Cele zamiast postanowień noworocznych

Końcówka roku i sylwestrowa noc skłaniają nas do refleksji. Myślimy o tym, czego sobie życzyć w Nowym Roku i postanawiamy coś: zmienić siebie, swoje nawyki, zrobić coś, na co nie było czasu w ciągu ostatniego roku. Im postanowienie jest bardziej oderwane od rzeczywistości, tym szansa na jego realizację maleje. Wszyscy wiemy, że postanowienia noworoczne już w styczniu przestają nas mobilizować do działania. Zapominamy o nich, rezygnujemy, gdy pojawi się jakaś trudność lub zmianie ulegają nasze priorytety. Ale czy musi tak być?

Zamiast postanowień noworocznych postaw sobie roczne cele

Cele powinny być jasno określone, z terminem wykonania, z listą drobnych kroków-działań prowadzących do celu, realistyczne, ale jednak ambitne, mobilizujące do działania, dotyczące ważnych dla nas obszarów naszego życia. Więcej: Jak opracować dobry plan?

Podsumuj i wyciągnij wnioski

Warto zanim postawimy sobie cele, wykonać analizę tego, co za nami. Jeśli regularnie planujemy, to analiza będzie dotyczyć ostatniego roku. Jeśli do tej pory nie stawialiśmy sobie celów, podsumujmy to co w ostatnim czasie realizowaliśmy. Jakie lekcje na przyszłość możemy wyciągnąć z naszego dotychczasowego działania?

Cele zamiast postanowień noworocznych

Jeden cel lub kilka

Dla minimalistów to może być jeden ważny cel, którego osiągnięcie przyniesie ci znaczącą zmianę w życiu. Dobrze, żeby był on zależny od ciebie, bo cóż z tego, że postanowisz sobie coś, na co nie będziesz mieć kompletnie żadnego wpływu. Korzystnie także byłoby, aby praca nad realizacją tego celu, przynajmniej częściowo, była dla ciebie źródłem radości i przyjemności, przygodą, a nie wyłącznie katorgą i poświęceniem się.

Maksymalistom polecam postawienie celów w każdym z 9 obszarów życia:

1) zdrowie i kondycja fizyczna
2) relacje z ludźmi/ rodzina
3) praca/kariera; własny biznes
4) rozrywka/ odpoczynek/ czas wolny
5) finanse
6) duchowość; wiara
7) rozwój osobisty/ samodoskonalenie
8) działalność społeczna / charytatywna
9) dom i najbliższe otoczenie fizyczne

Zapisz

Niezwykle istotne jest spisanie swoich postanowień, a potem rozpisanie kolejno potrzebnych działań. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z planowaniem, warto skoncentrować się na jednym celu i przejść do kolejnego, gdy ten pierwszy zrealizujesz. Jeśli postawisz sobie kilka celów, plusem może być, że z pewnością przynajmniej część z nich uda ci się osiągnąć, a to stworzy podstawę do kolejnych sukcesów. Minusem może być jednak nadmierne skoncentrowanie na tym, co się nie udało. Pamiętaj, planowanie to okazja do uczenia się, a nie biczowania samego siebie.

Dlaczego taki cel

Zastanów się, dlaczego chcesz taki cel osiągnąć. Niby wydaje się oczywiste, że stawiamy sobie cele, które są dla nas ważne, ale czy potrafimy powiedzieć sobie, co za tym stoi? Dużo od tego zależy, czy faktycznie jest to dla nas ważne, czy możemy w tym zrealizować swoje największe talenty i pragnienia serca.

Monitoruj realizację celów i bądź elastyczny

Gdy mamy tak postawione cele, warto w ciągu roku, na przykład co kwartał sprawdzać postęp, a na co dzień mieć je spisane w widocznym miejscu. Najważniejsze, żeby cele były tak określone, aby móc łatwo ocenić fakty, co się zadziało na drodze do celu, w jakim stopniu je zrealizowaliśmy. Potem łatwiej jest podjąć decyzję, które cele chcę zmienić, co jest dla mnie nadal ważne (dlaczego?) i chcę przełożyć na następny rok, a co mogę świętować podczas sylwestrowej nocy :)

Życzę dobrze postawionych życiowych celów i radości z ich realizacji! Nie tylko w obszarze zawodowym.

Do końca stycznia możesz pobrać osobisty plan na najbliższy rok - praktyczne narzędzie do stawiania celów w 9 obszarach życia. Zajrzyj do materiały do pobrania.

 

Patrzę na moją żonę, która właśnie w ten sposób wszystko planuje i muszę przyznać, że rzeczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim już małe kroczki cieszą. Tylko, żeby móc stosować taką strategię trzeba jednak mocno się nasilić i przede wszystkim przezwyciężyć ciągłe patrzenie w ten ostateczny cel. Ja mam tak. Od razu chciałbym milion złotych zapominając, że tak się nie da. Że trzeba zbierać złotówkę do złotówki. Dużo dobrego w Nowym Roku :) Grześ
Tak, cierpliwość i wytrwałość bardzo są pomocne o osiąganiu celów. Ale też trzeba co jakiś czas patrzeć w ten ostateczny cel, bo to nam pomaga wrócić, gdy zejdziemy z ustalonego kursu.
Wielkie dzięki za życzenia! A ja życzę tego miliona!:)
Pozdrowienia Justyna
Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Dzięki niemu dowiesz się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie. Przekonaj się, jak możesz dopasować zawodową ścieżkę do swoich potrzeb.

Wystarczy, że zapiszesz się na mój biuletyn (newsletter), a darmowy rozdział trafi prosto do Twojej skrzynki. Z biuletynu zyskasz informacje o nowościach oraz inspirujące wskazówki, które pomogą Ci skutecznie rozwijać Twoją karierę w zgodzie ze sobą.

Dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!