Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku”.

Bądź otwarty na różne formy współpracy

Praca etatowa to nie jedyna forma zarobkowania. Osoby o dużym doświadczeniu zawodowym mogą być atrakcyjnym partnerem dla firm jako freelancerzy i zewnętrzni konsultanci, jak również interim managerowie, zatrudniani do konkretnego, krótkoterminowego projektu lub zadania. To może być doskonała okazja do wykorzystania swojego doświadczenia i umiejętności na własnych warunkach.

Pracownicy 50+ to obecnie grupa, której poświęca się sporo uwagi w programach wsparcia oferowanych przez organizacje rządowe oraz fundacje i stowarzyszenia z sektora non-profit (NGO). Warto sprawdzić możliwości udziału w darmowych szkoleniach lub pomocy w zakresie doradztwa zawodowego i poszukiwania pracy.

Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć pracę po 50, to przygotuj się, że w dobie ageizmu szukanie pracy może być większym wyzwaniem i zająć więcej czasu. Z tej racji zadbaj o wsparcie ze strony rodziny lub znajomych i odpowiednie nastawienie. Twoje podejście, szczególnie zachowanie optymizmu i wytrwałość, może znacząco wpłynąć na Twoje szanse na satysfakcjonującą karierę w drugiej połowie życia. Powodzenia w poszukiwaniach!

Jestem ciekawa Twoich doświadczeń i refleksji po lekturze tego tekstu. A może jest coś, co powinno się, Twoim zdaniem, tutaj jeszcze znaleźć? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszam Cię także do zapisu na mój biuletyn ZMIANA ZAWODOWA, gdzie znajdziesz inspiracje i wskazówki dotyczące zmiany kariery i szukania nowej pracy.

 

Wykorzystane źródła:

https://www.forbes.com/sites/robinryan/2022/06/22/job-search-success-strategies-if-youre-over-50/

https://www.themuse.com/advice/jobhunting-after-50-the-new-rules

https://synergia.wz.uw.edu.pl/artykuly/ageizm-na-rynku-pracy-na-czym-polega-komu-grozi-i-jak-mu-przeciwdzialac/

https://www.nber.org/system/files/working_papers/w26623/w26623.pdf?mod=article_inline

https://www.ey.com/pl_pl/workforce/ageizm-na-rynku-pracy-dyskryminacja-ze-wzgledu-na-wiek

https://pie.net.pl/event/ageizm-w-polsce-podsumowanie-eksperymentalnego-badania-terenowego/

https://www.pwc.pl/pl/artykuly/dyrektywa-csrd-jakiezmiany-wprowadza-w-raportowaniu-esg.html

Zdjęcie: TheStandingDesk/ Unsplash

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Dzięki niemu dowiesz się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie. Przekonaj się, jak możesz dopasować zawodową ścieżkę do swoich potrzeb.

Wystarczy, że zapiszesz się na mój biuletyn (newsletter), a darmowy rozdział trafi prosto do Twojej skrzynki. Z biuletynu zyskasz informacje o nowościach oraz inspirujące wskazówki, które pomogą Ci skutecznie rozwijać Twoją karierę w zgodzie ze sobą.

Dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!