Moja przygoda ze Spadochronem:)

Dziś urodziny autora jednego z najpopularniejszych poradników dla osób poszukujących pracy i dokonujących zmiany zawodowej "What Color Is Your Parachute?" ("Jakiego koloru jest twój spadochron?" - wyd. polskie 2011, Studio EMKA).

Autor, Richard Bolles, napisał swoją książkę 45 lat temu po tym jak sam stracił pracę w amerykańskim kościele episkopalnym. Od tego czasu książka jest stale aktualizowana przez autora i co roku w Stanach ukazuje się jej nowe wydanie. Bolles ma znaczący  wkład w rozwój doradztwa zawodowego w USA i w wielu krajach na świecie, w tym także w Polsce.  Czego uczy nas Bolles?.

Ostatnio przygotowując nowy warsztat dla osób poszukujących pracy, natknęłam się na swoją własną historię związaną z tą książką. Fragment tej historii został zamieszczony we wstępie do polskiego wydania książki. Chciałabym się nią dzisiaj z Wami podzielić. Być może okaże się dla kogoś inspiracją?

Historia jednego dokonania

"W chwili, gdy piszę te słowa jest czerwiec 2010 roku. Właśnie mija dwa lata, od kiedy z całą świadomością postanowiłam dołożyć wszelkich starań, aby książka "Jakiego koloru jest twój spadochron?" znalazła się na półkach księgarni. Dick Bolles pięknie pisze o wizji w naszej głowie - naszym marzeniu, które kryje w sobie siłę sprawczą i stanowi źródło ogromnej motywacji do osiągania przez nas celów. Im bardziej klarowna jest ta wizja, tym bardziej przyciąga pozytywny dla nas obrót zdarzeń. Inaczej mówiąc, po prostu otrzymujemy pomoc od Pana Boga. Cieszę się, że mogę tego ciągle doświadczać. Dwa lata temu wyobraziłam sobie właśnie Ciebie Drogi Czytelniku, że trzymasz w rękach tę oto książkę, czytasz ją i odkrywasz dzięki niej coś ważnego. Ta wizja pomogła uruchomić energię wielu osób. Wielokrotnie miałam wrażenie "bycia prowadzoną" i wtedy  intuicyjnie czułam, że nie jest to "zwykła" książka, a moje wysiłki mają głębszy  sens i będą źródłem dobra.

Dick Bolles pisze o niezwykłej sile, która kryje się w opisywaniu naszych dokonań. Z nich możemy się wiele dowiedzieć o sobie, o naszym życiowym powołaniu, o naszych talentach i tym, co jest dla nas ważne. To było właśnie moim odkryciem podczas pierwszej lektury książki "Spadochron" wydanej przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (wyd.1993), którą nabyłam w siedzibie tej fundacji w październiku 2007 roku. Przygotowywałam się wtedy do powrotu do pracy zawodowej po urodzeniu trzeciego dziecka. Nie wyobrażałam sobie wtedy powrotu do dotychczasowej pracy w konsultingu i poszukiwałam nowej ścieżki, która dałaby mi spełnienie i poczucie sensu. Rozważałam zajęcie się doradztwem zawodowym z racji pewnego doświadczenia w przeszłości w programach wspierających menedżerów w procesie zmiany pracy (tzw. outplacement). Szczególnie interesował mnie temat przerwy w karierze, powrotu do pracy i równowagi pomiędzy pracą a rodziną. Ćwiczenia zawarte w Spadochronie Bollesa ukazały mi szereg talentów, których jakoś do tej pory nie dostrzegałam, między innymi odwagę w podejmowaniu pionierskich inicjatyw, które uznawałam za potrzebne innym ludziom. To odkrycie było impulsem dla mnie do podjęcia wielu działań.

Moja przygoda ze Spadochronem:)

Po przeczytaniu książki Bollesa w 2007 roku uświadomiłam sobie fakt, że Spadochron jest bardzo cenną pozycją, pomagającą ludziom zmieniać życie, ale zupełnie nieznaną w kręgach biznesowych związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Wydany po polsku w 1993 roku  stał się popularny w organizacjach pozarządowych oraz wśród doradców zawodowych zatrudnionych w urzędach pracy, do których FISE kierowało swój program szkoleniowy stworzony na bazie książki. Zastanawiałam się dlaczego wcześniej nigdy nie natrafiłam na tę książkę, na przykład w czasie studiów, gdzie na specjalizacji psychologii organizacji i pracy mieliśmy cały blok poświęcony zagadnieniom bezrobocia.

Dalsze moje pytania pojawiły się po lekturze amerykańskiego wydania książki z roku 2008, którą kupiłam w księgarni Amazon: dlaczego wersja polska wydana przez FISE jest taka stara i czy nie można by jej aktualizować, gdyż sama książka i rynek pracy przez ostatnie kilkanaście lat zmieniły się nie do poznania. Wtedy pojawiła mi się po raz pierwszy myśl, że książka ta powinna być znana w dużo szerszych kręgach niż to miało miejsce dotychczas. Próbowałam nawet "zarazić" tym pomysłem kogoś z FISE, ale jakoś nie udało mi się skontaktować wtedy z właściwą osobą i sprawa "przyschła" na pewien czas.

Kurs coachingu kariery i spotkanie z Robertą

Na początku 2008 roku podjęłam decyzję o udziale w amerykańskim kursie coachingu kariery prowadzonym w Career Coach Institute. Jednym z elementów szkolenia był indywidualny 3-miesięczny proces coachingowy z doświadczonym mentor-coachem. Mieliśmy do wyboru kilka osób. Jedna z nich, Roberta Rosen, napisała w krótkiej informacji o sobie, że bliska jest jej książka What Color Is Your Parachute? Nie miałam żadnych wątpliwości - wybrałam właśnie Robertę.

Niedługo potem zapisałam się na kurs dla trenerów Spadochronu organizowany przez FISE w Warszawie i opowiedziałam Robercie podczas jednej z sesji coachingowych o swoich przemyśleniach dotyczących tej książki w Polsce. W międzyczasie zorientowałam się, że FISE nie jest zainteresowana nowym wydaniem Spadochronu. Wtedy zrodził się pomysł skontaktowania się z autorem i próby dowiedzenia się, jakie są szanse na nową, zaktualizowaną książkę po polsku. Myślę, że bez wsparcia Roberty i odwagi jaką dał mi proces coachingu nigdy nie wpadłabym na podobny pomysł. Uczestnictwo w kursie prowadzonym przez Amerykanów i razem z Amerykanami było dla mnie doświadczeniem bardzo otwierającym "klapki" w myśleniu. Znalazłam adres Bollesa w internecie i wysłałam do niego maila z prośbą o informacje, ale odzewu nie było. Po jakimś czasie ponowiłam maila - z podobnym skutkiem. No cóż pomyślałam sobie - przynajmniej spróbowałam :) Nie chciałam jednak tak łatwo się poddać. Na jednej z ostatnich sesji z Robertą w czerwcu znów powróciłam do tematu i moja coach zasugerowała mi, żeby napisać jeszcze raz, ale na inny adres mailowy.

O tym co było dalej: Moja przygoda ze Spadochronem - część 2

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję za odwiedzenie mojej strony!

Mam dla Ciebie darmowy rozdział z e-booka
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".
Sprawdź, czy zmiana zawodowa jest optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie!
Pobierz wraz z zapisem na biuletyn.