Dobre CV to dokument, w którym prezentujesz siebie pracodawcy jako najlepszego kandydata do pracy na stanowisku X. Twój podstawowy cel to skłonić czytającego do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. CV nie jest opisem całego Twojego doświadczenia zawodowego ani przedstawieniem Twojej osoby. Czy w ten sposób myślisz o swoim CV? Jeśli tak, to gratuluję. Jeśli nie, to zapraszam do bardziej marketingowego podejścia w szukaniu pracy.
Poniżej znajdziesz podstawowe zasady, które potrzebujesz spełnić, aby Twoje CV było bardzo dobre czyli skuteczne. Poznasz też najczęściej popełniane błędy w CV, z którymi stykam się od wielu lat w swojej pracy i których naprawdę warto unikać.
Dobre CV to znaczy dopasowane CV
Dobre CV powinno być dopasowane do stanowiska, na które aplikujesz. Największym błędem, nagminnie popełnianym przy tworzeniu CV, jest właśnie jeden wzór tego dokumentu rozsyłany do wszystkich pracodawców niezależnie od oferty pracy, na którą odpowiadamy. Podczas szukania pracy warto zadać sobie następujące pytania: Jaką pracę chcę znaleźć dzięki temu dokumentowi, który przygotowuję? W jakiej branży albo w jakiej firmie chcę pracować? Im Twoje poszukiwania pracy będą bardziej skoncentrowane na celu, tym szybciej znajdziesz to, czego szukasz.
Od tego, na jakie stanowisko startujesz, zależy jakiego rodzaju informacje o Twoim doświadczeniu znajdą się w Twoim CV. Więcej: Jak napisać dobre CV - o dopasowaniu w CV
Co powinno zawierać CV ?
Dobre CV, w ujęciu chronologicznym powinno się składać z następujących elementów:
Podstawowa sprawa: imię i nazwisko oraz dane kontaktowe
Imię i nazwisko może być jednocześnie tytułem Twojego CV. Nie piszemy obecnie słowa "CV" w tytule - z takim błędem, mniejszego kalibru, także się spotykam, choć już rzadziej niż parę lat temu. Podstawowe dane kontaktowe to w czasach RODO adres mailowy oraz numer telefonu. Można dodać miejsce (miasto) zamieszkania, jeśli ubiegamy się o pracę o charakterze stacjonarnym. Adres mailowy powinien mieć profesjonalne brzmienie i być łatwy w użyciu dla osoby rekrutującej. O błędzie związanym z adresem e-mail wspominam w oddzielnym punkcie niżej.
Profil zawodowy co wpisać ?
Profil zawodowy to kilka zdań pokazujących Twoje najważniejsze kompetencje w odniesieniu do stanowiska, na którym chcesz pracować. To taki opis siebie w CV - w pierwszej osobie liczby pojedynczej albo w trzeciej osobie. Ja osobiście preferuję tę drugą formę. Ważne, aby znalazło się tam podsumowanie "z lotu ptaka" Twojego doświadczenia w jak najbardziej skondensowanej formie. Przykładowo w profilu zawodowym możemy napisać na jakim stanowisku mamy największe doświadczenie, ile lat, co jest naszą najsilniejszą kompetencją i co nas wyróżnia spośród innych kandydatów. Wszystko oczywiście w odniesieniu do stanowiska, na które aplikujemy. Brak przemyślenia informacji podawanych w profilu zawodowym i w całym CV, co najczęściej wynika ze słabego rozpoznania swojej osoby, to kolejny błąd w CV, o którym koniecznie trzeba tutaj wspomnieć.
Dobre CV = doświadczenie zawodowe
Sekcja 'Doświadczenie zawodowe' to najważniejszy element dobrego CV. W tej sekcji opisujesz swoje dotychczasowe doświadczenia związane z pracą przedstawione w odwróconej chronologii (zaczynając od ostatniego miejsca pracy). Najlepiej pokazać te doświadczenia podając przykłady dokonań (sukcesy, ważne projekty, uzyskane wyniki w pracy, itp.), które uważasz, że mogą być interesujące dla potencjalnego pracodawcy. Koncentracja w opisie CV tylko i wyłącznie na obowiązkach wykonywanych w kolejnych miejscach pracy to także błąd w CV, bardzo często pojawiający w dokumentach, które oglądam.
Wykształcenie
W części Wykształcenie przedstawiasz informacje o ostatnich i najważniejszych etapach edukacji, także w odwróconej chronologii. Jeśli są to studia wyższe, nie podajemy etapów wcześniejszych, np. szkoły średniej, chyba, że jest to ważna informacja w kontekście stanowiska, o które się staramy.
Jak napisać dobre CV? Unikaj tych 10 błędów w CV
Dobre CV - inne informacje
Jeśli znamy inne języki poza ojczystym to warto zamieścić w CV sekcję: Znajomość języków obcych. Przy każdym języku podajemy wtedy poziom znajomości, zaczynając od tego, który znamy najlepiej.
W tym miejscu można umieścić inne istotne informacje zawodowe np. kursy i szkolenia albo ważne osiągnięcia typu publikacje, wystąpienia. Cały czas dobrze pamiętać, aby podać tylko te fakty, które odnoszą się do stanowiska, na którym pragniemy pracować. Błędem z którym mam dość często styczność to podawanie zbyt wielu informacji o kursach, które nie są istotne dla potencjalnego pracodawcy lub które straciły swoją aktualność.
Zainteresowania to sekcja, którą możemy umieścić w CV, ale nie musimy. Warto tutaj wybrać tylko kilka, jeśli mamy szerokie spektrum zainteresowań. I także dopasować je do pozycji, o którą się ubiegamy.
Klauzula o ochronie danych osobowych - według aktualnych informacji z UODO (07/2020) nie jest ona wymagana, o ile nie chcemy, aby nasze CV zostało zachowane w bazie na przyszłość.
We wszystkich tych sekcjach potrzebujemy pamiętać o słowach kluczowych, które są podstawą pracy systemów rekrutacyjnych ATS. Więcej: Jak napisać dobre CV - o CV dopasowanym do wymagań ATS. Brak uwzględnienia słów kluczowych w CV to duży błąd, który może sprawić, że nasza aplikacja pozostanie niezauważona.
Poprawność językowa
CV ma Cię pokazać jako profesjonalnego kandydata do pracy, zadbaj więc, aby każdy element treści oraz formy wzmacniał to wrażenie. Laszlo Bock legendarny szef HR z Google wspominał o literówkach w CV, jako częstym zjawisku dyskredytującym kandydatów. To także pokrywa się z moimi obserwacjami. Literówki i niechlujne przygotowanie to duży błąd, który popełnia w CV wiele osób. Zadbaj o korektę Twojego CV, poproś kogoś z talentem precyzji o finalne sprawdzenie dokumentu.
Profesjonalny adres email oraz zdjęcie
Inny element, który może zepsuć wrażenie to nieprofesjonalny adres mailowy - np. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na szczęście z tym błędem coraz rzadziej mam styczność. Odrębnym tematem jest zdjęcie, na którym powinieneś się prezentować jak profesjonalista. Mało profesjonalne zdjęcie to kolejny błąd w CV, którego dobrze jest unikać. Zadbaj o ważne rzeczy związane ze zdjęciem: dobrą jakość fotografii, gładkie tło, spojrzenie w obiektyw i pogodny wyraz twarzy.
Jak napisać dobre CV - grafika ważna, ale bez przesady
Jeśli chcesz napisać dobre, profesjonalne CV, to profesjonalizm możesz zaakcentować graficznie poprzez zadbanie o przejrzystość formy, wielkość czcionki, marginesy (ważne dla czytającego jako miejsce na notatki). Niekoniecznie musisz się wyróżnić kolorowym CV ze skomplikowaną grafiką. Chyba, że startujesz na stanowisko, gdzie popisanie się oryginalnością doda Ci więcej punktów. Warto uwzględniać tu także wymagania systemów ATS.
Prawdziwe informacje
Pamiętaj, że w dobrym CV powinny się znaleźć tylko informacje zgodne z prawdą. Podanie nieprawdy automatycznie podważa zaufanie potencjalnego pracodawcy do Twojej osoby. Ten błąd w CV to prawdziwa plaga dla osób rekrutujących.
Poznaj swojego potencjalnego pracodawcę
Szukanie pracy to ciągły proces uczenia się, testowania różnych strategii. Nie ma jednego uniwersalnego zbioru preferencji, który podziela każdy, bez wyjątku pracodawca. Nie ma też jednej sztywnej odpowiedzi na pytanie, jak napisać dobre CV. To dotyczy także wyglądu CV i sposobu aplikowania. Dlatego tak ważne jest badanie potencjalnych pracodawców, zbieranie informacji o firmach, w których chcemy pracować.
I na zakończenie zdanie, które całkiem dobrze odnosi się do CV: więcej wcale nie znaczy lepiej. Przeładowane CV to błąd, o którym często zapominamy chcąc w nim zawrzeć jak najwięcej informacji na swój temat.
Mam nadzieję, że zasady, jak napisać dobre CV, które tutaj zawarłam, jak również wiedza o błędach w CV, których warto unikać, pomogą Ci stworzyć swoje najlepsze CV i finalnie dostać wymarzoną pracę. Tego Ci życzę!
Szerzej o CV, w tym także o CV funkcjonalnym, przeczytasz w książce/e-booku "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".
Źródła, z których korzystałam:
http://www.businessinsider.com/laszlo-bock-resume-mistakes-google-2014-9?IR=T
Źródła własne "Skuteczne CV"