Wspomnienie Bollesa - autora poradnika "Jakiego koloru jest twój spadochron?"

Bardzo poruszyła mnie wiadomość o odejściu Dicka Bollesa autora poradnika dla poszukujących pracy "Jakiego koloru jest twój spadochron?"/What Color Is Your Parachute? Dick miał 90 lat, niedawno obchodził swoje urodziny. Zmarł 31 marca 2017 roku.

Bolles zmianazawodowaCieszę się, bo zdążyłam mu w marcu wysłać kartkę z podziękowaniami i skromny prezent. Mam nadzieję, że przesyłka dotarła. Przez ostatnie lata czułam się z nim i jego książką mocno związana. Gdy poszukiwałam pomysłu na swoją drogę zawodową po przerwie związanej z dziećmi, w moje ręce trafiła książka "Spadochron", o której słyszałam podczas studiów. Mogę powiedzieć, że dołączyłam do grona szczęśliwców, którym Spadochron pomógł odmienić życie. Postanowiłam zacząć wspierać innych w odkrywaniu ich powołania zawodowego. Zajęłam się poszukiwaniami wydawcy, który mógłby na nowo przetłumaczyć książkę i sprawić, aby była ona bardziej dostępna dla polskiego czytelnika. W 2008 roku miałam szczęście gościć w domu Dicka i jego żony Marci w Danville na przedmieściach San Francisco. Przez tydzień uczestniczyłam w warsztatach prowadzonych przez Bollesa, spałam w jego gabinecie, chodziłam do okolicznych restauracji wraz z Bollesami i innymi osobami, które Dick w tym czasie do siebie zaprosił. Chłonęłam Kalifornię i doradztwo zawodowe, które mnie zafascynowało. Teraz sięgam pamięcią do tamtych chwil i cieszę się, że skorzystałam z tej okazji, którą podsunęło mi życie... - więcej Czego uczy nas Bolles.

WorkLifePlanning Bolles zmianazawodowaZapamiętałam Dicka jako osobę bardzo ciepłą, bezpośrednią, pełną humoru. Pamiętam, że ośmieliłam się dyskutować z nim na temat jednego z rozdziałów w książce. Uważnie mnie słuchał, był bardzo otwarty, nie zakładał z góry, że ma rację. Potem ten rozdział zniknął z kolejnej edycji książki (może miałam jakiś wpływ na tę decyzję?). Ujął mnie swoją otwartością na świat, obyciem w internecie - do ostatnich chwil publikował posty na FB. Ważna była dla niego relacja z Bogiem, potrafił świadczyć o Bogu z dużą delikatnością, szanując odrębne poglądy.

Swoją książkę dla poszukujących pracy kolegów napisał i sam wydał (w formie odbitki ksero) w 1970 roku (to rok mojego urodzenia :) Miał wtedy 43 lata, za sobą studia z fizyki na Harvardzie, a wcześniej kilka lat inżynierii chemicznej na MIT, a także kilkanaście lat pracy jako ksiądz w kościele episkopalnym (amerykański kościół protestancki). Dopiero po 2 latach jego poradnikiem zainteresował się niezależny wydawca Ten Speed Press i zaproponował profesjonalną publikację. Od tego czasu książka sprzedała się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie, co roku aktualizowana przez autora (wydanie amerykańskie). Ostatnia wersja 'What Color Is Your Parachute? 2017' ukazała się w zeszłym roku. Do końca aktywny, pełen dystansu do siebie, pomimo szwankującego zdrowia, zawsze gotowy do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Dziękuję Dick, że potrafiłeś zainspirować tak wiele osób do odkrywania talentów i dzielenia się nimi ze światem! Wierzę, że będziesz to nadal robił, tylko teraz z innego miejsca. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!