Produktywność - jak najpełniej wykorzystać swój czas?

Produktywność; Klepsydra

Najcenniejszym naszym zasobem, który został dany każdemu po równo, jest czas. Każdy z nas ma go tyle samo do dyspozycji w ciągu doby. Od nas zależy jak go wykorzystamy. Nie zamierzam pisać tutaj o zarządzaniu czasem, bo coś takiego jest zwyczajnie niemożliwe. Czas płynie nieubłaganie, bez względu na to jak dobrze będziemy nim zarządzać. Mamy jednak wpływ na to, jak go wykorzystamy, jakie będą nasze cele, aktywności i nastawienie.

Produktywność co to

Produktywność to najkrócej mówiąc, najszybsze osiągnięcie założonych celów, przy najmniejszym wykorzystaniu zasobów, które mamy do dyspozycji.

Jakie są podstawowe założenia w byciu produktywnym?

Przede wszystkim, warto przyjąć założenie, że:

1) mamy wystarczającą ilość czasu, aby wypełnić nasz życiowy cel, nasze posłannictwo tu na ziemi. Taka postawa daje nam poczucie sensu i kontroli.

2) Mamy znaczący wpływ na przebieg wydarzeń. Od tego, jakie decyzje oraz działania podejmiemy i jak to zrobimy, wiele zależy.

3) Jesteśmy otwarci na wyzwania i zmiany, które dzieją się wokół nas, na które nie mamy wpływu. Zmiany są czymś naturalnym i oczywistym - są dla nas szansą, jeśli je dobrze wykorzystamy.

Produktywność - jak najpełniej wykorzystać swój czas?

Co robić, aby wykorzystywać swój czas jak najbardziej efektywnie?

1. Jasne cele

Bez względu na to, czy szukasz pracy, planujesz zwrot w swojej karierze czy rozkręcasz własny biznes, świadomość celu, związanych z nim priorytetów i pełna odpowiedzialność za ich realizację, jest Twoją busolą. Jeśli nie zależy Ci na niczym konkretnym, nie ma znaczenia co zrobisz ze swoim czasem, prawda? Pomyśl, jaki jest Twój cel, do czego dążysz w pracy? Czym chcesz się podzielić ze światem najbardziej?

2. Terminy

Bardzo często, gdy mamy jasny termin wykonania zadania, nasza produktywność rośnie. Łatwiej jest nam określić priorytety poszczególnych zadań, co jest najważniejsze i najbardziej pilne, co może poczekać, jest całkowicie zbyteczne, a co może wykonać z powodzeniem ktoś inny. Ustalenie realistycznego terminu jest punktem wyjścia na drodze do celu. Kiedy chcesz osiągnąć swój cel? Kiedy postawisz swój pierwszy krok?

3. Dobre przyzwyczajenia i nawyki

Jest wiele nawyków, które świetnie służą naszej produktywności, ale być może wcale nie mamy takiej świadomości. Dobrze jest zacząć od zastanowienia, co jest obecne w Twoim życiu w tym momencie? Jakie Twoje przyzwyczajenia służą Tobie i Twoim celom, a co przeszkadza i chciałbyś to zmienić? Gdzie czas przecieka Ci jak przez sito?

4. Dyscyplina

Mówi się, że wyjątkowe rezultaty osiągają tylko ci, którzy wytrwale kontynuują zadania, pomimo niesprzyjających okoliczności. Jeśli myślisz o sobie, że nie jesteś zdyscyplinowany, to nie znaczy, że nie możesz tego zmienić. Dyscyplina wcale nie oznacza poganiania siebie bacikiem. Wręcz przeciwnie. Przyjrzyj się swoim najbardziej smakowitym "marchewkom". Samodyscyplina nie ogranicza Cię, ale daje Ci pole do wykonania działań, które są dla Ciebie najważniejsze. Ważne, że nie musi to być katorga, możesz czuć przy tym radość i dobrze się bawić. Nawet jeśli coś się nie uda, zawsze jest to okazja do uczenia się i podejmowania nowego wyzwania. Jeśli lenisz się lub zwlekasz z podjęciem działania, co mogłoby Ci pomóc? Co najbardziej Cię motywuje w takich okolicznościach? Co pomaga Ci zachować kurs? Może potrzebujesz jednej osoby lub grupy, która będzie Cię wspierała albo konkretnych "przypominajek" wspomagających Twoją pamięć ?

Jednym z moich sposobów na wzrost efektywności jest "centralizacja" zadań do zrobienia w notesie, w którym prowadzę dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne plany działań na polu zawodowym i prywatnym. To może być także korzystanie z aplikacji albo prowadzenie kalendarza w formie elektronicznej. Inny nawyk, z którego jestem zadowolona, to wykonywanie od razu zadań, które trwają nie dłużej niż 2 minuty oraz ustawianie sobie czasomierza, gdy mam do wykonania większą pracę - praca bez zakłóceń przez 25 minut i potem 5 minut oderwania się od pracy i krótkiej przerwy. O technice Pomodoro i innych sposobach na produktywne poszukiwanie pracy w artykule "Poszukiwanie pracy i produktywność".

A jakie są Twoje sposoby na produktywność? Zapraszam na stronę fb/ZmianaZawodowa/

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Przekonaj się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie.

Pobierz wraz z zapisem na biuletyn i dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!