Richard Bolles, autor słynnego bestsellerowego podręcznika na osób projektujących karierę i poszukujących pracy "Jakiego koloru jest twój spadochron?" (Studio EMKA, 2011) swoją kultową książkę (w oryginale amerykańskim "What Color is Your Parachute?") napisał ponad 40 lat temu i od tego czasu stale ją aktualizował [zmarł 31.03.2017]. W Stanach Zjednoczonych co roku pojawiało się nowe wydanie, z mniejszymi lub większymi poprawkami autora.
Zadziwiający jest fakt, że Bolles do końca swoich dni pozostał bardzo aktywnym człowiekiem. Autor zmarł w wieku 90 lat.
Dick był pełnym humoru człowiekiem, ciągle ciekawym świata i ludzi. Miałam okazję i wielkie szczęście poznać go osobiście w 2008 w Kalifornii, gdzie uczestniczyłam w prowadzonym przez niego warsztacie w jego własnym domu w okolicach San Francisco. Jakiś czas temu na facebooku Dick pisał o swoich zamierzeniach związanych z nowa edycją książki. Na kilku stosach miał rozłożone materiały zbierane w internecie, dotyczące kilku nowych tematów, które chce poruszyć w swojej książce. Bardzo często powtarzał, jak ważne w życiu jest stałe poszerzanie swoich horyzontów. Jest żywym przykładem na to, jak wielkie cuda może zdziałać takie podejście.
Niezwykłe dla mnie jest to, że jego filozofia poszukiwania swojej drogi zawodowej i życiowej drogi, poprzez gruntowną analizę samego siebie, opisana po raz pierwszy w 1970 roku ciągle nie traci nic ze swojej aktualności. Idea Bollesa stała się podstawą wielu programów i koncepcji doradztwa zawodowego w wielu krajach. Także w Polsce w 1993 roku wraz z pierwszym polskim wydaniem "Spadochronu" (FISE, 1993) powstał na bazie książki program szkoleniowy dla bezrobotnych. Program ten jest oferowany w biurach karier i urzędach pracy i cieszy się nadal dużą popularnością.
Myślę, że każdy w pewnym wieku zaczyna sobie zadawać pytanie, jakie będzie moje życie, jak będzie wyglądała moja emerytura, jak chcę żyć, aby przy końcu ziemskiej egzystencji mieć poczucie spełnienia i satysfakcji. Bolles jest dla mnie wielką inspiracją i żywym przykładem, jak może wyglądać życie człowieka, świadomego swojego posłannictwa, żyjącego świadomie, a jednocześnie z wielkim dystansem do siebie.
Bolles w książce "Jakiego koloru jest twój spadochron?" pięknie porównał życie do symfonii. Utwór symfoniczny składa się zazwyczaj z czterech części. Końcowa, czwarta część zależy od kompozytora, czy będzie triumfalna i pełna radości, czy przygaszona, pełna zadumy. Tak samo jest z naszym życiem. Od nas zależy, od naszych codziennych decyzji, czy nasze dojrzałe życie będzie pełne entuzjazmu, poczucia sensu i pogody ducha, czy zdominują je nuty zgorzknienia i smutku.
Zachęcam do refleksji nad tym, jak chcemy, aby wyglądało nasze dojrzałe życie? Co możemy zrobić, aby osiągnąć nasz cel?
O tym, co jest potrzebne do udanej zmiany zawodowej i spełnienia marzenia według Richarda Bollesa można przeczytać w artykule 7 składników przepisu na udaną zmianę zawodową.