7 przeszkód na drodze zmiany zawodowej

Często pracuję z osobami, które poszukują inspiracji przy wprowadzaniu zmian w swoim życiu zawodowym. Samo uświadomienie sobie jaka praca kręci nas i porywa, to bardzo dużo, ale nie wszystko. Pozostaje proces przełożenia tego pomysłu na realia rynku pracy i wdrożenie zmiany zawodowej. Tu często zaczynają się "schody". Pojawiają się przeszkody, które na różnych etapach utrudniają dotarcie do celu i rozpoczęcie wymarzonej pracy.

A gdyby podejść do tych utrudnień z pełną akceptacją? One są po coś. Mają mnie czegoś uczyć. Dzięki takim przeszkodom mogę sprawdzić, jak bardzo sam cel jest dla mnie ważny i czy faktycznie jest to MÓJ cel?

Drzemie w nas wielka energia. Z jednej strony są siły, które nas pchają do działania, a z drugiej takie, które zdają się działać odwrotnie do kierunku naszego chcenia. Potrzeba eksperymentowania i potrzeba bezpieczeństwa. Jedno i drugie jest nam potrzebne do życia. Od tego co przeważy, zależy powodzenie naszych planów. Mamy do wyboru, albo zaakceptujemy status quo - stan, w którym żyjemy, albo podejmiemy ryzyko jego zmiany.

Bariery na drodze zmian, w tym także zmiany zawodowej mogą mieć różny charakter, ale większość tkwi w naszych głowach. Czy rozpoznajesz któreś z nich?

1) Lęk przed porażką

"Boję się, że mi się nie uda", "Tak dużo mam do stracenia", "Czy sobie poradzę?". Jak poradzić sobie z porażką?

2) Odkładanie decyzji czyli prokrastynacja

 "Nie jestem jeszcze gotowa", "Muszę do tego dojrzeć", "Może w przyszłym roku będzie lepsza sytuacja na rynku"

3) Koncentracja na przeszłości

 "Poprzedni szef to...", "Jaka szkoda, że nie poszedłem na inne studia", "Gdybym mógł cofnąć czas, to wszystko zrobiłbym inaczej"

7 przeszkód na drodze zmiany zawodowej

4) Przeciążenie, wypalenie, symptomy depresji

"Nie mam czasu, żeby się tym zająć", "Mam tyle rozpoczętych projektów", "Brak mi energii", "Jestem bez sił". Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

5) Bieg za doskonałością

"Jak nie będę w tym najlepszy, to wszystko nie ma sensu", "Jestem na to za słaby", "Nie mogę sobie pozwolić na mierność". Sprawdź, czy masz w sobie perfekcjonistę

6) Wewnętrzny krytyk

"Co inni powiedzą?", "Inni pomyślą, że jestem wariatką", "Nikt w moim wieku nie robił czegoś podobnego", "To nierealne", "To naiwne". Przekonania w poszukiwaniu pracy

7) Obawa przed podjęciem ryzyka

"Muszę mieć 100%-ową pewność, że nie splajtuję", "Nigdy z własnej woli nie rzucę tak dobrze płatnej posady", "Jestem w złotej klatce", "Skąd mam wiedzieć, że mój plan jest dobry"

Powyższa lista z pewnością nie wyczerpuje przekonań i wątpliwości, które mogą się pojawić w związku ze zmianą zawodową. Najważniejsze, to uważnie przyglądać się swoim myślom i mierzyć się z nimi, gdy się pojawiają.

A jakie są twoje mentalne bariery, które utrudniają ci podjęcie działania?

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję za odwiedzenie mojej strony!

Mam dla Ciebie darmowy rozdział z e-booka
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".
Sprawdź, czy zmiana zawodowa jest optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie!
Pobierz wraz z zapisem na biuletyn.