6 wskazówek, gdy Twoje talenty są jak ośmiornica

Czy widziałeś kiedyś ośmiornicę zanim przystąpi do działania i dokona skoku na swoją ofiarę? Na filmie poniżej dobrze widać mechanizm jej działania.

Bardzo często w poszukiwaniu optymalnej drogi zawodowej nie zauważamy tego, co jest na wyciągnięcie ręki, ale jednak ukryte. Tak jak z tą ośmiornicą na filmie. Szukamy, szukamy, staramy się dotrzeć do tego, co jest ważne i nie możemy zobaczyć.  I nagle błysk, olśnienie, niespodzianka. Coś, czego długi czas szukaliśmy, było cały czas bardzo blisko. Wcześniej niezauważalne.

Nasze największe talenty często są przed nami zakryte

Tak zostaliśmy skonstruowani, że nie zauważamy w sobie tego, co może być oczywistością dla innych. Nie doceniamy tego, co mamy. Uważamy, że to nic szczególnego, że każdy tak ma. Dick Bolles w książce wielokrotnie cytowanej na tej stronie, jednej z moich ulubionych, pisze  tak: "Każdy z nas cierpi na rodzaj ślepoty - i to nie na dary otrzymywane od innych ludzi. Jesteśmy daltonistami w kwestii własnej wyjątkowości." (Jakiego koloru jest twój spadochron?, Wyd. STUDIO EMKA, Warszawa, 2011).

Na drodze do realizacji naszego powołania możemy natrafić wielokrotnie na sytuację, gdy obracamy się w kółko, bezskutecznie poszukując jakiejś wskazówki, natchnienia.

6 wskazówek, gdy Twoje talenty są jak ośmiornica

Co robić, gdy nasze życiowe powołanie jest ciągle ukryte?

1. Po pierwsze cierpliwość, bo jak mówi przysłowie, "co nagle, to po diable". Wiedz, że nie ma możliwości, aby to, co jest Twoim powołaniem, nie pojawiło się w Twoim życiu w którymś momencie. Powołanie jak sama nazwa wskazuje, woła Cię - trzeba cierpliwie wsłuchiwać się w siebie. Bardzo pomocna jest wtedy modlitwa, powierzanie się Opatrzności, zaufanie Bożemu planowi wobec nas.

2. Zachowaj świeży umysł. Zadbaj o swoje ciało, zrównoważone odżywianie, codzienną aktywność fizyczną, wystarczającą dawkę snu. Zapewnij sobie czas na odpoczynek i relaks. Niby oczywistości, a tak często o tym zapominamy uporczywie koncentrując się na znalezieniu rozwiązania naszego problemu.

3. Przyglądaj się sobie w działaniu. Testuj siebie w różnych sytuacjach, wykraczaj poza strefę wygody i ciepełka. Wyciągaj wnioski z tych działań. Bądź konkretny, spisuj swoje obserwacje. Co sprawia, że rozkwitasz? Kiedy zyskujesz nową energię? Kiedy praca staje się dla Ciebie zabawą i źródłem radości? Jak najlepiej możesz się dzielić swoimi talentami ze światem? Do czego czujesz się powołany?

4. Inni ludzie mogą być drogowskazem. Słuchaj innych, rozmawiaj z nimi. Rozwiązanie może przyjść do Ciebie poprzez ludzi. Dlatego tak ważne jest unikanie izolacji na etapie odkrywania swojej drogi. Poznawaj nowe osoby, szczególnie przyglądaj się tym, którzy odkryli swoje miejsce na Ziemi i dokonali satysfakcjonującej zmiany.

5. Walcz z przeciwnościami. Nastaw się, że na drodze do odkrywania siebie może nie być łatwo, że pojawi się strach, różne zewnętrzne okoliczności staną na drodze, uaktywni się w Twojej głowie wewnętrzny krytyk. Wszystko po to, aby odwieść Cię od realizacji Twojego pragnienia duszy. Jeśli widzisz, że to się dzieje, to znak, że jesteś na dobrej drodze i że trzeba nią teraz wytrwale podążać.

6. Nie bądź sam. Zadbaj o wsparcie ze strony życzliwych Ci osób. Inni ludzie są po to, aby Ci pomóc. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz.

Jeśli chcesz odkryć w sobie, to co przed Tobą ukryte, zapraszamy na warsztat JAK ODKRYĆ SWÓJ TALENT I PRACOWAĆ Z PASJĄ

Image by Martin Str from Pixabay

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!