W czasie, gdy pisałam ten artykuł, po wpisaniu w google frazy "Jak rozpoznać swoje powołanie?", w pierwszej kolejności pojawiały się strony dotyczące rozpoznawania powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, do małżeństwa lub do życia w pojedynkę. Oczywiście rozeznanie powołania stanu jest czymś ogromnie ważnym, ale na tym przecież nie koniec. Jest jeszcze przecież powołanie zawodowe. Jak odnaleźć swoje powołanie zawodowe? Ważne jest przecież, aby w życiu robić to, do czego mamy największe talenty, czym możemy się dzielić z miłością i z pełnym zaangażowaniem. Po to zostaliśmy obdarowani przez Stwórcę różnorakimi predyspozycjami i uzdolnieniami, aby czynić z nich najlepszy użytek, obracać przysłowiowymi talentami. Pytanie, czy mamy świadomość, (a) jakie są nasze wewnętrzne dary i (b) w jaki sposób mamy je wykorzystywać w życiu.
Dla ludzi wierzących, chcących znaleźć swoje powołanie, priorytetem jest powierzenie tej sprawy Panu Bogu i otwarcie się na pomoc Bożej Opatrzności. To punkt wyjścia. Najczęściej potrzebny jest czas, jednak samo czekanie może nie wystarczyć. Potrzeba przyglądać się sobie i odkrywać siebie, najlepiej w działaniu. W artykule przedstawiam wskazówki jak odnaleźć swoje powołanie albo inaczej misję życiową w codziennym życiu.
5 wskazówek, jak znaleźć swoje powołanie zawodowe
Kiedy najczęściej odczuwasz radość?
1. Radość. Wiele razy na tej stronie pisałam o radości. Odczuwanie radości jest najbardziej oczywistym naszym ludzkim drogowskazem w jakim obszarze leży nasze powołanie. Jedne czynności, aktywności, sprawiają nam radość, a inne niekoniecznie. Mogą być one wskazówką naszych talentów, ale nie muszą! Wystarczy przyglądać się sobie w życiu codziennym. A co zrobić, gdy mamy trudny czas i nie odczuwamy radości, czujemy wypalenie, zmęczenie, brak sił? Dobrze jest wtedy przyjrzeć się swojej przeszłości, co wcześniej sprawiało nam prawdziwą radość, przypomnieć sobie te piękne chwile. Pracując indywidualnie z klientami zwykle staramy się przyglądać takim ważnym momentom, zdarzeniom i poszukiwać w nich ukrytych wskazówek dotyczących powołania. Uwaga! Radość może być w miejscach, gdzie jeszcze nas nie było. Dlatego warto próbować nowych rzeczy, nie zrażać się pierwszym wrażeniem, próbować, próbować, próbować.
Do czego tęskni Twoje serce?
2. Tęsknota serca. Czy jest jakieś zajęcie, za którym tęsknisz i ta tęsknota nie daje Ci spokoju? Jakie sygnały wysyła Ci Twoje ciało i dusza? O czym to może świadczyć? Jakie widzisz ograniczenia i jak możesz sobie z nimi poradzić? Przypominam sobie klientkę, która najbardziej na świecie kochała operę i w marzeniach i tęsknotach serca zawsze była śpiewaczką operową. Jasne było dla niej, że nie ma warunków głosowych, aby mogła wykonywać z powodzeniem ten zawód. W końcu zdecydowała, że wybiera inny zawód, a operą będzie żyła po pracy. Tak rozeznała swoje powołanie. Warto iść jednak za tęsknotą serca i szukać zawodów, zajęć, które łączą się w jakiś sposób z ukochaną dziedziną, w których możemy wykorzystywać nasze silne strony. Można samemu nie śpiewać, ale pracować przy produkcji widowisk operowych, sprzedawać sprzęt grający, pisać na temat muzyki operowej i tak dalej i dalej.
Jak rozpoznać swoje powołanie?
Czego łatwo się uczysz?
3. Szybkie uczenie się. Warto przyjrzeć się temu, co przychodzi nam z naturalną łatwością. Do tego potrzeba zacząć działać i sprawdzać siebie poprzez praktykę. To temat, nad którym bardzo często pracuję z klientami. Zauważanie "cichego" mistrzostwa, a więc obszarów, w których szybko zdobywamy wiedzę i umiejętności, jest często trudne, dlatego, że wydaje się nam, że wszyscy reagują tak samo. Czasem szybko opanowujemy jakąś dziedzinę, ale trudno jest nam przekazać te umiejętności krok po kroku drugiej osobie. Tam, gdzie proces uczenia przebiega szczególnie łatwo, może kryć się nasze powołanie.
Kiedy tracisz poczucie czasu?
4. Doświadczenie typu "flow". Flow (po polsku przepływ), to termin wprowadzony przez amerykańskiego psychologa, Mihály Csíkszentmihályi. Wskazuje na stany pełnej koncentracji i zaangażowania w zadanie, kiedy czujemy szczęście, wręcz uskrzydlenie. Przy jakich aktywnościach czas przestaje dla nas płynąć? Jakie działania pochłaniają nas bez reszty? Kiedy najłatwiej jest się nam skoncentrować? Więcej o zjawisku Flow.
Co mogą o Tobie powiedzieć inni?
5. Konkretna informacja zwrotna. Co o naszym powołaniu mogą powiedzieć inni? Jak nas odbierają? Jak postrzegają nasze talenty? Informacja zwrotna może być ważną wskazówką, ale trzeba być tutaj ostrożnym. Ktoś inny, życzliwy nam, może mieć gotową koncepcję dla naszego życia. Często się zdarza, że to rodzice lub osoby bliskie chcąc nam pomóc, uszczęśliwiają nas dobrymi radami. W efekcie idziemy w kierunku, który jest realizacją tęsknot czy przemyśleń innej osoby, a nie jest naszą własną drogą, zgodną z naszym powołaniem.
Jeśli stoisz przed wyzwaniem, jak odnaleźć swoje powołanie, zależy Ci, aby rozpoznać swoją zawodową drogę, na której będziesz czuł, że jesteś we właściwym miejscu, a żadna z powyższych wskazówek nie daje Ci jasności, skonsultuj się z kimś zaufanym. Czasem wystarczy zmiana perspektywy, aby zobaczyć rzeczy w innym świetle. Zapraszam do kontaktu i umówienia się na konsultację! O podejściu do pracy jako do powołania i badaniach z tym związanych czytaj w artykule Praca jako powołanie.
Odkryj swój potencjał
Masz pytanie? Skontaktuj się ze mną już teraz!
Zapraszamy do obejrzenia webinaru "Jak odkryć misję życiową?" i pobrania kart pracy.
Zdjęcie: Qimono/ Pixabay