Jak opracować dobry plan?

Ktoś kiedyś powiedział, że każde marzenie może stać się planem działania,  jeśli tylko określimy termin jego realizacji. Z pewnością wielka moc tkwi w planowaniu. Amerykanie mówią, jeśli nie udaje ci się przygotować planu, to planujesz porażkę.

Co jest podstawą opracowania dobrego planu?

1) Najważniejszy jest jasno określony cel.

Czemu służyć ma Twój plan? Myślę, że w przypadku większości osób odwiedzających tę stronę, odpowiedź może brzmieć następująco:

  • chcę wybrać nowy kierunek mojej drogi zawodowej,
  • chcę znaleźć nową pracę,
  • chcę przygotować się do przejścia do nowej pracy w dłuższej perspektywie czasowej,
  • chcę lepiej zarządzać swoją karierą zawodową,
  • chcę rozpocząć własną działalność biznesową lub chcę ją rozwinąć, albo może coś jeszcze zupełnie innego...

To jest na razie ogólny zarys celu - kierunek, wizja.

Bez względu na to, czy wyznaczamy sobie cele zawodowe czy życiowe, żeby cel był możliwy do osiągnięcia, musi być konkretny, łatwy do zmierzenia, osadzony w czasie, zgodnie z zasadami SMART.

S (specific) - konkretny
M (measurable) - mierzalny
A (achievable) - osiągalny
R (results oriented) - zorientowany na rezultaty
T (time specific) - osadzony w czasie.

Jasny cel to określenie konkretnego działania w konkretnym przedziale czasowym. Jak pisze Covey, zawsze zaczynaj z wizją końca. To co ważne, cel powinien być tak określony, aby jego wykonanie było zależne od Ciebie. Wtedy cel staje się naprawdę motywujący.

Nie każdemu wyznaczanie celów przychodzi równie łatwo. Z pewnością ważne są uwarunkowania osobowościowe, które ułatwiają lub utrudniają planowanie. Ja nie mam natury systematycznej, więc choć planowanie bardzo lubię, to tworzenie planów i egzekwowanie ich jest czymś, czego muszę się uczyć. Są ludzie, którym to przychodzi wręcz naturalnie. Jednak i jedni, i drudzy, aby realizować cele, zarówno zawodowe, jak i życiowe, potrzebują planów.

2) Drugi ważny element to odpowiednia taktyka, a więc działania - kroki, które chcemy podjąć, aby osiągnąć swój cel.

Ja mawia Adam Urbanski, mistrz tworzenia strategii marketingowych, ważniejsze jest, aby podejmować właściwe działania, aniżeli podejmować działania w sposób właściwy. Czyli najpierw co, a potem jak.

Jeśli nasza lista działań jest długa, to dobrze jest określić sobie priorytety oraz kolejność, co jest ważniejsze, co mniej ważne, oraz co po czym. Zwykle ta lista w toku czasu będzie ulegać zmianom w miarę zdobywania kolejnych informacji. Dobrze, aby opierając się na tym co już wiesz, przygotować plan na dziś.

Najlepiej, aby sekwencja działań była taka, że na końcu znajduje się konkretna aktywność, którą możesz wykonać już jutro.

3) No i trzeci istotny element, to kamienie milowe. A więc sposób, jak będziesz mierzyć swoje postępy w realizacji celu. Po czym poznasz, że jesteś bliżej celu i kiedy będziesz wiedział, że swój cel osiągnąłeś.

Oczywiście niezwykle przydatna zasada w planowaniu: plan powinien być zapisany!

Zachęcam do opracowania planu na cały rok. Nie jest wcale konieczne, aby robić to na początku roku. Moment rozpoczęcia planowania możesz wybrać dowolnie. Pobierz formularz celów osobistych na kolejny rok.

Od wielu lat sporządzam sobie taki plan, a potem pod koniec roku sprawdzam, co mi się udało osiągnąć, a czego nie zrobiłam. Wychodzi z tego naprawdę świetne podsumowanie roku. Zwykle wtedy przypominam sobie o rzeczach, o których już zdążyłam zapomnieć. Zastanawiam się nad tym, na czym poległam. Mogę też przenieść niezrealizowane punkty do planów na następny rok.

W nowym roku życzę dobrego zaplanowania i osiągnięcia celów!

 

Wykorzystane źródła:

Covey S.R. 7 nawyków skutecznego działania, Rebis 2007.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!